Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Seba Uğurtan’dan gurur verici açıklama dünya çapında 500 sanatçı İzmir’e geliyor

Seba Uğurtan’ı Funda Alkan sayesinde tanıdım. Funda, Meltem Cumbul’un ablası.

Benim ise iş adamı, Mardin Spor Kulüp Başkanı Metin Alkan ile ta 30 yıl önce nişan yüzüklerini taktığım can dostlarımdan biri. Funda artık dünya çapında bir ressam. Türkiye’de ve dünyanın pek çok yerinde kişisel resim sergileri açtı ve açıyor. Seba da İzmir’in gurur duyduğu sanatçılardan biri. Kanal D’de reyting rekorları kıran ‘Kavak Yelleri’ dizisinin bazı bölümleri onun atölyesinde çekiliyor. Oyunculara boş zamanlarında ders veriyor. 1999 yılından beri ‘Seba Sanat Galerisi’ni İzmir’e kazandırdı. Yetmedi 2003’te atölyesinde yetişen sanatçılarla ki bunlar arasında Dr. Tayfur Yağcı gibi isimler de var. ‘Su Grubu’nu kurdu. Bu grupla yurt içi ve dışında çok sayıda sergi düzenledi.
Göğüs kanserini yendi
Seba Uğurtan çok genç yaşta göğüs kanserine yakalandı. Allahın izni ile yendi. İngiltere’de Lilly Onkoloji tarafından düzenlenen göğüs kanserini anlatan uluslar arası resim yarışmasında 2004’de Dünya ikinciliğini kazandı. Seba Uğurtan şimdi var gücü ile 4-11 Mayıs 2011 yılında İzmir’de düzenlenecek Bienal İzmir için, hiçbir çıkar gözetmeden çalışıyor. Ekibinde 10 Akademisyen ile büyük atağa geçen Uğurtan İzmir’e 500’e yakın dünyaca ünlü sanatçının geleceğini söyledi. Tam 15 yıldır düzenlenen Floransa Bienali’nde 2009’da Seba Uğurtan ilk Türk sanatçı ve küratör olarak bilimsel komitede yer aldı. İzmir’in dünyaya açılması, tanıtılması ve turizm açısından da büyük yarar sağlayacak Bienal İzmir’le ilgili Uğurtan’ın son sözleri ise şöyle; “T.C Kültür Bakanlığı desteği ile Devlet Resim Heykel Müzesi verildi. Yine İzmir Büyükşehir Belediyesi sağ olsunlar Uluslar arası İzmir Fuar alanında 9200 metre kare olan Antrepoları tahsis ettiler. Ege Üniversitesi’nin desteğiyle de Atatürk Kültür Merkezi’ni Bienal alanı olarak aldık. En az 2500 eser sergilenecek. Ama tüm bunlara rağmen Bienalin ses getirmesi için İzmir ve Ege’den, iş adamlarından, sivil toplum örgütlerinden destek bekliyorum.”

Oya Kaya Korsini’nin top 10’u

İzmir’in gerçek elitlerinden. Tanınmış iş kadını. Sosyal hayatın gözde isimlerinden, güzel ve yardımsever kadınlarından Oya Korsini bu cumartesi köşemizin konuğu...
 1. Neşeli her ortamda en eğlenenlerden biri oluveririm.
2.Michael Course ve Louıs Vuıtton ayakkabı ve çantada, Ralph Lauren, Maxmara giyimde tercih ettiğim markalar.Vitrinlere baktığım anda içimdeki alışveriş canavarı harekete geçer ve içeri girdiğim anda mutlaka alacak bir şey bulurum, Zara ve Mango en çok ziyaret ettiklerimin arasında....
3. Seyahat etmeyi çok severim. Bu konuda sayfalar doldurabilirim, ama özetlemek gerekirse Gemi ile gidilen tüm ülkeler ve Amerika.
4. Kocama rağmen Galatasaray.... (Kocam Fenerbahçeli de...)
5.Plates yapıyorum. Kayak Sporu vazgeçilmezim.
6. İzmir benim için modernliğin, huzurun simgesi. Her sokağında karşıma dostlarımın çıktığı, güler yüzlü, sıcak insanların şehri, Körfezinde Martıların dans ettiği, güneşin en güzel battığı, aşık olduğum bu şehir için “İYİ Kİ İZMİR’LİYİM” demem bilmem hislerimi ifade edebiliyor mu?
7. Okumayı seviyorum. Artık eğlenceli, çabuk bitirebileceğim kitaplar tercihim. En son kızımın bana aldığı “Tanrı’dan torpilim var ve Selindirella’yı okudum.
8. Müzik severim tabi. Gotan Project, Yanni. Latin Müziği tercihim.
9 Celine Dion, Ferhat Göçer, Kenan Doğulu en çok dinlediğim isimler.
10. Vaz geçemediklerim arasında yedekte hep yeni bir beyaz gömlek. Kızım, yeğenim ve dostlarımla kısa da olsa akşamüstü bir çay buluşması. Pazar sabahları mükellef kahvaltı, eşimle akşam üzerleri el ele Alsancak turu, Alara’m ve Nara’m.

Bayraklı Osmangazi Mahallesinde isyan

Bayraklı İlçesi Osmangazi Mahallesi 617 sokak sakinleri isyanda. Buradaki Osmangazi Trafo Merkez binasını İzmir Elektrik Dağıtım Müessesesi Sistem İşletme ve Bakım Müdürlüğü yıkmış. Yerine yenisi yapılması gündeme gelmiş. Fakat daha sonra bu arsa apartman sakinleri tarafından Belediyeye Yeşil alan olarak verilmiş. Belediye ise TEDAŞ ’a tahsis etmiş. Geçici trafo merkezi yapılmış. Şimdi ise geçici bina yıkılarak yerine 9 metre yüksekliğinde betonarme bina yapımına başlanmış.
Vatandaşın sesine kulak verin
Trafo binası çevresinde ikamet eden apartman sakinleri o trafo binasının bu alana tekrar yapılması ve şu anki hali ile yüksek düzeyde ses, gürültü, çevre kirliliği ve radyasyon saçtığından dolayı mağdur olduklarını söylüyorlar. Yaz aylarına bu gürültü çok aşırı derecede artıyormuş. Öyle ki evlerinde huzur içinde yaşayamaz olmuşlar. 75 yıl sitesi sakinleri adına Mehmet Dayıca yüzlerce imza ile bana geldi. Ellerinde Valilik, TEDAŞ, Büyük Şehir Belediye Başkanlığı ve Çevre Bakanlığı’na yazdıkları dilekçeler de var. Yetkililer oy zamanı değil. Şimdi bu vatandaşların seslerine kulak verin.

Muhteşem gala

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin Müdür ve Sanat Yönetmeni Aytül Büyüksaraç bana göre İzmir’in gurur duyduğu isimlerden biri. Bu gün İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde saat 20.00’de Arıadne Naksos’da Operası’nın Türkiye Prömiyeri var. İzmir’in elitleri sanırım hep orada olacak.   

X