Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şebiha götürdü

  Hürriyet Haber
  22.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.08.2012 - 12:27

  Suriye’nin Halep kentinde ateş ortasında kalan Japon savaş muhabiri Mika Yamamoto yaşamını yitirdi.

  ABD destekli Suriye televizyonu El Hurra’nın muhabiri Lübnanlı Beşar Fehmi ile onunla birlikte Halep’e giden Türk kameraman Cüneyt Ünal’dan da haber alınamıyor. Bir iddiaya göre Ünal ve Fehmi’yi, Esad yanlısı Şebiha milisleri götürdü.

  SURİYE’deki iç savaş bir gazetecinin daha yaşamının yitirmesine yol açtı. Esad güçleriyle çarpışan muhaliflerle röportaj yapmak için Halep’e giden Japonya Press televizyonunun deneyimli kadın muhabiri Mika Yamamoto (45), çatışmaların yoğunlaştığı Süleyman el Halabi mahallesinde boynuna aldığı kurşunla yaşamını yitirdi. ABD hükümetinin desteklediği Suriye’ye yönelik yayın yapan El Hurra televizyonu için çalışan Lübnanlı Beşar Fehmi ve Türk kameraman Cüneyt Ünal’dan da haber alınamıyor. Adı açıklanmayan bir başka Lübnanlı kadın gazetecinin de kaybolanlar arasında olduğu ileri sürülüyor.

  Türk’ün durumu iyiydi

  Çeşitli kaynaklardan gelen ancak doğrulanmayan haberlere göre Yamamoto ile aynı sıralarda Süleyman el Halabi bölgesinde bulunan iki gazeteci, Esad yandaşı Şehiba milisleri tarafından kaçırıldı. AFP ajansına konuşan Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Halep Komutanı General Abdül Cabbar El Okaidi, Beşar Fehmi ile Cüney Ünal’ın götürüldüğünü gördüklerini belirtirken, “Lübnanlı yaralıydı, ama Türk değildi” dedi. El Hurra televizyonunun bağlı olduğu Amerikan Middle East Broadcasting Networks şirketinden konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Buna göre pazartesi günü Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye geçiş yapan muhabir ve kameramandan haber alınamadı. Ancak ikilinin Şam rejimi güçleri tarafından götürüldüklerini anlatan ÖSO videosu YouTube’da görüldü.
  Bazı kaynaklar Ünal’ın çatışmada yaralandığını, bazıları ise tutuklandığına ilişkin haberler alındığını ilettiler. Daha önce CNN Türk ve TRT Türk televizyonlarında kameraman olarak çalışan Ünal, bir süredir bağımsız gazeteci olarak çalışıyordu.

  Altıncı haberci

  Fransız muhabir Gilles Jacquier 11 Ocak’ta Humus’ta Esad yanlılarının eylemini izlerken atılan bir havan topu nedeniyle yaşamını yitirmişti. ABD’li Marie Colvin ve Fransız Remi Ochlik ise 22 Şubat tarihinde Humus’ta ordu tarafından düzenlenen saldırıda öldü. Lübnanlı gazeteci Ali Şaban, sınırı geçerken vurulmuştu. New York Times Gazetesi muhabiri Anthony Shadid ise Suriye’den kaçak Türkiye’ye geçerken astım komasına girerek son nefesini vermişti./images/100/0x0/55ea6e2af018fbb8f87f6a8d

  1.54 boyunda cesur yürek

  Halep’te ölen Japon muhabir Mika Yamamotu, Afganistan, Çeçenistan, Kosova ve Irak’taki çatışmaları yakından takip etmiş, iki kez hayati tehlike atlatmıştı.
  Afganistan’da Taliban’ın bombaladığı dev Buda heykellerini görüntüleyen ilk uluslararası gazetecilerden biri olan 1.54 boyunda Yamamotu, ABD’nin 2003 yılında Bağdat’ın bombalanması sırasında vurulan ünlü Filistin Oteli’nden sağ çıkmıştı. Japon meslektaşı Kazutaka Sato, yaptığı açıklamada, “Bölgede ilerlerken, sağımızda iki sıra halinde Suriye askerlerini gördük. Onlar ateş açınca soluma baktım ve ÖSO militanlarını gördüm. Ben hemen Mika’ya koşmasını söyledim. Koştuk. Onu bir daha göremedim. Hastanede olduğunu söylenince oraya gittim” dedi. Yamamoto’nun cenazesi dün Adana’ya getirildi. Buradan ülkesine yollanacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı