ISPARTA HABERLERİ

SDÜ'ye büyük görev

DHA
14.02.2018 - 11:57Son Güncelleme :
DHA

 

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA) - SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi (SDÜ) 113 devlet yükseköğretim kurumunun fiziki donanımlarında verimlilik ve tasarruf odaklı çalışmalarını yürütmek üzere Kalkınma Bakanlığı'nca görevlendirildi.

SDÜ tarafından; yükseköğretim kurumlarının derslik, laboratuvar, kütüphane gibi fiziki mekanların verimli ve akılcı şekilde kullanılacak 'Yükseköğretim Mekanları Yatırım Karar Destek Sistemi' adlı yazılım hazırlandı. Böylelikle hem üniversitelerin ihtiyaçları tespit edilebilecek hem de mekan kullanımları uluslararası standartlara getirilmiş olacak. Önümüzdeki günlerde Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenecek tanıtım toplantısıyla kamuoyuyla paylaşılması öngörülen projenin, 113 üniversite tarafından kullanılması hedefleniyor.

Konuya ilişkin protokol 2 Şubat'ta Kalkınma Bakanlığı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Emin Sadık Aydın ile SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı tarafından imzalandı. İmza programına, rektör yardımcıları Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Nihat Ayyıldız ile Prof. Dr. Mehmet Saltan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdal Terzi, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Vahdettin Aydın da katıldı.

Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Nihat Ayyıldız, Yükseköğretim Mekanları Yatırım Karar Destek Sistemi ile hedefledikleri 4 ana amacı, 113 devlet üniversitesinin sahip olduğu mekanların envanter bilgilerinin üretilmesi, dersliklerin verimlilik analizinin yapılması, üniversitelerin yeni kapalı mekan tasarımlarında yararlanacakları yönlendirici dokümanların ortaya konulması ve bu faaliyetler sonucunda elde edilecek bilgilerden hareketle Kalkınma Bakanlığı'nın yükseköğretim kurumlarının yeni kapalı mekan taleplerine ilişkin karar alma süreçlerinin güçlendirilmesi şeklinde sıraladı.

Ayyıldız, "SDÜ'nün 113 devlet üniversitesinde kullanılmak üzere hazırladığı yazılım sayesinde Kalkınma Bakanlığı, kapalı mekanlar için talepte bulunan kurumların ihtiyaç durumunu tespit edebilecek. Kapalı mekanların bir fotoğrafı yer alacak. Bu sistemle yükseköğretim kurumları Kalkınma Bakanlığı'na sunacakları taleplerini de gerekçelendirmiş olacak. Sistem, yatırımların doğru, zamanında ve verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Isparta haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Isparta haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde SDÜ'ye büyük görev haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Kasım 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:55
 • Yatsı
  19:13
Sayfa Başı