Dünya Haberleri

DÜNYA

  Schulz rüzgarı durdu SPD yüzde 28’e geriledi

  Ali VARLI / BERLİN
  04.05.2017 - 11:16 | Son Güncelleme: 04.05.2017 - 11:17

  SPD’nin Martin Schulz ile artan oyları yeniden düşüşe geçti. Son yapılan anketlere göre sosyal demokratların oy oranı yüzde 30’un altında. 

  MARTIN Schulz’un SPD’nin başbakan adayı ve genel başkanı olacağının açıklanmasının ardından yüzde 20’lerde görünen partinin oy oranı yüzde 35’e kadar çıkmıştı. Seçmenlerin yüzde 45’i de Schulz’u başbakan olarak görmek istiyordu. Ancak son yapılan kamuoyu yoklamaları Schulz ile birlikte artan desteğin yeniden azaldığı ve seçmenin SPD’den uzaklaştığını ortaya koydu.  RTL ile Stern dergisinin Forsa Araştırma Şirketi’ne yaptırdığı ankete göre SPD geçen haftaya göre iki puan daha kaybetti ve yüzde 28’e geriledi. Mülteci akını ve terör saldırıları sonrasında halkın desteğini yitiren Başbakan Angela Merkel ise eski güveni yeniden kazanmaya başladı. Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU’nun oy oranı yüzde 36’ya kadar çıktı. Son 15 yılın en düşük seviyesine düşen Yeşiller ise yeniden destek bulmaya başladı. Yeşiller’in oy oranı son ankete göre yüzde 8. 

  MERKEL ARAYI AÇTI

  Mülteci akınını siyasi malzeme yapan Almanya için Alternatif (AfD) partisi de birkaç ay önce yüzde 13 oranında destek bulurken, şimdi yüzde 8’lere geriledi. AfD’nin oy kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak parti içindeki kavgalar gösteriliyor. Mecliste en büyük üçüncü grup olan Sol Parti’nin oy oranı ise değişmedi ve yüzde 8’de kaldı.Buna karşılık FDP oylarını yüzde 7’ye çıkardı. Bugün seçim olsa FDP yeniden meclise girebilecek.Seçmenler liderler arasında en büyük desteği Başbakan Angela Merkel’e veriyor. Neredeyse her iki seçmenden biri başbakan olarak Angela Merkel’i görmek istiyor. Başbakanın doğrudan seçilmesi durumunda Merkel oyların yüzde 47’sini alacak.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı