Gündem Haberleri

  Şeb-i Arus'a yoğun katılım

  A.A
  16.12.2009 - 13:54 | Son Güncelleme:

  Mevlana'nın 736. Vuslat Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında yarın gerçekleştirilecek Şeb-i Arus törenleri devletin zirvesini Konya'da buluşturacak.

  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi'nde, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ve Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı ile birlikte, yarın yapılacak Şeb-i Arus törenleriyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

  736. Vuslat Yıl Dönümü törenlerinin başarı ve büyük bir coşkuyla devam ettiğini ifade eden Akyürek, “Katılanlardan çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Konya bu konuda artık bir çekim merkezi olmuştur” dedi.

  Akyürek, yarınki Şeb-i Arus töreniyle 736. Vuslat Yıl Dönümü programlarının tamamlanacağını belirterek, şunları kaydetti:
  “Bu yıl Şeb-i Arus törenlerine her zamankinden daha fazla devlet adamı katılıyor. Tabii devlet adamlarının bir kısmının geleceklerinin teyitleri son dakikaya kaldığı için kamuoyuna yansımıyor. Ancak şu anda bilgi verilen misafirlerle ilgili bir derleme yapacak olursak; Bosna Hersek Cumhurbaşkanı, Tacikistan Kültür Bakanı, Afganistan'dan 4 kişilik bir devlet adamı heyeti gelecek. Avrupa Birliği'nden (AB) sorumlu devlet bakanımızın yarın Konya'da yapacağı toplantıya katılmak üzere 27'si büyükelçi 69 kişilik bir heyet de Konya'da olacak. AB ve uluslararası kuruluşlarda görev alanlardan oluşan bir heyet de yarın geliyor. Devlet Bakanımız Cevdet Yılmaz başkanlığında 8 kişilik heyet, Dışişleri Bakanımız, Milli Eğitim Bakanımız ile Kültür ve Turizm Bakanımız, 9'u yabancı Kültür Bakanı olmak üzere 19 kişilik heyetle geliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanımız ve çok sayıda devlet adamı da Konya'da olacak.”

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yıl da programa katılacağını ifade eden Akyürek, “Şeb-i Arus ve Konya'nın marka olmasında Başbakan'ımızın desteklerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sayın Başbakan'ımız Kültür Park alanı dediğimiz eski Fuar Alanında saat 13.00'te halka hitap edecektir. Daha sonra toplu açılış programını gerçekleştireceğiz. Konyalı hemşehrilerimizi sayın Başbakan'ımızla buluşmaya davet ediyoruz” diye konuştu.
  Akyürek, Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'nin büyük bir cazibe merkezi olduğunu, Türkiye'nin en çok kullanılan kültür merkezi olarak şu anda yoluna devam ettiğini ve bu merkezdeki programlara bir yılda 300 binin üzerinde katılım olduğunu belirtti.

  Son yıllardaki Şeb-i Arus törenlerine katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da yarın Konya'da olması bekleniyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı