Gündem Haberleri

  Schröder'e Mozart'lı iftar

  Mustafa KINALI-Fatma AKSU / İSTANBUL
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan ile Almanya Başbakanı Schröder iftarda buluştu. İki başbakan yemek salonuna Mozart’ın Türk Marşı ile girdi. Oruç ezanla açıldı, yemek tasavvuf müziği eşliğinde sürdü. ‘Medeniyetler Buluşuyor’ sloganlı iftarda Schröder, Türkiye’ye desteğini tekrarladı.

  ALMANYA Başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye’ye AB yolunda bir kez daha destek vererek, ‘3 Ekim’de başlatılan AB-Türkiye müzakerelerinin hedefi tam üyeliktir’ dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan ile AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği iftar yemeğine şeref konuğu olarak katılan Schröder, ‘Türkiye ile AB 3 Ekim’de ortak bir yola girdi. AB de yeni üyeler kabul etmeye kendisini hazırlamalı’ diye konuştu. Atatürk Havalimanı’ndan iftarın verildiği Grand Cevahir Otel’e ezan okunurken gelen Schröder’i, Başbakan Tayyip Erdoğan kapıda karşıladı. İki başbakan samimi bir şekilde kucaklaşıp tokalaştı. Otele giren Schröder ve Erdoğan, gazetecilere poz verdi. ‘Medeniyetler buluşuyor’ sloganıyla düzenlenen iftar yemeğinin verildiği salona Mozart’ın ‘Türk Marşı’yla giren Erdoğan ve Schröder, kendileri için ayrılan masaya geçti. Salonda okunan ezanın ardından davetliler oruçlarını açtı.

  ÖNYARGILAR AŞILDI

  Tasavvuf müziği eşliğinde yenen yemeğin ardından önce Başbakan Erdoğan bir konuşma yaparak Schröder’e Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Erdoğan, Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlamasını ‘Sonunda /images/100/0x0/55ea0ad1f018fbb8f86660e8aklı selim galip gelmiştir’ diye değerlendirdi. AB’nin sorumluluk üstlenmesi gerekir’ diyen Erdoğan, Türkiye’nin AB’nin gücünü pekiştireceğini söyledi. Müzakerelerin başlaması ile önyargıların aşıldığını belirten Erdoğan, ‘Mesele sadece teknik bir konudan ibaret değildir. Bu tarihi bir gelişmedir’ diye konuştu..

  HAYIRLI RAMAZANLAR

  Daha sonra kürsüye gelen Schröder, konuşmasına ‘Herkese hayırlı Ramazanlar’ diyerek başladı. Schröder, şunları söyledi: ‘AB ile başlatılan müzakerelerin hedefi tam üyeliktir. Hedef başka bir şey değildir. Müzakerelerinin başlaması Türk tarafının başarısıdır. Tarih her zaman fırsatlar yaratır. 3 Ekim öyle bir fırsattı.’

  HAZIRSANIZ, DESTEKLERİZ

  Avrupa’nın coğrafi ve tarihi verilerin bir toplamı olmadığını belirten Schröder, AB’nin kültürel ve dini çeşitliliğin bir parçası olduğunu söyledi. ‘Siz hazırsanız biz sizi desteklemeye hazırız’ diyen Alman Şansölye, ‘AB süreci zorlu, ancak Türkiye bu süreci başarıyla tamamlayacağına inanıyorum’ dedi. AB genişlemesiyle ilgili tartışmalara da /images/100/0x0/55ea0ad1f018fbb8f86660eadeğinen Schröder şöyle konuştu: ‘AB yeni üyeler kabul etmek için kendini yenileyecektir. Buna ihtiyaç vardır. AB anayasa ve mali krizleri aşmasının yanı sıra rekabet gücünü de arttırması gerekiyor. Almanya’nın Türkiye’ye olan desteği devam edecek. Yol çok uzun va taşlı. Biliyorum bu yolda başarı var ve siz de başarıya ulaşacaksınız. Avrupa’daki korkuları, önyargıları da ciddiye alarak, birlikte bunları bertaraf etmeliyiz. Bizi birbirimize bağlayacak olan bir Avrupa kimliğidir. Kültürel kimiliğimiz tarihe saygı duymayı da beraberinde getiriyor.’

  Gol müjdesi Schröder’den

  ALMANYA Başbakanı Gerhard Schröder, konuşurken, Arnavutluk-Türkiye maçında mililer 1-0 öne geçti. Schröder, konuşmasının tercüme edilmesini beklerken, gol haberi kendisine iletildi. Schröder, son cümlesinin /images/100/0x0/55ea0ad1f018fbb8f86660ectercümesi biter bitmez, ‘Belki duymak istersiniz, bilgi olarak vermek istiyorum size, Türkiye şu anda Arnavutluk karşısında öne geçti. Bir gol atmış durumda’ dedi. Salondakiler bu sözleri alkışlarla karışıladı. Schröder ‘Biraz önce dostumla da konuştuk, Türkiye’nin Almanya’daki Dünya Şampiyonası’na katılmasını istiyoruz’ diye konuştu.

  1500 kişi katıldı

  İftar yemeğine, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bazı milletvekilleri, yabancı misyon temsilcileri, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Demet Akbağ ve Yılmaz Erdoğan, Sinan Çetin, Ajda Pekkan ile kardeşi Semiramis Pekkan, Christoph Daum ve İbrahim Kutluay’ın da aralarında bulunduğu bin 500’e yakın davetli katıldı./images/100/0x0/55ea0ad1f018fbb8f86660ee

  Mönü gelenekseldi

  Medeniyetler buluşması sloganlı iftarda mönü gelenekseldi. İftarda davetlilere, serpme iftariyelikler ve zeytinyağlılar, mercimek çorbası, peynirli su böreği, zeytinyağlı limon sosu ile mısırlı göbek salata, iç pilav ile kuzu tandır ve güllaç, içecek olarak da meyve suyu ikram edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı