Gündem Haberleri

  Seçim‘99

  Hürriyet Haber
  02.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tümer YALÇIN

  FP, Kemerburgaz'ı mahvetti

  Kemerburgaz'ın belde veya ilçe olacağı yolunda bir sürü haber çıktı.

  Vaadlerin hiçbiri gerçekleşmedi...

  Kemerburgaz'ın iki mahallesinden biri olan Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Halit Anıtaş, ‘‘Siyasetçiler bizi hep kandırdı. Köyümüzün rantını da son dönemde FP'liler yedi.’’ diyor.

  Muhtar şunları anlatıyor:

  ‘‘Arsa Ofisi'nden gerçek değeri 2 trilyon olan 60 dönümlük arsayı metrekaresi 700 bin liradan kapattılar. Kooperatif kurdular. İmar planıyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi'nde çeşitli usulsüzlükler yaptılar. Müfettişler geldi, soruşturma yaptılar. Bazı müdürler görevden alındılar. Ancak sonuçta, bu işlerin arkasındaki Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç'e ise bir şey olmadı.’’

  Kemerburgaz'ın sorunlarına sahip çıkılması için FP dışındaki partilerin Eyüp ilçe başkanlarına giderek, belediye meclis üyeliklerine Kemerburgaz'dan aday göstermelerini istemiş. ‘‘FP bizi mahvetti, n'olur bize sahip çıkın’’ demiş. Özellikle ANAP İl Başkanı Sühan Özkan, ‘‘Tamam değerlendireceğiz’’ demiş. Listeleri umutla beklemiş.

  4.500'ü Kemerburgaz merkezinde olmak üzere civar köylerle birlikte 9 bin seçmeni bulunmasına rağmen, sonuçta hiçbir parti Eyüp Belediye meclisine Kemerburgaz'dan bir tek aday göstermemiş.

  Türkiye'de 5-6 bin oyla milletvekili seçilirken, şimdi muhtar ortaya çıkıp ‘‘Bu seçimi boykot edelim’’ derse haksız mı olur?

  Uyanık’a karşı ‘Nuri Abi..’

  Nuri Erkoç'a, Maltepe'nin 'Erdal abisi' diyorlar. Fabrikalar kuran Erkoç Şirketler Grubu'nun sahibi; Maltepespor Kulübü'nün başkanı.

  Adalar, Kartal, Maltepe Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanlığını da yürüttüğünden sosyal çalışmalarının yoğunluğu içinde bir de particiliğe soyunmuş.

  ‘‘Beni Maltepelililer istedi, aday oldum.’’ diyor.

  Maltepe'de neler yapacak?

  ‘‘Maltepe'nin çok eksiklikleri var; neler yapacağım görülecektir.’’

  Maltepe'nin nesi yoktur?

  ‘‘Ne hükümet konağı, ne kaymakamlığı, ne de stadyumu... Gelin görün Maltepe belediyesi bile benim evimden küçük bir binada hizmet vermektedir. Maltepe'de bir şey yapılmamıştır.’’

  Bildiğimiz kadarıyla ANAP'lı Belediye Başkanı Bahtiyar Uyanık'ı başarılı bir başkan olarak gösteriyorlardı.

  İtirazı var DSP adayı Nuri Erkoç'un:

  ‘‘Eski başkanlar Maltepe'de ufak da olsa bir şeyler yapmıştır. Ama Bahtiyar Bey, şunu yapmıştır diye bir şey gösteremezsiniz. Cadde ve sokakları gezin; istediğiniz kadar imarsız, ruhsatsız yapı görebilirsiniz. İki kat imarlı yerler bugün 12 katlıdır.’’

  ANAP'ın karşısında bu kez ciddi bir rakip vardır; Bahtiyar Uyanık'ın işi zordur.

  NE DEMİŞTİ?

  Millet bizi alkışlıyor ama oy vermiyor!

  (Erdal İnönü 1995'lerde 1985 seçimlerinden sonra böyle demiş sonra CHP genel başkanlığını bırakmıştı. Baykal aradan 5 yıl geçtikten sonra İnönü'yü yeniden siyaset sahnesine çekmek istemiş, hatta İstanbul büyükşehir belediyesi başkan adaylığını önermiş, ancak İnönü 'Ben siyaset sahnesini kapattım. Şu anda kitap yazıyorum’’ demişti. Acaba günümüzde bu erdemli tavrı gösterecek politikacı yok mu?)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı