"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

’Sayıştay’a karşı uyumlu ve tutarlı rapor verelim’

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nde Sayıştay denetçilerinin yaptığı inceleme ve araştırma sonucunda ortaya çıkan ’zimmet’ ile ilgili ’sorgu raporu’, Büyükşehir’in meclis üyeleri ile bürokratlarını endişeye sevk etti.

Birçok belediye meclis üyesi, Büyükşehir’in Mali Hizmetler Daire Başkanı M. Cemil Arslan imzası ile gönderilen dosyayı, ciddi okumadıkları için olayın ayrıntısını ve nelere mal olacağını köşemizden öğrendiler. Bir belediye meclis üyesi gönderdiği e-postada, "Köşenizdeki yazı ile bize gelen Cemil Arslan imzalı notu okuyunca konuyu daha iyi anladım" diyor. Arslan’ın, bürokratlara ve meclis üyelerine gönderdiği ’Sayıştay sorguları konusunda’ başlıklı uyarıda şöyle deniliyor:

"Sorgu raporları kesinleşmiş tazmin hükümleri olmayıp, sorgulara cevaplar verildikten sonra ilgili Sayıştay yargı dairesince, sorumluluğu belirtilen kişilere ait savunmalarla birlikte yapılacak yargılama sonucunda tazmin veya beraat kararı neticesinde hüküm ifade edecektir.

Sorgu raporu karşısında kişisel sorumluluk esas olmasına karşın, kurumumuz mensuplarınca Sayıştay Başkanlığı’na gönderilecek savunma metinleri arasında tutarlılık ve uyumun sağlanması yapılacak yargılamanın neticesi açısından önem arz etmektedir. Ayrıca özellikle teknik konularda yapılacak savunmalar konusunda tek bir savunmanın hazırlanması tavsiye edilmektedir.

Hukuk Müşavirimiz Sn. Ali Karaaslan ile yapılan görüşme sonucunda Mali Hizmetler Daire Başkanlığı ile Hukuk Müşavirliği’nin Sayıştay Sorgu Raporu’na verilecek cevapların hazırlanmasını birlikte koordine etmeleri kararlaştırılmıştır. Mali Kontrol Müdürümüz Abdulkadir İnceoğlu bu konuda genel koordinatör olarak belirlenmiştir.

Bu nedenle, savunma metinlerinin hazırlık sürecinde, ilgili birimlerle irtibat kurulması ve hazırlanacak savunma metinlerinin birer örneğinin Hukuk Müşavirliği ve Mali Hizmetler Daire Başkanlığı’na gönderilmesi gerekmektedir."

KONU NEYDİ

Sayıştay’ın raporunda "Büyükşehir’in, kendi belediye sınırları dışında Sındırgı’da kaplıca yaptırması, İETT ve özel halk otobüslerinin ücretsiz taşımacılık bedelinin belediye bütçesinden karşılanması, Emirgan Beyaz Köşk’ün işletmesinin ihalesiz olarak belediye şirketi Beltur’a verilmesi..." ile ilgili yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına karşı, bu gibi konulardaki hassasiyeti artık kamuoyunca bilinen CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ ne diyor acaba?

"Ne yazık ki, kamu zararını açıkça ortaya koyan bu dosyalar sadece 2005’teki uygulamaları kapsıyor.

İstenir ki bu gibi uygulamalar bir yıl içinde ortaya çıkarılsın. Aslında bu üç konu yetmez. İmar yolsuzluklarının da ortaya çıkartılması gerekir. Eğer bu iş bu kadarla kalacaksa, AKP zihniyeti yine gözlerimizi boyayıp ’kuşa bak’ oyununu oynayacak."

"Siz bunlara oy verdiniz mi" sorusuna Sağ, "Burada en önemlisi Sındırgı’ya kaplıca yatırımı... Biz bunun mecliste yanlış olduğu konusunda AKP grubunu uyardık. Dolayısıyla ret oyu verdik. Ancak bizim Büyükşehir’de bir ’Kadir Topbaş klasiği’ vardır; "Ben yaptım oldu, kanun arkadan gelsin"... Ben ayrıca belediye başkan ve meclis üyelerinin mal varlıklarının da marttaki seçime kadar açıklanmasını istiyorum."

Ne kadar zimmet çıkabilir

ÜÇ konuda belirlenen usulsüzlük 11 milyon 400 bin YTL... Eğer Sayıştay bu konuda yargıya giderse belediyedeki 347 meclis üyesi ve ilgili bürokratlara, kişi başına 33 bin YTL zimmet çıkacak.

Meclis üyeleri ayda 500 YTL dolayında hakkı huzur alıyorlar.

Bu durumda meclis üyelerinin oy verirken, otomatik oy değil, okuyarak, öğrenerek ve sonuçlarını düşünerek oy vermesi gerekmiyor mu?

FP’nin ’Kayıp trilyon’ davasından çok kişinin sokağa çıkamadığını bilelim.

Hepsi oyun, hepsi numara

EVET AKP hükümeti bomba haber olarak K.Irak’a elektriği keseceğini çok yakın bir tarihte ilan edecek ve bunu Türk kamuoyuna; işte tavır, işte kararlılık, işte Barzani’ye ders diye sunacak. Bu tahmin değil bilgidir. Bilginin kaynağı ise K.Irak’ta çalışan bir yönetici mühendistir. Aldığım bilgiye göre Barzani, Süleymaniye ve Kerkük yakınlarında doğalgazla çalışan elektrik santralları yaptırıyor. Siemens, General Electric, Donalson ve Coperia’nın yürüttüğü çalışmaların sac aksamı da Türk müteşebbisler tarafından yapılmış ve santral tamamlanma aşamasına gelmiş. Dolayısıyla bu santralların yapılmasıyla K.Irak Kürtleri’nin artık Türk elektriğine ihtiyacı kalmayacak ve Barzani kendi arzusuyla Türkiye’den elektrik ithalatını durduracak. İşte AKP bu doğal süreci terörü bahane gösterip sanki ceza kesiyormuş gibi gösterecek. AKP’de bu yönde zamanlamaya dönük hazırlık varmış. (Türk müteahhitlerince yapılan Erbil’deki modern havaalanının açılışı 29 Ekim’de yapılacakmış... İnşaat sahasında Kürt bayraklarından geçilmezken, bizim müteahhitler Türk bayrağını neden asmıyorlar?)Nihat TABAK

Küresel müftü

"KİM ki bu memlekette fitne fesat çıkarırsa, insanları birbirine düşürürse Allah’ın laneti ve insanların nefreti onun üzerindedir. İki yakaları bir araya gelmesin. Bu güzel vatanımızın cennet köşesi beldemizde kutsal günümüz olan bayramın 1. günü meydana gelen olaylar inşallah bundan sonra olmayacak. Birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yaşamalıyız. Dünyaya baktığımızda, Avrupa’ya baktığımız zaman onlarca ülke sınırsız, pasaportsuz birlikte yaşıyor. Memleketimize bakıyoruz, yok o batılı, yok o kuzeyli, yok o doğulu, yok güneyli. Hepimiz bir Adem ve Havva’dan yaratıldığımız halde düşmanların ve birtakım mihrakların tahriklerine, oyunlarına gelmeyelim."

(Altınova’da yaşanan olaylardan sonra Ayvalık Müftüsü Fikret Ekinci’nin cuma hutbesinden.)

Biliyor musunuz

20 Ekim’de Silivri’de başlayacak olan ’Ergenekon davası’ için çeşitli kitle örgütlerinin ’20 Ekim’de Silivri’deyiz’ kampanyası başlattıklarını... ÜNLÜ pan flüt sanatçısı Konstantin Moskovich ile Ukrayna Ordu Şarkı ve Dans Orkestrası’nın (Konuk sanatçılar Edward Aris akordeon ve Serkan Çağrı klarnet) etkinliğinin pazartesi, 20.00’de CRR Konser Salonu’nda olduğunu... AKP’li Kilis milletvekili oğlunun sünnet düğününü ertelemezken, AKP’li Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun 4. Kafkas Kültürleri Festivali bünyesinde yer alan konser ve eğlence bölümlerini iptal ettiğini...
X