ISPARTA HABERLERİ

SDÜ'de Radyonüklid Tedavi Odası

DHA
17.12.2017 - 14:33Son Güncelleme :
DHA

 

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA) - SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Radyonüklid Tedavi Odası kuruldu.

SDÜ Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 2 klinik kapasiteli Radyonüklid Tedavi Odası kuruldu. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan (TAEK) da ruhsat alınan Radyonüklid Tedavi Odası için 18 Aralık Pazartesi gününden itibaren hasta kabul edilebilecek.

SDÜ Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yıldız, yeni yatırımla birlikte kanser tanı ve tedavisinde dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle aynı seviyeye eriştiklerini söyledi. Prof. Dr. Yıldız, "Nükleer tıpta son yıllarda tedavi uygulamaları ağırlık kazanmaya başladı. Biz de bu tedavi uygulamalarını etkin şekilde yapmak için çalışmalara başladık. Bu bağlamda Radyonüklid Tedavi Odası kurduk. 18 Aralık Pazartesi günü ilk hastamızı alacağız" dedi.

SDÜ olarak tiroit kanserlerinin tedavisini radyoaktif maddelerle yapmaya başladıklarını anlatan Mustafa Yıldız, "Daha önce zaten karaciğer tümörlerinin tedavisini yapıyorduk. Bundan sonra bazı endoktrin sistem tümörlerinin, prostat kanserinin bazı türlerinin tedavisini de etkin bir şekilde yapmaya başlıyoruz. Radyonüklid Tedavi Odası'nın özelliği şudur: İzole olması gerekir. Oda mutlak şekilde tek kişiliktir. Çünkü biz hastaya radyasyon vermekteyiz. Bu yüzden tedavi görenin izole olması gerekir. Dışarıya radyasyonlu çıkmaması gerekir. O yüzden özel bir niteliği vardır bu odaların. Kapılar şifrelidir. Görevliler ve hasta dışında kimse giremez" diye konuştu.

Radyonüklid Tedavi Odası ile birlikte PET BT başta olmak üzere gama kamera ve diğer tüm ileri tıp altyapısını yenilediklerini belirten Prof. Dr. Mustafa Yıldız, sözlerine şöyle devam etti:

"Örneğin dünyada şu an hâlihazırdaki PET BT en ileri teknolojiyi içeriyor. Tüm bu bilgiler aydınlığında şunu anlatabilirim SDÜ nükleer tıp hizmetlerini en etkin bir şekilde, doğru cihazlarla vermeye devam etmektedir. Nükleer tıp Isparta'da tektir. Radyonüklid Tedavi Odası, Akdeniz Bölgesi'nde bir tek Akdeniz Üniversitesi'nde vardı. Bir de Antalya'da özel bir sağlık kuruluşunda var. 18 Aralık 2017 Pazartesi'den itibaren de SDÜ'de olacak. Radyonüklid Tedavi Odası'nı açmamız ile birlikte Isparta'daki hastaların bu tedavi için bir başka kente gitme zorunluluğunu ortadan kaldıracak."

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Isparta haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Isparta haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde SDÜ'de Radyonüklid Tedavi Odası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Nisan 2018, Pazar
 • İmsak
  04:39
 • Guneş
  06:07
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:45
 • Akşam
  19:46
 • Yatsı
  21:08
Sayfa Başı