« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Seba onursal başkan

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

16 yıldır aralıksız sürdürdüğü Beşiktaş Kulübü Başkanlığı'na dünkü Mali Genel Kurul'da veda eden Süleyman Seba, muhalefetin önerisi ve kongre üyelerinin kararı ile onursal başkanlığa getirildi.

VE Beşiktaş'ta Süleyman Seba dönemi resmen sona erdi. 16 yıldır aralıksız sürdürdüğü Beşiktaş Kulübü Başkanlığı'na dün Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda yapılan Mali Genel Kurul'da yaptığı konuşma ile veda eden Seba, muhalefetin güçlü kanadı Beşiktaşlılar Cemiyeti ve Grup Siyah Beyaz'ın önerisi, kongre üyelerinin oybirliği ile onursal başkanlığa getirildi.

27 Mart'ta yapılacak Olağan Genel Kurul öncesi gözler Seba'daydı. Herkes başkanın tavrını bekliyordu. Meraklı bakışlar arasında kürsüye geldi. Üzgün olduğu her halinden belliydi. Konuşmakta zorluk çekiyordu. Sözlerine, genel kurul üyelerine teşekkür ederek başladı:

SORUNLARLA BOĞUŞTUM

‘‘16 yıl boyunca üzerime gelen okyanus dalgalarının hüznünü hep sizinle paylaştım. Bu kulübe 1943 yılında geldim. 1945'te (A) takımda oynamaya başladım. 1954'te de futbolu bırakıp değişik şekillerde Beşiktaş'a hizmet ettim. Son olarak da 1984'te sizin sayenizde başkanlığa geldim. Yani 94 yıllık geçmişi bulunan kulübümüze 54 yılımı verdim.’’

Görev süresi boyunca tesisleşmeye ayrı bir önem verdiğini, asla alınamaz denilen İnönü Stadı'nı Beşiktaş'a kazandırdığını hatırlatan Seba, yaptıkları ile gurur duyduğunu belirtti.

VAKFA HAYIR

BEŞİKTAŞ'ta yönetimin vakıf kurulması için verdiği önerge tartışmalara neden oldu. Grup Siyah Beyaz ve Beşiktaşlılar Cemiyeti'ne bağlı üyeler, iki karşı önerge ile vakıf konusunun gündemden çıkarılmasını istediler. Divan Başkanı Erdoğan Tuncer, vakıf için verilen önergeyi öne aldırmak isteyince, Beşiktaşlılar Cemiyeti'nin yöneticileri kürsüye yürüyüp, ‘‘Biz bu önerinin gündenden çıkarılmasını istiyoruz’’ diyerek tepki gösterdiler. Seba'nın ısrarına rağmen, vakıf gönüşmelerinin yer aldığı madde gündemden çıkarıldı.

K ONGRE NOTLARI

Süleyman Seba, veda konuşmasını Ömer Hayyam'dan dörtlüklerle destekledi. Seba'nın kürsüyü terkederken bir hayli üzüntülü olduğu gözlendi. Lobide de sigaranın birini yakarken, diğerini söndürüyordu.

Beşiktaş Mali Kongresi'ne üyelerin ilgisi bir hayli fazlaydı. Cemiyet üyelerinden Rahmi Koç, Uğur Ekşioğlu, Ünal Erkan, Ferhat Özgen, Mehmet Gül, Recep Yazıcı, Nevzat Demir, Ünal Erkan, Aydın Ayaydın en çok ilgi çeken isimlerdi.

Resmi ziyaret için Çin'e giden İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, telgrafla kutlama mesajı yolladı, Seba'yı hizmetlerinden dolayı kutladı.

Kongre üyeleri, veda konuşmasından sonra fenalaşan Seba için seferber oldu. Bazı yöneticilerin gözyaşı dökmesi, kongre üyeleri arasında, ‘‘Bunlar neye üzülüyor?’’ yorumunun yapılmasına neden oldu.

Seba'nın mart ayında yapılacak Olağan Genel Kurul'dan sonra Sakarya'nın Bıçkı köyüne yerleşeceği ve gelişmeleri oradan takip edeceği öğrenildi.

Son iki yılda şahsına ve arkadaşlarına hakarete varan eleştiriler olduğunu belirten Seba, ‘‘Beşiktaş zarar görmesin diye, şimdiye kadar hep sustum. Artık cevap vermenin zamanı geldi’’ dedi ve sözlerini şöyle sürürdü: ‘‘Şunu herkes bilsin ki, ben aciz değilim. Bir zamanlar beraber çalıştığımız, Beşiktaş sayesinde bir yerlere gelen kişilerin, kulübü karalamaya çalışması nankörlük değil de nedir.

YAPTIKLARIM ORTADA

55 milyon dolarlık bütçeyi, tesisleşmeyi görmezden geliyorsanız, sadece profesyonel futbol şubesinin aldığı başarıları veya başarısızlıkları göz önüne seriyorsanız, bu maalesef doğru bir yaklaşım değildir. Bana, vakıf kurup başına geçecek diye iftiralarda bulundular. Ben böyle bir polemiğe girmem. Bunu düşünmek utanç verici bir olay.’’

Başkanlığa geldiği 1984 yılından bu yana verdiği her sözü yerine getirmeye çalıştığını anlatan Seba, ‘‘Hatalarım olmuştur. Ancak hatalar da insanlar içindir. Ben, hatasıyla sevabıyla Beşiktaş'ı iyi yerlere getirdiğime inanıyorum’’ dedi.

22 KUPA KAZANDIRDIM

Görev süresi içerisinde toplam 22 kupa (5 lig şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 5 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası, 6 TSYD Kupası) hatırlatan, Seba, ‘‘Dünya, karşılaştığın fırtınaları değil, gemiyi limana getirip getirmediğine bakar. Maalesef bizim karşılaştığımız fırtınalar da hiç gözönüne alınmadı. Futbol takımının son iki sezondaki başarısızlıkları hep önümüze serildi’’ şeklinde konuştu.

Konuşmasını güçlükle tamamlayan ve sık sık fenalaşan Seba, kürsüden alkışlar arasınada indi. 1965 Beşiktaşlılar Cemiyeti Başkanı Mehmet Kazancı'nın verdiği önerge oybirliği ile kabul edildi ve Seba, Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanlığı'na getirildi.

AYAKTA ALKIŞLANDI

Yeniden salona çağrılıp, alınan karar açıklandığında Seba, ‘‘Bu onur, kulübümüzde daha önce yalnızca Hakkı Yeten'e verilmiştir. Kabul etmem mümkün değildir’’ dedi. Divan Başkanı Erdoğan Tuncer, ‘‘Karar, genel kurul üyelerinindir. Kabul etmek zorundasınız’’ diye ısrar edince, Seba geri adım atmak zorunda kaldı.

Seba, ikinci kez geldiği kürsüden gözyaşları içinde inerken, başta Cemiyet Başkanı Mehmet Kazancı ve bin 500 kişilik grubu olmak üzere kongre üyeleri kendisini ayakta dakikalarca alkışladı.

Genel kurul üyelerinin ‘‘Büyük Başkan’’ diye tempo tuttuğu Seba, heyecanını yenemedi, toplantı salonundan çıkarak lobiye geçti. Burada rahatsızlanan Seba, bir koltuğa oturtularak sakinleştirilmeye çalışıldı. Ardından istirahat etmesi için evine gönderildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz