Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şebeke lideri, nişanlısını da kandırmış

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  20 Ekim 2011 - 11:39Son Güncelleme : 20 Ekim 2011 - 11:39

  İZMİR’de, cep telefonundan aradıkları özellikle yaşlı kişilere, kendilerini polis olarak tanıtarak banka hesaplarının suç örgütlerince kullanıldığını, bu yüzden yargılanabileceklerini söyleyip kandırdıktan sonra paralarını başka hesaplara aktartan 6 kişilik şebeke, polisin baskınıyla çökertildi.

  Şebekenin lideri olduğu ileri sürülen T.K.’nın, nişanlısı C.S.’nin de hesaplarını kullandığı ortaya çıktı.

  Her gün onlarca kişiye, kendilerini polis olarak tanıtıp dolandırıcılık yapan şebekenin son kurbanı 72 yaşındaki Y.A. oldu. Y.A.’yı arayıp polis olduklarını söyleyen kişiler, banka hesaplarının suç örgütlerince kullanıldığını, parasını güvenli hesaba aktarması gerektiğini, aksi takdirde kendisinin de yargılanacağını söyledi. Telefonla konuştuğu bu kişilere inanan Y.A., 50 bin lirasını dolandırıcılara kaptırdı. Daha sonra dolandırıldığını anlayan Y.A.’nın şikayetiyle polis soruşturma başlattı.

  SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

  Hesaptaki paranın çekildiği İzmir’deki banka şubesini belirleyen ekipler daha sonra parayı alan kişiyi de güvenlik kamerası görüntülerinden tespit etti. Araştırmalar sırasında, aynı bankanın görevlileri, benzer bir para transferinden şüphelenerek polisten yardım istedi. Banka şubesine giden polis, parayı çekmeye gelen 18 yaşındaki C.S.’nin yanındaki nişanlısının, ilk olaydan aranan şüpheli olduğunu belirledi.

  Operasyona başlayan İzmir Emniyeti Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amiri Özgür Arslan ve ekibi, C.S., nişanlısı 24 yaşındaki T.K., kapıda gözcülük yapan 26 yaşındaki B.Ö.’yü gözaltına aldı. Bir insan kaynakları şirketinde çalıştıkları belirtilen şüphelilerin birlikte hareket ettiği 35 yaşındaki H.D., 20 yaşındaki T.K. ile 27 yaşıdaki U.G. de gözaltına alındı.

  NİŞANLISINI DA TUZAĞA DÜŞÜRMÜŞ

  Şüphelilerin sorgularından elde edilen bilgiler ile yapılan araştırmalar sonrasında, şebekenin İzmir ayağının liderliğini T.K.’nın yaptığı, Şanlıurfa ayağı ile bağlantıyı ise U.G.’nin sağladığı saptandı. Benzer yöntemlerle, çeşitli illerdeki 5 kişinin, kendi banka hesaplarına yaklaşık 185 bin lira aktarmalarını sağlayan şüphelilerin bu paraların bir bölümünü Şanlıurfa’daki kişilere gönderdiği, diğer kısmını ise kendi aralarında paylaştıkları ileri sürüldü. Bursa, Kocaeli, Aydın ve Ankara’daki mağdurların, hesaplarına para yatırmalarının dışında, başka şebeke elemanlarına elden para vermelerini de sağladıkları öğrenildi.

  Bu arada, şebeke liderlerinden T.K.’nın, nişanlısı C.S.’nin banka hesabını da, başkalarından para geleceğini söyleyip, kandırarak kullandığı ortaya çıktı.

  İşlemlerin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden T.K., kardeşi T.K., B.Ö. ve U.G. mahkemece tutuklandı. H.D. ile C.S. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı