Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Sebahat Tuncel'den tartışılacak sözler

  01 Temmuz 2011 - 12:45Son Güncelleme : 01 Temmuz 2011 - 18:15

  Tunceli'de 30 Haziran 1996 tarihinde askerlerin bayrak merasimi sırasında hamile kadın kılığına girerek düzenlediği intihar saldırısıyla 8 askerin şehit olmasına, 29 askerin ise yaralanmasına yol açan Zilan kod adlı PKK’lı Zeynep Kınacı’nın Diyarbakır’daki anma etkinliğine BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel katıldı. Zeynep Kınacı’nın mücadelesini kendi mücadeleleri olarak görmeleri gerektiğini belirten Tuncel, "30 yılık mücadelede 18 bin gerilla yaşamını yitirmiştir. 30 yılda büyük emekler bedeller verildi. Bugün rahat siyaset yapmamızı, bu kadar rahat konuşmamızı bu arkadaşlarımıza borçluyuz" dedi.

  Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçesi Hasırlı mahallesi Özgür Yurttaş Derneği önünde Diyarbakır Kent Kadın Meclisi tarafından düzenlenen PKK’lı "Zilan" kod adlı Zeynep Kınacı’yı anma etkinliğine İstanbul’dan bağımsız seçildikten sonra BDP’ye katılan milletvekili Sebahat Tuncel de katıldı. 30 Haziran 1996 tarihinde Tunceli kent merkezinde Cumhuriyet meydanında bayrak merasimi yapan askerlerin arasına hamile kılığında girerek vücuduna sardığı bombaları patlatarak intihar saldırısı düzenleyerek 8 askerin şehit olmasına, 29 askerin de yaralanmasına yol açan PKK’lı Zeynep Kınacı ile çatışmalarda ölen kadın PKK’lıların fotoğrafları ile "özgürlük yaşamdır, yaşam kadındır" pankartı asıldı.

  RAHATLIĞIMIZI YAŞAMINI YİTİREN 18 BİN GERİLLAYA BORÇLUYUZ

  Kadınların yoğun ilgisiyle karşılanan BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, PKK’lı Zeynep Kınacı’nın, Kürt ve kadın özgürlük hareketi açısından önemli isimlerden biri olduğunu iddia etti. Tuncel, "Zilan yoldaş özgürlük hareketi açısından önemli bir isimdir. Zilan yoldaş sadece sisteme karşı kendi bedeninde bomba patlatmamış, aynı zamanda erkek egemen sisteme karşı kadın mücadelesine önemli bir çıkış yapmıştır. Sadece Zilan değil, Kürt özgürlük tarihine baktığımızda binlerce şehidimiz var. 18 bin gerilla bu 30 yıllık mücadele yaşamını yitirmiştir. Bunların arasında binlerce kadın arkadaşımız var. Bizim bugün rahat siyaset yapmamızı, bu kadar rahat konuşmamızı bu mücadeleye ve bu arkadaşlarımıza borçluyuz. 30 yılda çok büyük emekler ve çok büyük bedeller verildi. Ancak halen yolumuz var" dedi.

  MÜCADELESİNİ, MÜCADELEMİZ OLARAK GÖRMELİYİZ

  Tunceli’de intihar saldırısı düzenleyen PKK’lı Zeynep Kınacıyı eyleminden dolayı öven Sebahat Tuncel, "Zilan yoldaşın canını ortaya koyarak sisteme karsı vücudunu bomba yapıp patlatmasını kendi mücadelemiz olarak görmeliyiz. Kadınlar halen bu sistem döngüsü içinde her gün aynı şeyi yapıyoruz. Gelin kaynanayı, kaynana gelini, gelin görümceyi sevmez. Biz kadınlar ne zaman kendimizi sevmeye baslarsak, birbirimizi seversek iste o zaman bu erkek egemen sınıfına karşı çok daha güçlü ve söz sahibi oluruz. O zaman biz şehitlerimizi anarken sadece onların önünde saygı ile eğilmekle değil, onların yaşam idollerini kendimize yaşam idolu olarak görmeliyiz" diye konuştu.

  Konuşmalardan sonra, Zeynep Kınacı’nın kendi sesinde hayatını ve hayatından kesitleri yansıtan slayt gösterisi düzenlendi. Dicle Fırat Kültür Merkezi sanatçıları PKK’lı Zeynep Kınacı için bestelenen türküleri okurken, anmaya katılanlar "şehitler ölmez", "yaşasın başkan Apo" sloganları attı

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 222 Yorum }
  • Erdoğan Tan 1.7.2011 20:29:35
   Kimlik karın doyurmaz. Kürtlük övünecek kadar avantaja ve cazibeye sahip olsaydı, Malazgirt'te bizans imparatorunun karşınsınaTürk çıkmazdı. Kürtlük karın doyurmadığı, o coğrafya dünya çapında lider yetiştiremediği için Türk geldi anadoluyu rumdan aldı... Bu sabit gerçek zamanla değişmez.
  • Melisa Rad. 1.7.2011 20:28:04
   Bu kadar mi kolay bir terroristi "kahraman" ilan etmek!Bunlar ancak gucten korkar baska yolu YOK!
  • abdulselam mavi 1.7.2011 20:27:18
   BU KADAR RAHAT KONUŞMANIZIN SEBEBİ 18.000 GERİLLA DEĞİL, MEVCUT İKTİDARDIR. BAŞIBOŞ, MÜZAKERECİ, TESLİMİYETÇİ, KORKAK İKTİDARDIR.
  • Haydar Gündüz 1.7.2011 20:17:52
   yapmayin bu vatan hepimizin dis güclerin gazina geliyorsunuz bu milletin alin teriyle verdigi vergilerden maas aliyorsunuz bu nasil adalet basbas bagiriyor kadin resmen ayrilik istiyor
  • cihangir efe 1.7.2011 20:04:56
   SİZ DAĞDA ÖLEN PKK LILARA DEĞİL AKP YE OY VEREN YÜZDE 50 YE BORÇLUSUNUZ BÖYLE RAHATÇA KONUŞMANIZI
  • Larissa Fenerli 1.7.2011 20:03:22
   her şeyden geçtim sabahat tuncel ve türevlerinin mecliste, terörle alakasız insanların terörist diye hapiste olmaları benim gururuma dokunuyor. en kötüsü de milletimin yarısının oy verdiği parti olanlar karşısında ağzını açmıyor buna da hala milletimin yarısı ses çıkarmıyor. bu mudur ileri demokrasi
  Sayfa Başı
  HaberlerGüneydoğu Anadoluantep lezzetleriKaradenizTRABZONSümela ManastırıYılbaşıKış