Gündem Haberleri

  Sayman: F tipi kamuoyunda tartışılsın

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman,Adalet Bakanlığı ve hükümetten, F tipi cezaevlerinin açılmasının en azbir yıl süreyle ertelenmesini ve bu süre içerisinde bu cezaevlerinin kamuoyunda tartışılmasını istedi.

  Sayman, F tipi cezaevi uygulamasından vazgeçilmesi isteği ile cezaevlerinde sürdürülen ölüm orucunun 47. gününde, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu ve çeşitli meslek odalarının yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Staj Eğitim Merkezi'nde bir basın açıklaması yaptı.

  F tipi cezaevlerinin, 1991 yılında yürürlüğe giren 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 16. maddesine göre, kapalı kapılar ardında, tartışılmadan, baroların, tabip odalarının ve ilgili kuruluşların görüşleri alınmadan yapılmasına karar verildiğini ve inşaedildiğini savunan Sayman, beş yıldızlı lüks otel odası düzeyinde, dubleks, aydınlık, konforlu hücrelerin, en iyi, en doğru, en akıllı, en çağdaş, en güvenlikli, insan haklarına ve onuruna en saygılı ceza infaz kurumları olduğuna inandırılmaya çalışıldığını ifade etti.

  Ancak bu arada TMY'nin 16. maddesinin unutulduğunu belirten Yücel Sayman, ''Bu madde yürürlükte olduğu sürece, mahkumlar 3 yıl, 5 yıl, 15 yıl, belki de yaşam boyu o lüks odalardan çıkamayacak, hiç kimseyi göremeyecek, hiç kimseyle temas kuramayacak, haberleşemeyecekti. Yani,özgürleşmeyecekti, ruhu ölecekti'' dedi.

  Bu maddenin uluslararası normlara aykırı olduğunu belirten Yücel Sayman, açıklamayı şöyle sürdürdü: ''Hükümet bu gerçeği gördü ve (Hükümlü ve tutukluları tecrit etmeyeve kişiliksizleştirmeye yönelik bir infaz rejimine yol açacağı yolunda kaygılara ve yoğun eleştirilere neden olmaktadır) denilerek değişiklik yapılması öngörüldü. Öngörülen tasarıda, (Hükümlüler, iyileştirme ve eğitim programlarına uygun olarak, bu kurumlardaki ortak yaşam alanlarından eğitim, spor, rehabilitasyon ve iş yurdu çalışmaları ile diğer sosyal ve kültürel faaliyetlere katılırlar) deniliyor. Ancak, butasarı da, içerik olarak tecriti ve kişiliksizleştirmeyi engellememektedir.''

  En az bir yıl açılmasın

  ''Önce ölümü alt etmeliyiz. Ölümü dışlayan bir geçiş çözümü bulmalıyız. Ölüm oruçlarını gereksiz kılacak bir ortam yaratmalıyız'' diyen Sayman, Adalet Bakanlığı ve hükümete de bir öneride bulundu.

  Sayman, ''Adalet Bakanlığı ve hükümet, en az bir yıl olmak üzere F tipi cezaevlerini açmasın ve bu süre içerisinde F tipi cezaevleri kamuoyunda, baroların, tabip odalarının, üniversitelerin, meslek odalarının, hükümlülerin ve herkesin katılımıyla çağdaş standartlara uygun koşulların yaratılması için tartışılsın'' dedi.

  İstanbul Barosu ve çok sayıdaki meslek odasının yönetim kurulları adına yapılan açıklamaya, dün Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile bir görüşme yapan Edip Akbayram, Suavi, Yılmaz Bingöl, Ali Rıza Binboğa, Ferhat Tunç, Sümer Ezgü ile Jülide Kural'ın da aralarında bulunduğu sanat camiasından bazı kişiler de destek verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı