Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  SBS ile dershane yaşı düşecek

  Hürriyet Haber
  31.10.2007 - 13:21 | Son Güncelleme: 31.10.2007 - 13:21

  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, “Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile çocuklarımızın dershaneye gitme yaşı alt sınıflara inecektir” dedi.

  Dinçer, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, eğitim sisteminde sık sık yapılan değişikliklerin çocukları deneme tahtasına dönüştürdüğünü ileri sürdü. Türkiye'de eğitim sisteminin, ilköğretimden başlayarak üniversite sonrasına kadar sınav merkezli hale geldiğini ifade eden Dinçer, “Her yönüyle sınavlara endekslenen eğitim sistemi, kamu eğitimini işlevsiz bırakmakta, eğitimi dershane, özel ders, özel okul alanına kaydırmaktadır” dedi.
  Okulların vermesi gereken eğitimi dershanelerin yaptığını kaydeden Dinçer, “Oluşan dershane sistemi okullarımızda verilen eğitimin niteliğini yitirmesine, en temel işlevlerini dahi yerine getiremez duruma gelmesine neden olmuştur. Sayıları 4 bine, devam eden öğrenci sayısı 1 milyon 200 bine ulaşan dershaneler, eğitim sistemini teslim alma noktasına gelmiştir” diye konuştu.

  Eğitim sisteminin iflas noktasına geldiğini öne süren Dinçer, şunları kaydetti:
  “SBS, tıpkı daha önce çeşitli adlar altında uygulanan sınavlar gibi, mevcut eşitsizlikleri ortadan kaldıran değil aksine daha da derinleştiren bir işlev görecektir. SBS ile birlikte çocuklarımızın dershaneye gitme yaşı alt sınıflara inecektir. Türk Eğitim Derneği'nin (TED) yaptığı araştırmaya göre, 2004 yılında ilköğretimde takviye almak amacıyla Türkiye genelinde 240 bin ilköğretim öğrencisi dershaneye gitmiştir. Aradan geçen üç yıllık sürede, bu rakamın en az yüzde 50 oranında arttığı bir gerçektir. SBS, bu artışı hızlandıracaktır.”

  EK PUAN UYGULAMASI

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in “okullar arasındaki farklılıkları gidermek için ek puan uygulamasına geçileceği” yönündeki sözlerini hatırlatan Dinçer, “Öncelikli sorun; sistemi ve çocuklarımızı sınav baskısından, velilerimizi her geçen yıl artan eğitim harcamalarından kurtaracak, okullar ve bölgeler arasındaki eşitsizlikleri giderecek politikalar üretmektir” dedi.

  Eğitimin temel sorunlarının, istikrarlı bir eğitim politikası ile çözülebileceğini söyleyen Dinçer, “Her yıl on binlerce öğrencinin yapılan sınavlardan 'sıfır' puan alması, eğitim sisteminde yıllardır yaşanan sorunlara çözüm üretilmemesinin sonucudur” dedi.

  Dinçer, kesintisiz eğitimin 15 yıla çıkarılması ve okul öncesi eğitimin zorunlu olması, 8 yıllık ilköğretim yerine 9 yıllık temel eğitime geçilmesi gerektiğini kaydetti. Dinçer, çok programlı değil, çok amaçlı lise modelinin benimsenmesi ve 4 yıllık çok amaçlı liselerin oluşturulmasını önerdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı