Gündem Haberleri

GÜNDEM

  SÇG'de 2. türban zirvesi

  Hürriyet Haber
  06.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.09.1998 - 00:01

  Üniversitelerde 31 Ağustos'ta başlayan öğrenci kayıtları öncesi toplanıp türban yasağının uygulanmasından taviz verilmemesi için görüşbirliğine varan ve sıkı takip öngören Başbakanlık Sivil Çalışma Grubu (SÇG),türban için son iki hafta içinde ikinci toplantısını yaptı.

  Türban yasağının ele alındığı bildirilen son toplantı, çarşamba günü Başbakanlık'ta yapıldı. Toplantıya, yasağın sıkı takibinden sorumlu kurum olan YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün yanısıra, Diyanet İşleri'nin Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz da çağrıldı.

  HASSASİYET İSTENDİ

  İrticai faaliyetleri izlemek ve önlemler geliştirmek için kurulan SÇG'nin toplantısında, İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu'nun da ‘siyasi simge’ değerlendirmesi yaptığı türban konusundaki yasağa uyulması gerektiği bir kez daha vurgulandı. Üst Kurul'un, ‘türban yasağının insan haklarına aykırı olmadığı’na karar verdiğine dikkat çekilen toplantıda, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, türbanla ilgili fetvaları ele alındı. Buna göre, en son Edirne İdare Mahkemesi'nin, Diyanet fetvasını gerekçe göstererek, ‘türbana yasak konulamayacağı’ yönünde verdiği karar da masaya yatırıldı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin, söz konusu fetvayı dayanak alan kararı, ‘hukuka aykırı’ bularak iptal ettiği anımsatılan toplantıda, Diyanet'in, türban konusunda daha hassas olması istendi.

  EYLEMLERE DİKKAT

  Üniversiteler açıldıktan sonra özellikle Cuma namazı çıkışlarında olası türban eylemleri konusunda da tüm önlemlerin alınması gerektiği bildirildi. Toplantıda, Diyanet'e de, ‘‘Cuma hutbelerinde, kışkırtıcı söylemlere dikkat’’ uyarısı yapıldı. Diyanet'in din hizmeti yoluyla, en ücra yurt köşesine kadar uzanabildiği belirtilen toplantıda, Diyanet görevlilerine verilen önem üzerinde duruldu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı