Sayısı azalan koyunun eti pahalandı

A.A.
07 Ağustos 2009 - 10:52Son Güncelleme : 07 Ağustos 2009 - 11:04

Koyunculuğun Türkiye'deki merkezi sayılan Konya'da anaç koyun fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat arttı, 8 lira olan toptan koyun eti fiyatı 15 liraya yükseldi.

Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fettah Öztürk, yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 milyon 300 bin anaç koyun sayısıyla Konya'nın, ülkenin en önemli koyun üretim merkezi durumunda olduğunu söyledi.

Öztürk, koyunculuğun son 3 yıldır, kuraklığa bağlı olarak girdi maliyetlerinin artması nedeniyle büyük sıkıntı içine girdiğini, özellikle geçen yıl yaz aylarında ve kurban bayramı döneminde pek çok yetiştiricinin koyununu elinden çıkarmak zorunda kaldığını vurguladı.

Bu durumun, koyun sayısının geçen yıla göre yüzde 20'den fazla azalmasına neden olduğunu dile getiren Öztürk, “Koyun yetiştiren pek çok kişi, elindeki hayvanları, koyun yetiştirmeyi çok sevdikleri halde satmak zorunda kaldılar. Çünkü koyun yetiştiren bir kişinin başka bir iş yapması çok zordur, onlar için koyun bir tutkudur” dedi.

KOYUN GEÇEN YIL 100 LİRAYDI ŞİMDİ 300 LİRA

Geçen yılın aksine yem ve saman fiyatlarının bu yıl çok düştüğünü, koyuncuların maliyetlerinin de azaldığını belirten Öztürk, şunları kaydetti:

“Piyasada koyun sayısı azalınca, son 2-3 aylık zaman dilimi içinde fiyatlar da önemli oranda arttı. Fiyatlardaki artış geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat oldu. Geçen yaz bir koyun ortalama 100 liraya satılırken, bugün 300 liraya değer buluyor, hatta üretici satın alacak koyun bulmakta güçlük çekiyor. Koyun etinin geçen yıl 8 lira olan toptan fiyatı, 15 lira oldu. Bu durum, geçen yıl çok bunalan üreticinin, doğurgan anaç koyunlarını kestirmek zorunda kalmasından kaynaklandı. Şimdi de piyasada koyun yok. Kurban bayramında koyunun fiyatı biraz yüksek seyredecek gibi görünüyor.”

Öztürk, gerek Avrupa'da, gerekse Türkiye'ye koyun gönderen İran ve Irak gibi bölge ülkelerinde bu yıl koyun sayısında aynı şekilde azalma yaşandığını, bu nedenle koyun temininde kısa dönemde sıkıntı çekilmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Ancak koyunun çok hızlı üreyen bir hayvan olduğunu anlatan Öztürk, “Şu an piyasada koyuna yoğun talep var. Bu sorun, kurban bayramına kadar olmasa da yaklaşık bir yıl içinde bol miktarda koyun yetiştirilmesiyle çözülecektir” diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı