Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçim '99

  Hürriyet Haber
  08 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mart 1999 - 00:01

  Tümer YALÇIN

  Adaylarım bomba gibi

  DSP İstanbul İl Başkanı Hasan Fehmi Yavuzalp'le konuşuyoruz:

  DSP'nin kaçıncı il başkanısınız. Kaç yıldır bu görevdesiniz?

  -İlk başkanımız Mahmut Karaçılgın'dir, 12'nci de benim. İki yıldır saymanlık ve sekreterlik görevinden sonra 8 aydır da il başkanlığını yürütüyorum.

  Zekeriya Temizel...

  -İnanın kafamda adaylık için hep Zekeriya Temizel ve İsmail Cem'in adları geçiyordu. Sayın Ecevit, Doğan Taşdelen'i bir anda grupa çıkardı ve 'işte Ankara adayımız' dedi. Bundan İstanbul için kuvvetli bir aday gösterilecek mesajını almıştık. Zekeriya Bey, gönlümüzdeki isim. İstanbul için bir şans olduğunu düşünüyorum.

  Çalışmalar...

  -Çok yoğun çalışıyoruz. Kampanyayı il merkezli yürüteceğiz, ayrı bir seçim karargahı kurmuyoruz.

  Program...

  -Aşağı yukarı netleşti. Zekeriya Bey, İstanbul için neler düşündüğünü, hedeflerini bu haftanın ortasından itibaren katılacağı toplantılar ve TV programlarıyla İstanbullular'a anlatacak.

  En çok aday Küçükçekmece'den çıktı; 27 aday adayı vardı. Kavgalar gürültüler oldu. Haldun Özbatur nasıl tercih edildi?

  -Rakipler birbirini doldurdu, duygularına yenik düştüler. Özbatur dışardan gelmedi ki; Büyükşehir Meclis Grubu sözcümüzdü... İlçeye gittim, kendilerine şunu anlattım: Bir köyün çok güzel bir kızı vardır; 40 delikanlı da ona taliptir. Ama birine gider gelinliğini giyer, kırmızı kurdelasını takar. O artık geriye kalan delikanlıların dünya ahret bacısıdır. Olay budur. Bu şekilde davranırsak, siyasi hayatımıza olgunluk gelir.

  Belediye meclis listelerinin tanzimiyle ilgili olarak İl Sekreteri Ahmet Yıldırım'a yönelik eleştiriler oldu.

  -Tertemizdir. Ahmet Yıldırım'a yapılanlar, açlıktan ölürken hırsızlıktan yargılanmak gibi bir şey... Milimetrik hiçbir yanlış şeyi yoktur. Her gün ildedir; yatmadan yatmaya evine gider. Örgütlerim ve adaylarım bomba gibidir.

  1. bölge 8 ve 12. sıradaki iki ayrı soyadlı Perihan Hanım ne oldu?

  -Perihan Doğan veya Yılmaz Hanım'ı ben tanımıyorum. Daha doğrusu milletvekili listeleriyle Genel Merkez ilgili.

  Bahçeşehir'e çok önem veriyorsunuz? Süzer Holding ve Emlak Bankası çevrelerinin adayların tespitinde etkili oldukları söyleniyor. Siz de emekli bir banka müdürünü ortaya çıkartınız.

  -Doğrudur. Ama o grupların aday üzerinde etkili olduğu gerçek dışıdır. Ne derler; dilin kemiği yoktur.

  Eyüp ve Çatalca'da Fethullahçı aday koyduğunuz konuşuluyor.

  -En ufak ilgisi yok. Adam namaz kılabilir, Fazilet'ten akrabası, yakını olabilir. Sizin yok mu?

  Favori adaylarınız?

  -Hepsini sayarım. Benim alamayacağım ilçe yok. Listelerimizde halka gerçek anlamda hizmet edecek arkadaşlara çok önem verdik.

  Şişli'den Mustafa Sarıgül.

  -Şimdiden garanti...

  Sadık Albayrak'a 'Tayyip cezası'

  Milli Gazete Başyazarı Sadık Albayrak, örgüt yoklamasında birinci çıkmasına rağmen Genel Merkez tarafından 10. sıraya konulmasını içine sindiremediği için adaylıktan istifa ettiğini açıkladı.

  Recep Tayyip Erdoğan'a yakın bir isim olan Albayrak konuşuyor:

  ‘‘Recai Kutan'ın Flaş'taki programda, ‘‘çok önemli bir arkadaşımızdır’’ sözü benim için bir onurdur. Amma, örgüt oylaması ile ilgili ifadeleri, genel başkanın doğru bilgilendirilmediğine bir işarettir. Zira benim aday olma diye bir ısrarım olmamıştır. Tamamen 'il örgütü'nün teklif ve isteği ile olmuştur.’’

  Sözlerinizi açar mısınız?

  -Şöyle ki; İstanbul il örgütü, Fatih belediye başkan adaylığından beni geri çekip, 2. bölgeye aday olmamı ısrarla önermiştir. İl başkanı başta olmak üzere, 50 kişilik yönetim ve il icrası, Genel Merkez'den 4 ve 5. sıralardan kontenjan talebi doğrultusunda sıralamaya gireceğimi ısrarla vurgulamıştır. Bir ay öncesinde Genel Merkez'den Cevat Ayhan'ın denetiminde, Gaziosmanpaşa'da bir salonda, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Eminönü, Eyüp, Fatih, GOP, Kağıthane ve Sarıyer ilçelerinin yönetim, kadın komisyonları, mahalle başkanlarının olması ile, birinci çıkmışımdır. Bu oylamaya 39 aday adayı katılmış, sonradan görülmüş ki, oylamaya katılmayan bir kısım zevat, liste sıralamasına konmuştur.

  Sonra ne olmuş!

  -Oylama sonuçları Genel Merkez'e gitmiş ve Başkanlık Divanı'nda tartışılırken, nasıl olmuşsa olmuş, ne teşkilatın ne de il başkanlığının oylarının, ısrarının bir fayda vermediği görülmüştür. Zira 24 Şubat'ta açıklanan listelerde adım 10. sırada çıkmıştır.

  Sonuç..

  -İl ve ilçe örgütlerinin yaptığı sıralamanın aksine bir liste ile yüzyüze gelinmiştir.

  Siz de kabul etmeyip çekildiniz...

  -Tabanın ve teşkilatın sevgi ve ilgisini alarak böyle bir payeyi kazanmış birisinin böyle bir sıralamayı kabul etmesi mümkün değildi. Zira, Genel Merkez'e gönderdiğimiz istifa dilekçesinde, aynen beyan ettiğim gibi 'kültürel çalışmalar yapmak ve genç istidatların önünü açmak üzere' politik tercihten kendimi soyutlamak istedim. 30 yıllık kültürel ve siyasal birikimimi geniş kitlelere yaymak kadar doğal bir hak ortada iken, listenin arasına sıkıştırılıp kalmak, kimlik onurunu bir de il teşkilatına da yansıtarak böyle bir yola başvurdum. Bu durum, bir kültür ve bilim adamının yapacağı en doğal harekettir.

  ÖNERİ: Adaylar kadrolarını tanıtmalı

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkan adayları kadrolarını şimdiden açıklamaları gerekiyor.

  Batı'da ve Amerika'da bu böyle yapılıyor.

  Bakırköy'de siyasi kulislerde, ANAP Büyükşehir adayı Ali Talip Özdemir'in, kazandığı takdirde Büyükşehir Genel Sekreteri'ni şimdiden belirlediği konuşuluyor. Muhtemelen bu ismin de, Bakırköy Belediye Başkanlığı döneminde teknik başkan yardımcılığını yapan İbrahim Hamzaoğlu olabileceği konuşuluyor.

  Hamzaoğlu, şu anda Zeytinburnu Belediyesi'nde başkan yardımcılığını yürütüyor. Hamzaoğlu, aynı zamanda Zeytinburnu Belediye Başkanı Adil Emecan'ın dayısının oğlu...

  NE DEMİŞLERDİ?

  Rüşvet

  ‘‘Rüşvet alan da, veren de melundur.’’

  (Ahmet Genç, 1994'te Eyüp Belediye Başkanlığını kazandığında böyle konuşmuştu. O günden bu yana biz bir şey duymadık, ya siz?)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı