Schröder: Türkiye'yi Avrupa'da istiyoruz

Hürriyet Haber
22 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 22 Temmuz 1999 - 00:01

Almanaya, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği konusundaki tavrını netleştirdi. Türkiye'nin tam üyeliğini ‘‘prensip meselesi’’ yaptıklarını söyleyen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, ‘‘Türkiye, AB'nin tam üye adayıdır ve AB'ye üyeliği artık bir zorunluluktur’’ dedi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyeliğini ‘‘prensip meselesi’’ yaptıklarını söyleyen Federal Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, ‘‘Türkiye, AB'nin tam üye adayıdır ve AB'ye üyeliği artık bir zorunluluktur’’ dedi.

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Şarık Tara, Bülent Eczacıbaşı, Yavuz Zeytinoğlu ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş ile Mustafa Koç'tan oluşan Türk işadamları heyeti dün Almanya'nın başkenti Bonn'da Schröder ile bir öğlen yemeği yedi.

Basına kapalı olarak yaklaşık 2 saat süren yemekte, Türk işadamları Schröder'den Türkiye'yi İspanya'nın yaptığı gibi ‘‘hedef pazar’’ ilan etmesini istedi. İşadamları, Türkiye'nin üyelik yükümlülüklerini yerine getirmesi için, Avrupa'nın da tam üyelik perspektifini vermesi gerektiğini kaydettiler.

Ağırlıklı olarak Türkiye-AB ilişkilerinin değerlendirildiği görüşmede işadamları, Almanya'nın Türkiye'nin tam üyeliğinde kilit rol oynayabileceğini belirttiler.

DAHA SIK DİALOG

Türk heyeti, işdünyası ve üniversite gibi kurumların yanı sıra Almanya ile en alt seviyeden en üst seviyeye kadar siyasi diyaloğun da kurulmasını istedi. İşadamları bu diyaloğun sıklaştırılması gerektiğinin önemini vurgulayarak Schröder'e şu önerileri ilettiler:

Orta Asya Cumhuriyetleri'nde Türk firmaları bir çok yabancı ortaklık yapıyor. Yabancı ortaklıkların Alman firmaları ile de kurulmasını öneriyoruz.

Uzun süreden beri kurulamayan Türk-Alman İş Konseyi harekete geçirilmeli.

GAP'ta Türk-Alman ortak yatırımları gündeme gelebilir. Böylelikle taraflar biribirini daha iyi tanır.

İspanya gibi Alman Hükümeti de Türkiye'yi hedef pazar ilan etmeli.

Çifte Vatandaşlık Yasası'ının çıkarılması iki ülkenin biribirini daha iyi anlamaya başladığını ortaya koydu. Yasanın kapsamı genişletilebilir.

GÖRÜŞBİRLİĞİ SAĞLANDI

Toplantı sonrasında Alman tarafından yapılan açıklamada ise Türk işadamları heyeti ile Schröder arasında yapılan görüşmenin çok iyi bir atmosferde geçtiği belirtildi.

Görüşmede, Türkiye'nin AB'ye üyelik için bir adaylık statüsüne ihtiyaç duyduğu konusunda görüşbirliği sağlandığına işaret edilen açıklamada, ‘‘Görüşmede ayrıca ikili işbirliğinin yanı sıra özellikle üçüncü ülkelere yönelik işbirliğinin geliştirilebileceği konusunda hemfikir kalındı’’ denildi. Açıklamada ayrıca Schröder'in, Türk tarafına, AB tarafından ‘‘Güneydoğu Avrupa için İstikrar Programı’’ koordinatölüğüne atanan Alman politikacı Bodo Hombach ile temasa geçmelerini önerdiği belirtildi.

Tara: Schröder Türkiye'ye gelecek

Aşlmanya Başbakanı Gerhard Schröder ile yapılan özel toplantı ve öğle yemeğinden sonra Başbakanlık önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan işadamı Şarık Tara, Schröder'in bu yıl içinde Türkiye'ye geleceğini belirterek, ‘‘Schröder, Türkiye'yi ziyaret etmekten memnunluk duyacağını söyledi’’ dedi. Schröder'in Türkiye'ye bakışının, ‘‘fevkalade müspet’’ olduğunu belirten Tara, Başbakan'ın ayrıca Türkiye ile her türlü ‘‘teşvik-i mesaiye’’ hazır olduğunu ifade ettiğini söyledi. Şara, şunları söyledi: ‘‘Schröder, Türkiye'ye yatırımlara daha başka türlü bakacağını söylemiştir. Kendisiyle bu kadar müspet bir görüşme olabileceğini hayal bile etmemiştim. Schröder'e teşekkür ediyoruz. Schröder ayrıca Almanya'da yaşayan Türkler'den son derece memnun olduğunu ifade etti.’’

İKV Başkanı Meral Gezgin Eriş de, yaptığı açıklamada, ‘‘Bizim herhangi bir talebimiz söz konusu değil, Türkiye'nin AB üyelik adaylığının tescilini bekliyoruz. Başbakan Schröder'in, Türkiye-AB yakınlaşması konusunda en az bizler kadar şevk içinde olduğunu gördük’’ dedi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı