Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  SBS seneye tek sınav ve dershane ağırlıklı olmayacak

  AA
  04.06.2013 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Bakan Avcı, SBS’nin önümüzdeki yıl tek sınavlı ve dershane ağırlıklı olmayacağını, yıl içinde derslerden alınan notların da değerlendirmeye katılacağını söyledi. Avcı ayrıca, önümüzdeki ay yapılacak ihale ile 10 milyon 600 bin tablet bilgisayar alınacağını ve öğrencilere peyderpey dağıtılacağını da belirtti.

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı bir piknikte yanına gelen bir çocuğun “Seviye Belirleme Sınavı (SBS) gelecek yıl nasıl olacak?” sorusunu şöyle yanıtladı:
  “Bu yıl SBS’ye giriliyor. Seneye tek sınavlı ve dersane ağırlıklı olmayacak, yıl içerisinde girdiğiniz derslerden aldığınız notlar da değerlendirmeye katılacak. ‘Adil olur mu?’ ve ‘Bazı sınıflarda notlar şişirilir mi?’ diye soruyorsunuz. Ona fırsat vemeyecek bir düzenleme yapacağız. Not şişirmece yok”

  Bakan Nabi Avcı, Eskişehir’de Han Yöresi Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (HAYÖDER) tarafından Han ilçesindeki bir mesire alanında düzenlenen pikniğe katıldı. Piknikteki çocuklar, Milli Eğitim Bakanı Avcı ile fotoğraf çektirmek için adeta yarıştı. Avcı, piknikte yaptığı konuşmada, bu tür buluşmaların çok göç veren ilçeler için önemli olduğunu belirterek, Han ilçesinin dış göç vermesi nedeniyle nüfius olarak  küçük bir ilçe olduğunu söyledi. İlçenin 7 medeniyetin izlerini taşıyan, tarihi birikim ve turistik bakımdan cazip olabileceğini anlatan Avcı, şöyle konuştu:
  “Bu tarihi ve turistik potansiyeli gereği gibi değerlendiremedik. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere Hanlı hemşehrilerimizin gayretleriyle ilçenin daha çok tanınmasını, bu tarihi ve turistik özelliklerinin daha çok insan tarafından bilinmesini ve ziyaretlere vesile kılınmasını gerçekleştirelim.”
  Konuşmanın ardından Han Belediye Başkanı Mustafa Pekak, Avcı’ya lületaşından yapılmış bir pipo hediye etti. Avcı, piknikte yapılan çekilişte çaydanlık kazanan kişiye hediyesini verdi. Avcı, çekilişte bir kişiye tablet bilsayar hediye etti. Bunun ardından Avcı, “Hayırlı uğurlu olsun. Çıkmayanlar da üzülmesin. İnşallah önümüzdeki ay ihalesini açıyoruz, 10 milyon 600 bin tablet bilgisayar alacağız. Onu da peyderpey liselerden başlayarak bütün çocuklarımıza dağıtacağız” dedi.
  Avcı, yanına gelen bir çocuğun “Seviye Belirleme Sınavı (SBS) gelecek yıl nasıl olacak?” sorusunu “Bu yıl SBS’ye giriliyor. Seneye tek sınavlı ve dersane ağırlıklı olmayacak, yıl içerisinde girdiğiniz derslerden aldığınız notlar da değerlendirmeye katılacak. ‘Adil olur mu?’ ve ‘Bazı sınıflarda notlar şişirilir mi?’ diye soruyorsunuz. Ona fırsat vemeyecek bir düzenleme yapacağız. Not şişirmece yok” diye yanıtladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı