« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Schumi’den 40. pole pozisyon !

Michael Schumacher İngiltere GP’si Sıralama Turlarında en iyi dereceyi elde ederek, yarınki yarışa en ön sıradan başlamaya hak kazandı. Alman pilotun ardından saniyenin yüzde 8’i gibi küçük bir farkla McLaren’dan Mika Hakkinen ikinci olurken, takım arkadaşı David Coulthard da üçüncü cebin sahibi oldu. Yarışa ev sahipliği yapan Jordan takımı mükemmel bir performans göstererek yarışa Jarno Trulli ile dördüncü, H.Harald Frentzen ile de beşinci sırada başlamaya hak kazandı. Diğer Ferrari pilotu Rubens Barrichello ise altıncı oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Michelin lastiklerinin performansı beklenilenin altında kaldığı için Williams-BMW’ler her zaman alışık oldukları ön sıralardan uzak kaldılar. Juan Pablo Montoya sekizinci olurken, takım arkadaşı Ralf Schumacher ancak onuncu olabildi.

Sabah antrenmanları sırasında etkili olan sağnak yağmur, daha sonra durunca bütün takımlar daha iyi dereceler elde edebilmek için pistin kurumasını beklediler ve bir saatlik seansın ilk yarım saatinde piste hiçbir araba çıkmadı. Son yarım saatte ciddi bir sıkışıklık yaşayan sürücülerden çoğu 12 turluk hakkının hepsini kullanmadı.

Son zamanlarda yaşanan en heyecanlı sıralama mücadelesine tanık olan Silverstone pistinde, iddialı pilotlar arasında pole pozisyonunu ele geçiren ilk sürücü Michael Schumacher oldu. En yakın rakibine 0.7 saniye fark atan Alman pilot için seans kolay geçecek gibi görünse de, git gide kuruyan pist ile beraber McLaren pilotları hızlandılar. Önce David Coulthard Schumi’nin derecesini geçerek birincilik koltuğuna oturdu, hemen ardından Mika Hakkinen en iyi zamanı yaptı. Michael Schumacher bu zamanlara karşılık vermek istedi ama ilk denemesinde ancak ikinci oldu.

Daha sonra pit’e girerek arabasında ufak tefek ayarlar yapan Alman pilot, bir daha piste çıktı ve mükemmel bir tur atarak pole pozisyonu kaptı. Son beş dakika içinde hem Mika Hakkinen hem de David Coulthard iyi zamanlar yaptılar ama Ferrari pilotuna yetişemediler.

Ön sıralarda bu kavga sürerken, orta sıralarda da kıyamet kopuyordu. Jordan, Sauber, Jaguar ve BAR takımları avantajlı bir yer elde etmek için kıyasıya bir mücadeleye girdiler. Bunların arasında kuşkusuz en başarılı olanı Jordan takımıydı. Bu sezonun en iyi sıralama seansının ardından dördüncü ve beşinci olarak ilk altıya 2 araba birden sokmayı başardılar.

Sauber’den Kimi Raikonnen yedinci olarak dikkatleri üzerine çekerken takım arkadaşı Heidfeld dokuzuncu oldu. Jaguarlar 13. ve 15. olarak hayal kırıklığı yaratırken, Benetton ve Minardiler bu sezon alışıldığı şekilde son sıralarda yer aldılar.

İngiltere GP’nin resmi sıralama sonuçları şöyle:


Bunları da Beğenebilirsiniz