ANKARA HABERLERİ

SBS’de başarı için hedef koymak şart

Dila DİNÇ
10.08.2009 - 00:00Son Güncelleme : 10.08.2009 - 00:47

Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) 6. sınıflar arasındaki dört birinciden birisi olan Niyazi Ofluoğlu hem okul birincisi, hem de SBS birincisi oldu. Ofluoğlu, tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Ofluoğlu’nun devam ettiği Sınav Dergisi Dershanesi yetkilileri, başarının ardında öğrencinin koyduğu bireysel hedeflerin önemli rol oynadığını düşünüyor.

Dila DİNÇ

Seviye Dergisi Dershaneleri Genel Yayın Yönetmeni Meriç Okur, Ankara Hürriyet’e öğrencilerin başarı grafiklerine yaptıkları katkıları şöyle anlattı:

"Öncelikle Seviye, yayıncı bir kuruluş. Dolayısıyla, bir dershanenin ötesinde her yıl SBS ve ÖSS’deki sorulara yaklaşmak amaçlı yüzlerce soru hazırlıyor. Bünyesinde, sadece bu soruları hazırlamak için uğraşan uzman bir kadroya sahip. Bu sayede çok benzerlerini hazırladık, sınava yakın soruları zaten çözmüş olan öğrencilerimize haliyle sınavdaki sorular tanıdık geldi.

Kitlesel başarı

Öğrenicimiz Niyazi Ofluoğlu da çok çalışkandı. Zaten o yüzden birinciliği bizi şaşırtmadı, ondan bu başarıyı bekliyorduk. Burada şunu önemle belirtmek isterim ki bizim görüşümüz, başarının sadece birincilikten ibaret olmadığından yanadır. Bize göre başarı, öğrencinin kendi bireysel hedefine ulaşmasıdır. Bu yolda başarısız olmuş olabilir ama bunu öğrencimizin başarısızlığı olarak görmüyoruz, onun yerine başarısız olmasındaki etkenlerin üzerinde durmayı tercih ediyoruz. Velilere şunu da hatırlatmak isterim. Dershane seçerken, sadece dershanenin genelinde yaptığı derecelere bakmak yerine kitlesel başarı oranını incelemeliler. Çünkü bizim eğitim sistemimize göre istediği, hedeflediği yeri kazanan öğrenci birincidir.

Öğrenciye üç şans

SBS sisteminden kişisel olarak çok memnunum. Çünkü öğrencilerin hayatını etkileyecek tercihlerin 2-3 saate sığdırılmış bir sınavla belirlenmesinin adil olduğunu düşünmüyorum. 6. sınıfın altındaki öğrencilere yapılacak yeni bir sınav sisteminin de çok sağlıklı olacağına inanmıyorum. Dolayısıyla şu an kurulu SBS sınav sisteminin öğrencilere üç defa şans tanıması, sistemi tanıma olanağı sağlaması ve öğrencileri hayatlarını etkileyecek bu sınavlar hakkında daha bilinçli hale getirmesi açısından destekliyoruz. Geçtiğimiz yıl ki SBS’de ilk defa uygulandığı için sorular çok kolaydı.

Ancak bu yıl sorular, kaliteli ve özenliydi. Bu kaliteli sorular, emek koyan kurumlar ile çalışan öğrenciyi ön plana çıkardı"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden SBS’de başarı için hedef koymak şart hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SBS’de başarı için hedef koymak şart haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı