Ege Haberleri

EGE

  Sayıştay sorgusu operasyona bahane

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  13 Mayıs 2011 - 01:00Son Güncelleme : 13 Mayıs 2011 - 11:39

  İZMİR Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi, avukat Murat Bakan, özel yetkili savcı talimatıyla, Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik uygulanan ve 17 kişinin tutuklandığı operasyonla ilgili açıklamalar yaptı.

  Sayıştay raporlarının operasyona dayanak gösterildiğini belirten Bakan, “Bu çok mantıksız. Her Sayıştay raporu operasyon nedeni olsa, Türkiye’nin her yerinde, her yıl polis operasyon yapardı. 2008’deki 6 bin 516 Sayıştay sorgu maddesinden sadece 36’sı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Yani tüm sorguların 224’te biridir” dedi.

  Açıklamaya dikkat

  Bakan, Sayıştay’ın internet sitesine 13 Şubat 2009’da konulan basın açıklamasında şöyle denildiğini bildirdi:“Son günlerde çeşitli basın ve yayın organlarında, Sayıştay’ca denetlenmiş bazı kurumlar hakkında denetçiler tarafından sorumluların savunmalarını almak üzere düzenlenmiş sorgular kesinleşmiş Sayıştay kararları gibi sunulmuştur. Sayıştay denetçilerince yapılan incelemeler sonucunda düzenlenen sorguların ‘Kesinleşmiş Sayıştay kararları’ olarak değerlendirmesi, ancak sorumluların savunmalarının alınması ve yargılama sürecinin tamamlanması suretiyle Sayıştay kararlarının tesis edildiğinin bilinmesi gerektiği hususu basına ve kamuoyunun bilgisine sunulur.” İnternet sitesindeki bu açıklamanın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyondan dört gün sonra kaldırıldığını belirten Bakan, “Ne hikmetse İzmir’deki operasyon sonrası bu açıklamanın kaldırılması dikkat çekici” dedi.

  Hukuksuzluğu ortaya koyuyor


  Gönüllü Avukatlar Koordinasyon Kurulu adına konuşan Cihat Türsen ise şu görüşü savundu:“Bu basın açıklaması, Büyükşehir Belediyesi’ndeki soruşturmanın özellikle Sayıştay raporları esas alınan bölümlerinin hukuka aykırılığını açıkça ortaya koymakta. Sayıştay, açıkça kendi yetki ve sorumluluk kapsamındaki incelemelerin mevzuatı yönünde delillerin toplanması, bürokratların savunmalarının alınması, bu savunmalardan sonra yargılanmaları gerekiyorsa idari yargı görevinde itiraz haklarını hatırlatıyor. Bu basın açıklaması, İzmir Büyükşehir Belediyesi sorgulamasının yetkisizliğini ve görevsizliğini açıkça ortaya koyuyor.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı