Gündem Haberleri

  Sebahat Tuncel için de yakalama kararı

  Hürriyet Haber
  30.12.2009 - 09:31 | Son Güncelleme:

  Ankara'da polis, Sabahat Tuncel için BDP Genel Merkezi'ne gitti. Tuncel binada olmadığı için bir süre bekleyen polis, daha sonra ayrıldı. Tuncel, için de yakalama kararı çıkarıldı.

  Dün de Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Selahatti Demirtaş ve Emine Ayna için yakalama kararı çıkartılmıştı. 

  Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, BDP İstanbul  Milletvekili Sebahat Tuncel'in “suçu ve suçluyu övdüğü” iddiasıyla yargılandığı  davada, ifadesinin alınması için “günsüz olarak zorla hazır edilmesine” karar  verdi.

  Tuncel'in de arasında bulunduğu, kapatılan DTP'nin Kadın Meclisi üyesi 23  kişinin “suçu ve suçluyu övdükleri” gerekçesiyle yargılanmalarına devam  edildi.

  Duruşmaya, tutuksuz sanıklar Meryem Demir ve Hacer Karakaş ile bazı sanık  avukatları katıldı.

  Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, Tuncel'in önceki celse zorla hazır edilmesi  için yazılan müzekkereye cevap verildiğini belirtti. Şatır, Tuncel'e eski DTP  yeni BDP Genel Merkezi'nde bulunmaması nedeniyle ulaşılamadığının tutanak altına  alındığını ifade etti.

  Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan savunması alınamayan Tuncel'in  savunmasının alınabilmesi için “günsüz olarak zorla hazır edilmesini” istedi.

  Tuncel'in avukatı Mehmet Nuri Özmen, müvekkili hakkındaki zorla getirilme  müzekkeresine “günsüz” ifadesinin konulmamasını talep ederek, “Bu durum  spekülasyonlara yol açıyor. 'Duruşma gününde hazır bulundurulması' diye yazılırsa  daha iyi olur” dedi.

  Mahkeme heyeti, Tuncel hakkındaki iddianamenin içeriği, Yargıtay 9. Ceza  Dairesi'nin konuyla ilgili içtihatları, usulen yapılan tebliğe rağmen duruşmaya  gelmemesi, görevi nedeniyle sık sık adresinden ayrılması, il dışında olması, bu  sebeple belirli bir günde hazır edilememesi ihtimalini de dikkate alarak CMK'nın  146. ve 199. maddeleri uyarınca savunmasının alınması için “günsüz olarak zorla  hazır edilmesi” konusunda Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine müzekkere yazılmasına  karar verdi.

  Duruşma bir başka güne bırakıldı.
        

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı