Schröder çağrı yaptı

DRESDEN
24 Aralık 2014 - 09:30Son Güncelleme : 24 Aralık 2014 - 10:08

Göçmen ve İslam karşıtı Pegida hareketinin Dresden’deki gösterisine katılım 17 bin 500’e ulaştı. Kiliseler, siyasi partiler ve sanatçıların katılmayın çağrılarına rağmen sayının artması siyasi parti ve yetkilileri düşündürüyor.

Kendilerine ‘Avrupalı Yurtseverler Batı’nın İslamlaşmasına Karşı’ adını veren Dresden’deki Pegida gösterilerine başta 300 kişi katıldı. İlk gösteri ekim ayı başında yapıldığında, kimse ciddiye almadı. Ancak her pazartesi Dresden’de yabancı düşmanı söylemlerle düzenlenen gösterilere katılım çığ gibi büyüdü. Üç hafta önce 10 bin, geçen hafta 15 bin kişi yürüdü. Önceki gün Noel öncesi yapılan gösteriye katılım 17 bin 500’e ulaştı.

Gerçi göstericiler Noel şarkıları okuma adı altında düzenledikleri pazartesi günkü gösteriye 20 bin kişi bekliyordu. Kiliseler, siyasi partiler ve sanatçılar “Pegida gösterilerine katılmayın” çağrıları yaptı. Buna rağmen katılımın 2 bin 500 civarında artması siyasi parti ve yetkilileri şaşırtıyor. Pegida’nın kurucusu Lutz Bachmann, gelecek pazartesi Noel huzuru nedeniyle gösteriye ara vereceklerini, 5 Ocak pazartesi gününden itibaren tekrar devam edeceklerini açıkladı. Bonn’da Pegida yanlısı gösteriye 250, Kassel ve Würzburg’ta 200’er kişi katıldı.

KARŞI GÖSTERİLER

Dresden’de Pegida saflarına katılım artarken, karşı gösterici sayısı düşüyor. Üç hafta önce 9 bin civarında karşı gösterici yürümüştü. Geçen hafta pazartesi karşı gösterici sayısı 7 bin 500, önceki gün ise 4 bine düştü. Ancak Almanya’nın öteki kentlerinde Pegida karşıtı gösterilere 20 bin civarında insan katıldı. Münih’te kiliseler, siyasi partiler ve sanatçıların düzenlediği Pegida karşıtı gösteriye 12 bin, Bonn’da 2 bin 500, Kassel’de 2 bin, Würzburg’ta 700 gösterici geldi. Münih’teki gösteriye Büyükşehir Belediye Başkanı Dieter Reiter, sanatçı Konstantin Wecker gibi kentin tanınmış simaları katıldı.

Schröder çağrı yaptı

SCHRÖDER ÇAĞRI YAPTI: ‘Dürüstler ayaklanın’

Almanya’nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder, Pegida’ya karşı “Dürüstler ayaklanın” çağrısı yaptı. Schröder, 2000 yılında başbakanken, Düsseldorf’ta bir sinagogun kundaklanması üzerine aynı çağrıyı yapmış ve Berlin’de yapılan gösteriye 200 bin kişi katılmıştı. Gösterinin en önünde Schröder ve cumhurbaşkanı yürümüştü. Schröder, “Şimdi böyle bir kamuoyu tepkisine ihtiyaç var” diyerek, bu gösterinin en önünde Cumhurbaşkanı Gauck ile Başbakan Merkel’in yürümeleri gerektiğine atıfta bulundu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı