Sebit'ten öğrencilere önemli hizmet

Hürriyet Haber
28.05.2010 - 15:10 | Son Güncelleme:

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Telekom iştiraklerinden Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ işbirliği ile Türkiye’de ilk kez 6 Mayıs’ta gerçekleştirilen Kazanım Değerlendirme Uygulaması (KDU) sonuçları internet üzerinden açıklandı.

İnteraktif eğitim yazılımı Vitamin üzerinden sunulan ‘kişiye özel’ değerlendirme raporu ile öğrenciler eksiklerini kendilerine özel tavsiyeler doğrultusunda tamamlama şansına sahip oluyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Telekom iştiraklerinden Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ işbirliği ile tasarlanıp 6 Mayıs’ta İstanbul genelinde ilköğretim seviyesindeki tüm okullarda gerçekleştirilen Kazanım Değerlendirme Uygulaması (KDU)’nın sonuçları internet üzerinden açıklandı. Seviye Belirleme Sınavı (SBS)’na benzeyen bir yapı ve içeriğin kullanıldığı uygulamada öğrenciler bir sıralamaya tabi tutulmazken, sonuçlar kişiye özel rapor ve önerileri içeriyor.

Uygulama sonuçları, Sebit’in Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun olarak geliştirilmiş interaktif eğitim yazılımı Vitamin üzerinden her öğrenciye ‘kişiye özel’ bir değerlendirme çalışması ile sunuluyor. Bu çalışmada, öğrencilere eksiklerini giderebilmeleri için soru bazında öneriler ve içerikler sağlanıyor. Ayrıca, öğrenci ve sınıf bazında sunulan özel çalışma raporu sayesinde öğretmenler, sınıflarının hangi kazanımlarda eksik kaldığı bilgisini edinebiliyor, performansı yükseltmeye yönelik taktiksel raporlara erişebiliyor ve uygulamalarına bu bilgiye göre yön verebiliyor.

Uygulama hakkında konuşan Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ Genel Müdürü Ahmet Eti: “Türkiye'de yine bir ilki gerçekleştirdik. Bu sayede, yaklaşık 600 bin öğrenci ve binlerce öğretmen, kişiye özel detaylı raporlara ve önerilere ulaşabiliyor. Öğrenciye sınav stresi yaşamadan eksiklerini görme fırsatı sunan uygulama, aynı zamanda eksiklerin giderilmesi için gerekli çalışma önerilerinde de bulunuyor. Benzer şekilde, öğretmen ise sınıfının ve öğrencisinin kazanım bazında profilini çok yönlü olarak görme şansına kavuşuyor, sunulan öneriler doğrultusunda doğru öğretimsel uygulamaları geliştirebiliyor. Bu, öğrenme-öğretme sürecinin etkinliğinin artması demek. Eğitim sistemine önemli katkı sağlayacak olan böyle bir çalışmayı, altyapısı 22 yıllık Ar-Ge geçmişine sahip olan Vitamin sayesinde gerçekleştirebildik. Tamamen eğitim sistemine katkı sağlamak, yeni bir bakış açısı getirebilmek adına gerçekleştirdiğimiz bu uygulamayı herhangi bir ticari beklentiyle yapmadık. Bu nedenle, SBS sonuna kadar, kamu okullarından halihazırda ücretsiz erişilen Vitamin’i KDU’ya katılan tüm öğrencilere evden de kullanım için ücretsiz açtık” dedi.

İlköğretim seviyesinde 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik bir uygulama olan KDU ile öğrencilerin öğrenim programında istenen bilgi ve becerileri edinip edinmediğinin belirlenmesi, SBS öncesi eksiklerini görmesi ve hazırlıklarını daha sağlıklı ve daha kolay yapabilmesi amaçlanıyor.

KDU’ya katılan tüm öğrenciler, Vitamin üyeliği bulunmasa dahi, kendilerine özel raporlara ve Vitamin içeriğine SBS sınavlarının sona erdiği 12 Haziran 2010 tarihine kadar ücretsiz erişebilecek ve eksiklerini giderebilecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı