Eğitim Haberleri

  SBS’nin geleceği

  Nuran ÇAKMAKÇI
  08.06.2013 - 15:33 | Son Güncelleme:

  Dün son Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yapıldı. Okullar önümüzdeki hafta kapanıyor. Muhtemelen tatil zili çaldıktan kısa bir süre sonra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, en az 1 milyon ailenin beklediği SBS’nin geleceği ile ilgili açıklamalar yapacak.

  Bugüne kadar ucundan, bucağından ipuçları verdi, bazen kafalar karıştı. Ama son olarak geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu’nda Anadolu ve fen liselerinin nasıl öğrenci alacağına yönelik soruları Bakan Avcı yanıtladı da, biraz olsun bilgilendik.
  Gezi eylemleri sırasında arada kaynamıştır diye hatırlatmakta yarar var. Bakan Avcı’nın işte orada söyledikleri:
  Anadolu ve fen liselerine artık tek bir sınava dayalı öğrenci alınmayacak. Müfredatta olan sınavlardan alınan notları da hesaba katan bir düzen kurmaya çalışıyoruz. Bunun bugüne kadar gerçekleştirilemeyişinin sebebi; müfretada dayalı olarak yapılan sınavlarda her öğretmen ve okul, kendi öğrencilerinin daha başarılı olmasını istiyor, dolayısıyla oradaki notlar çok da gerçekçi olmayabiliyor veya çok adilane değerlendirme yapan okullar bu kriterlere uymayan okullar karşısında öğrencileri dezavantajlı duruma düşüyor. Üzerinde çalıştığımız; müfredata dayalı olarak yapılan sınavların bazılarının, bu değerlendirmeye katılacak olan sınav sonuçlarının, merkezden planlanmayla yürütülen ve yine merkezden değerlendirilen sınavlar şeklinde yapılması. Sene içindeki bazı yazılılar Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde merkezden hazırlanmış sorularla yapılacak. Böylece, hormonlanmış notlardan arındırarak, bu notları da nihai değerlendirme ortalamasına katmayı planlıyoruz. Bu çok ciddi merkezi planlama gerektiriyor.”
  Şimdi Sayın Bakan’a sormak istiyorum. Madem “hormonlanmış notlar” veren okullar olduğunu kabul ediyorsunuz, neden bir önlem almıyorsunuz? Getireceğiniz yeni sistemde sorular merkezden olsa da aynı okul ve aynı sıralarda yapılacaksa suistimaller yine olmayacak mı? Son sınıfta öğrenciler merkezi sistemle sınava alınacak mı? Biran önce artık SBS konusunda kararını Bakanlık açıklamalı.

  ***

  Liselilerde disiplin cezası arttı

  İstanbul’da bir ilçe milli eğitim müdürü, okul müdürlerini toplayarak, alınan kararları ve yapılacakları açıklıyor. Milli Eğitim Müdürü “Liselerde disiplin cezası alanlarda ciddi artış var. Özellikle 9’uncu sınıflarda.” diyor, salonda bulunan okul müdürlerinin tamamı bunu destekliyor. Okul terkleri olduğu gibi, cezalar da artmış durumda. Gençler, okula gitmek istemiyor, kurallara uymuyor, uymak istemiyor. Hani sabırsız, tez canlı Y kuşağı diyoruz ya günlerdir, ama eğitim anlamında bu gençlere belli ki hitap edemiyor, onların dikkatini çekemiyoruz ki, okul onlar için anlamsız kalıyor.
  Muhtemelen Temmuz’da herkesi ilgilendiren bir açıklama da yine bu toplantıda yapılıyor. Genel liselere öğrenci alınmayacak, ikili öğretim yapılacak. Bu ne demek? Ya meslek lisesi, ya da Anadolu Lisesi kayıt yapacak. Bir ihtimal daha var. O da özel okullar. Bakmayın siz hepsinin Anadolu Lisesi’ne çevrildiğine, sadece birçoğunun adı var.
  Unutmadan, mezuniyet törenlerini otellerde, yatlarda yapanları da uyarıyor müdür:
  “Kesinlikle okul müziniyetleri okul dışında yapılmayacak.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı