Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  SBS sona erdi

  AA
  08.06.2013 - 13:37 | Son Güncelleme:

  İlköğretim 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan Seviye Belirleme Sınavı tamamlandı. 1 milyondan fazla öğrenci iyi bir liseye girmek için yarıştı. Adaylar 120 dakikada 100 soru yanıtladı. Sınav sonuçları ise 12 Temmuz’da açıklanacak.

  İlköğretim 8’inci sınıf öğrencileri için düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sona erdi. SBS, 839’ü yurtiçi ve 10’u yurtdışında olmak üzere toplam 849 sınav merkezinde 60 bin sınav salonunda 180 bin sınav görevlisiyle yapıldı. Sınava giren 1 milyon 127 bin 211 öğrenciye 100 soru için 120 dakika süre tanındı. 2 bin 284 engelli öğrencinin de katıldığı sınavda, bu öğrencilere engel durumlarına göre ek süre verildi.

  Sınav esnasında kopya çektiği salon görevlilerince tespit edilen öğrencilerin sınavları iptal edilecek. Ayrıca sınavdan sonra cevap kağıtlarının değerlendirmesi yapılırken aynı salonda sınava giren ve aynı tür soru kitapçığını kullanan öğrenciler arasında ikili/toplu kopya taraması yapılacak. Tarama sonucunda kopya tespit edilen öğrencilerin ilgili testleri iptal edilecek.

  Öğrenciler sınavda kullandıkları soru kitapçıklarını ve cevap anahtarlarını, saat 13.00’e kadar okul kapılarında bekledikten sonra aldı. Sorular ve cevap anahtarları ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın www.meb.gov.tr adresinden de yayınlandı.

  SBS sonuçları 12 Temmuz’da ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek. Sonuçlar, http://www.meb.gov.tr ile http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanacak.

  Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (PYBS) başvuran ilköğretim 8’inci sınıf öğrencileri ayrı bir sınava girmedi. Bu öğrencilerin PYBS sonuçları, SBS’ye göre hesaplanacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı