Ege Haberleri

  Sebze el yakacak

  Hürriyet Haber
  26.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaz sofralarının vazgeçilmezi sebze fiyatlarında artış bekleniyor. Patateste ürünün az, domateste ise tuta hastalığı sorunu yüzünden fiyatların 5 liraya kadar yükseleceği belirtildi.

  DENİZLİ Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı ve Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk,  bu yaz domates, patates ve soğan fiyatlarının el yakacağını, fiyatların 5 liraya kadar çıkabileceğini söyledi.

  Sebze ve meyvede yaşanabilecek fiyat artışlarının yaklaşan Ramazan ayıyla ilgisinin bulunmadığını belirten TÜSEMKOM Başkan Vekili Halil Öztürk, “Vatandaşın sofrasının olmazsa olmazı olan domatesi bu yıl tuta hastalığı vurdu. Dolayısıyla domates rekoltesi düşük, bugün domates halde 1 lira 50 kuruş satılıyor. Önümüzdeki aylarda bu fiyat 5 liraya kadar yükselebilir. Biz zamanında yetkilileri domatesteki tuta hastalığı  konusunda uyardık. Ancak önlem alınmadı” dedi.

  Patates ve soğan

  Halkın temel ihtiyaçlarından olan patates fiyatlarında da artış beklediklerini ifade eden Öztürk, “Geçen yıl patateste bolluk vardı. Bu yıl üretici patates ekimine fazla rağbet göstermedi. Bugün Ödemiş’te patatesin kilosu 1 liranın üzerinde, haldeki fiyatı ise 1 lira 30 kuruş civarında. Patatesin vatandaşın sofrasına gelinceye kadar 3 lirayı geçeceğini tahmin ediyoruz. Soğanda da durum aynı bugün kilosu 1 lira olan soğan fiyatları önümüzdeki süreçte 3 liraya kadar çıkabilir. Üzülerek söylüyorum ama  halkın temel gıdaları olan domates, patates ve soğan fiyatları bu yaz el yakacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı