Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Schuster eriyor

DİYELİM ki, Beşiktaş dün gece kazandı. Çünkü bu yazıyı yazmaya başladığımızda dakika 86’ydı. Beşiktaş iki gol bulup kazanabilirdi. Peki, o zaman diyebilir miydik, “Beşiktaş bu maçı almayı hak etti. İnanılmaz goller kaçırdı, baskı üzerine baskı yaptı. Ankaragücü takımının kafasını yerden kaldırtmadı?”

Hayır... Peki A.Gücü çok mu iyi futbol oynadı? O da hayır. Kendi çaplarında mücadele ettiler. Çok fazla Beşiktaş’ın üzerine gitmediler. Aslında böyle oynamaları, Beşiktaş’ın lehine. Çünkü enerjilerini tamamen hücuma yönelik yapmaları lazım o zaman. A.Gücü ancak çok çabuk kontrataklar yapsaydı, Beşiktaş’ı zorlayabilirdi.

İsmail Köybaşı girdikten sonra Beşiktaş, Simao ile beraber sol tarafta biraz rahatladı. Daha tehlikeli gelmeye başladılar. Ama soldan getirdikleri toplardan golü ters taraftan bulmaları gerekirken oraya adam sokamadılar. Ankaragücü, Beşiktaş’ın arka tarafına özellikle ikinci yarı sarkamadı. Bir tek Serdar Özkan biraz gelebildi, o kadar. Serdar Özkan hem Beşiktaş’ta hem Galatasaray’da oynadığından çok daha iyi bir görüntü verdi. Devamlı da oynarsa daha da iyi olacağa benziyor.

Takım olamadılar

Beşiktaş hala takım oyunu oynamıyor. Bireysel olarak iyi şeyler yapabiliyorlar. Daha da önemlisi Guti olmayınca takımda liderliğe soyunacak bir oyuncuları yok. Quaresma zaten bir var, üç yok. Aslında kamera zaman zaman yedek kulübesinde Schuster’i gösteriyor; onun yüzü takımının ne kadar kötü futbol oynadığını yansıtıyor.
Ankaragücü takımında Adem mükemmele yakın oynadı. Koca 90 dakikada bir tek hata yaptı, gereksiz top kaptırdı. Ama şu var; Ankaragücü’nde herkes iyi mücadele etti.

Beşiktaş’ta bütün futbolcular mücadele ediyor gibi gözüküyor ama yalandan. Çünkü aynı anda baskı yapamıyorlar. Birileri baskı yaparken bazıları seyrediyorlar. Aynı anda bir beyinden düşünemiyorlar. Zaten düşünseler takım olacaklar. Schuster yavaş yavaş eriyor. Böyle giderse Türkiye’de çabuk yaşlanacak. Herhalde saçları beyazlamaya başlamıştır.

Toraman kaldı Batuhan atıldı

Türkiye’de en kolay şey hakeme sallamak. Dün gece Özgür Yankaya, bence iyi maç yönetti. Hataları olmadı mı? Kesinlikle oldu. Mesela rakibinin ensesine dirsek atan Toraman’a sarı kart bile göstermedi. Gündüz benzer pozisyonda rakibinin beline dirsek atan Batuhan’ı hakem oyundan attı. Ama ense köküne dirsek atana bir başka hakem sarı kart bile vermedi. İşte bütün mesele burada başlayıp, burada bitiyor.

BEĞENDİM
Ankaragücü’nün mücadele gücünü.

BEĞENMEDİM
Beşiktaş’ın takım olma gayretini.

DİKKAT
19 Mayıs Stadı’nda iki takım mücadele ediyor; 31 maç oynandı. Bu hava şartlarında zemini düşünün.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI