"Nuran Çakmakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nuran Çakmakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nuran Çakmakçı

SBS’de tercihlerde değişikik olacak mı?

Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) sonuçları 12 Temmuz’da açıklanacak. Tercihlerle ilgili bu yıl takvimde ve sistemde değişiklikler olacağına yönelik duyumlar aldım. Ama Milli Eğitim Bakanlığı’ndan henüz ses seda yok.

Velilerin birçoğu tatilde ve büyük ihtimalle sonuçların açıklanacağı zaman dönecek. Bence pek acele etmeyin. Benden size küçük bir tüyo. Anadolu Lisesi tercihleri Ağustos ayı başında olacak. Özel Okullar 6 Ağustos’tan itibaren taban puan ilan edip, kayıtlara başlayacak. Anadolu Lisesi kayıtlarında bu yıl kayıt tarihleri değişecek. Muhtemelen Ağustos sonuna yakın kayıtlar başlayacak. Geçen yıl Anadolu Lisesi kayıtları 1 Ağustos’ta başlamıştı ve birçok veli de Anadolu Lisesi’ne kaydını yapıp, özel okulları beklemişti. Şimdi tam tersi olacak. Önce özel okula kaydını yapıp, sonra Anadolu Lisesi’ni bekleyecek. Bu yöntemle her şeye rağmen boş kontenjan kalmasının engellenmesi hedefleniyor. Duyduğuma göre ya iki akşamdan bir, ya da her akşam yedek liste ilan edilip, kayda geçilecek. Yani hafta kaybedilmeyecek. Hala resmi açıklama yapılmadı. Ama dediğim gibi henüz net bir şey yok. Sadece bu konuda çalışmalar yapılıyor ve önümüzdeki hafta bütün bunlar resmen açıklanmış olacak.

Eğitim kurumlarının tanıtımı
Malum eğitim artık bir sektör. Sürekli büyüyor, uluslararası hale geliyor. Eğitim kurumları gerek kolejler gerekse vakıf üniversiteleri tanıtıma çok önem veriyorlar. Doğru da yapıyorlar. Çünkü rekabet büyük. Ama beş yıldızlı otel gibi bina yaparken biraz da dışa açılan kapıları olan Tanıtım Basın Büroları’nı güçlendirseler çok iyi olacak. Türkçe’yi iyi kullanan, konusuna hakim, tanıtımı bilen ve en önemlisi yazı yazma ve iletişim becerisi yüksek meslek mensuplarının orada olması o kurumları güçlendirir. Son zamanlarda bakıyorum maalesef kurumlar bu konuda hiç de titiz değiller. Nedense bu kadar önemli birimlere CV’leri pek parlak, dış görünüşleri de iyi olanlar alınıyor alınmasına ama her şey bununla bitmiyor. İşi bilen, iletişimi güçlü kişiler yerine daha dışa kapalı, pek de işlerine hakim olmayanlar maalesef azımsanmayacak kadar çok. Eğitim sektörlerinin tanıtımının önem kazandığı ve yoğun olduğu bu aylarda işte bu nedenle biz basın mensupları bu kurumlarla ciddi sıkıntı yaşarız. Nedeni de iletişimsiz iletişimcilerden kaynaklanır.

Çünkü, biz basın mensupları bir kurumla ilgili bilgiye en kısa sürede ulaşmak ve aktarmak zorundayız. Ama bakıyorum birçoğunda ne bu hız, ne serilik var. Günlük gazete ya da anlık internet haberlerinde zamanın farkında olmayan, kurum yöneticilerini yönlendirme ve hızlandırma yerine kapıları kapatmayı tercih edenler maalesef kurumlarını da aşağıya çekiyorlar. Aralarında bu departmanı önemseyerek güçlü ve iyi elemanları alanları tabii ki ayırıyorum. Onlar zaten kendini her yerde belli ediyor. Verdiği reklamda, yaptığı tanıtımda bunu hissediyorsunuz. Benim sözüm zaten bütün bunları yapmayanlara.

Artık eğitim eskiden olduğu gibi sadece patronların ilişkileri veya tanıtımı ile yapılmıyor. Evet veli ve öğrenci memnuniyeti önemli etken, kabul ediyorum fısıltı gazetesi de işe yarıyordur kimi zaman. Ama artık bu yöntemler eskidi. Gazeteler, televizyonlar, internet ve sosyal medya işin içine girdi. Büyümek isteyen, kendini geliştirmek isteyen kurumların bu departmanları çok ama çok önemsemesi şart. Buralarda işi bilen, iletişimi güçlü, kendilerini yönlendiren pratik iletişimciler çalıştırmaları şart.

X