« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Schumacher yeniden direksiyonda

Formula 1’de yedi kez dünya şampiyonu olan efsane pilot Michael Schumacher, eski takımı Ferrari’ye minnet borcunu ödeyecek. ‘Schumi’, sezon sonuna kadar Macaristan Grand Prix’si sırasında geçirdiği kazada yaralanan Felipe Massa’nın yerine yarışacak. Ama önce yeni bir ehliyet alması gerekiyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FERRARI, Formula 1’de Macaristan Grand Prix’si sırasında geçirdiği kaza nedeniyle yaralanan Felipe Massa’nın yerine sezon sonuna kadar Michael Schumacher’in yarışacağını açıkladı. Yedi kez dünya şampiyonluğunu elde ederek bu dalda en fazla şampiyonluğa ulaşmış olan Schumacher, 2006 yılında Formula 1 yarışlarından emekliye ayrıldığını duyurmuş, Ferrari de onun yerine Kimi Raikkonen’le sözleşme imzalamıştı.

Sağlık kontrolüne girecek

Alman gazeteleri, bu dönüşü “Ferrari’nin meleği geliyor” diye duyurdu. The Berliner gazetesi de, “O bir takım oyuncusu. Onu yaratan takım için yarışacak” diye yazdı. Bild Gazetesi ise “2 çocuğa, 7 şampiyonluğa ve 900 milyon euro’luk servete rağmen dönüyor” yorumunu yaptı.

23 Ağustos’ta Valencia’da yapılacak Avrupa Grand Prix’sinde Massa’nın otomobilin sürücü koltuğuna geçmesi beklenen Schumacher’in Formula 1’e hazırlanmak için üç haftası var. Ancak bunun için öncelikle 40 yaşındaki Alman yıldızın sağlık kontrollerinden sorunsuz geçmesi gerekiyor. Ayrıca, son 3 yıldır yarışmadığı için de yeni bir ehliyet alması gerekiyor. Eski Ferrari pilotu, takıma olan sadakati nedeniyle, son yaşanan talihsiz olaya kayıtsız kalamadığını söyledi. Ferrari takımıyla girdiği yarışlarda beş dünya şampiyonluğunu kazanan Alman pilot, “Benim için en önemli şey öncelikle Felipe’nin durumunun düzelmesi” dedi.

Efsane pilot paslandı mı

Tüm zamanların en başarılı sürücüsü sayılan Schumacher, nisan 2008’den bu yana herhangi bir Ferrari otomobili kullanmamış, 2006 ekiminden bu yana da yarışmamıştı. Emekli olduktan sonra reklam yıldızlığına soyunan Schumi’nin 3 yıllık arayı kapatıp kapatamayacağı merakla bekleniyor. En büyük dezavantajı ise yarıştan 48 saat önceye kadar kullanacağı otomobille antrenman yapamayacak olması.

Massa’nın hep yanındaydı

Durumu iyiye giden Felipe Massa’nın yine de sezon sonuna kadar yarışabilmesi mümkün görünmüyor. Schumacher, kariyerinin son dönemlerinde ekip arkadaşı olan Massa’ya, emekliye ayrıldıktan sonra da danışmanlık yaparak destek olmuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler