Gündem Haberleri

  Saylan’ın mirası yaşayacak

  Hürriyet Haber
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Prof. Dr. Türkan Saylan’ın gayretiyle 1981’de kurulan İstanbul Lepra Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi, kendi ismiyle hizmet vermeye devam edecek.

  Sağlık Bakanlığı, ilk ismi Cüzzam Hastanesi olan hastaneyi kapatarak Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne klinik olarak bağlama kararı almıştı. Ancak 1981’de Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında imzalanan protokolün bir diğer tarafı olan Cüzzamla Savaş Derneği karara karşı çıkarak, avukatları Hüseyin Karataş aracılığıyla Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açtı.  Mahkeme, önce yürütmeyi durdurma, ardından da işlemin iptaline karar verdi. Hastane tekrar eski statüsüne kavuştu.
  Fesih de iptal edildi
  Ancak Sağlık Bakanlığı yeni bir atak yaparak, 1981’de imzalanan protokolü feshetti. Cüzzamla Savaş Derneği’nin avukatı Hüseyin Karataş bu kez de protokolün feshi kararına karşı Ankara İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Ankara 2’nci İdare Mahkemesi, feshe ilişkin kararın yürütmesini durdurdu ve sonra da fesih işleminin yargı kararını etkisiz hale getirme amacı taşıdığı gerekçesiyle iptaline karar verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı