Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sayın günlük...

Sayın Günlük,<br><br>Eşim ve ben çok mutluyuz.<br><br>Yıllardır hayallerimizi süsleyen projemizi gerçekleştirme olanağı bulduk.

En sonunda, köylü beyefendilerin çitten atlayan koyunlarının, atlama sırasında çite takılan tüylerinden yorgan yapılması işini hayata geçirdik. Oluşturulacak olan Yorgan Kooperatifi bu yorganları toplayıp kamyonlara yükleyecek.

Çok heyecanlıyız.

İlk yorgan kamyonu Ankara'ya vardığında bir tören düzenlenecek. Bu projeye karşı çıkmış olanları törene davet etmeyeceğim.

Ancak Vahşan ‘‘İkimiz yalnız sıkılırız, hiç olmazsa birkaç kişi gelsin’’ diyor.

* * *

Sayın Günlük,

Şimdi haber aldım, Afganistan'da kadınlar burkalarını çıkarmışlar.

Vahşan'ın etekleriyle hırkalarından giyeceklerse hiç çıkarmasalardı. Burayı silmeliyim. Günlük Vahşan'ın eline geçebilir.

Ortaklarımla az sonra merdiven altına ineceğiz. Burkaların çıkması işinin bizim hükümetimizin bir başarısı olduğu konusunda bir açıklama yapacağız.

* * *

Hüsamettin kabul etmiyor ama ben eminim, merdivene bir basamak eklemişler. Kim olsa düşerdi. Her zaman saya saya iniyorum, benden iyi mi bilecekler?

* * *

Sayın Günlük,

Amerika bizden 1000 asker istiyormuş. Hüsamettin gazetede okumuş.

‘‘Bereleri ne renk olsunmuş, sor bakalım’’ dedim. Anca öreriz. Bordolar daha bitmedi.

Afganistan için seve seve. Zaten böyle bir kampanya da var.

Biz bile gideriz Vahşan'la. Yalnız arazi çok engebeliymiş. Ayakları yerden kaldıra kaldıra yürümek gerekiyormuş. Bu durumda benim Ankara Ovası'nda kalmam daha uygun olacak.

* * *

Yıllar önce Kıbrıs için seve seve yaptıklarımı bütün dünya biliyor ve takdirle karşılıyor.

Hüsamettin yine ‘‘S’’ ile başlayan başka bir şey söylüyor ama aklımda kalmadı. Dünya, takdirlerini öyle yapa yapa gösteriyormuş.

* * *

Rauf Bey Makarios'la yüz yüze görüşecekmiş. Vahşan'a ilettim, hiç sevinmedi. Yüzüme tuhaf tuhaf bakıp, ‘‘Sen bugün ilacını almadın mı yoksa?’’ dedi. Pek iyi değil bu günlerde; söylenenleri tam olarak algılayamıyor.

Rauf Bey'i çok severim. 1381'den beri tanışırız. O da ömrünü seve seve Afganistan için harcamıştır.

* * *

Sayın Günlük,

Devlette küçülmeye gidiyoruz.

Önce ben adımlarımı küçülttüm. Sonra değerli bakanlarımızdan Şükrü Sina Bey eşini boşayıp daha küçük bir kadınla evlendi. E, memur maaşlarını da enflasyonu yüksek zamları düşük tutmak suretiyle durmadan küçültüyoruz zaten.

Bakalım ne olacak!..

* * *

Sayın Günlük,

Derviş Bey ak günlerin yakın olduğunu söylüyor. Bir iki ay falan kalmış.

Doğrudur. Ancak o bile burnunun dibine gelmeden göremedi ak günleri. Oysa ben bundan 30 yıl öncesinden görmüş, güvercinleri uçurup müjdeyi vermiştim. Geldi işte.

Şimdi önümüzdeki 100 yıl için büyük bir hedefim var. Nah şuraya yazıyorum, 100 yıl bitmeden bütün tarlalara sulama kanalı yaptıracağım.

Zor ve zaman alan bir proje olduğunu biliyorum. Ancak işin ‘‘zaman’’ kısmını hallettim; ABD'li bilim adamlarına hücre numunemi yolladım. ‘‘Tıpatıp aynısı olacak’’ diye de not düştüm. En ufak bir değişiklik istemiyorum. Kendimden hoşnutum. Vahşan da hoşnut.


Rahşan Ecevit'in yazdığı tek perdelik oyun ‘‘Pülümür'de Aşk’’ 1960'lardaki fikir çatışmalarını anlatıyormuş.Ailecek daima geride giden zaman tünelindeler.

MHP'ye göre Salkım Hanım'ın Taneleri filminin TRT'de gösterilmesi ‘‘vatana ihanet’’miş.Hep böyle olur, haltı karıştırmak ‘‘vatana hizmet’’, bunun ortaya çıkartılıp gösterilmesi ‘‘vatana ihanet’’ sayılır.

Türkler ömür boyu edinilen partner sayısında 10.5'la 5. sıradaymış.Bir yanlışlık olmalı, 10.5 yeni neslin haftalık ortalaması.

2002'yi atlatırsak 20 yıl deprem yokmuş.Atlatamazsak bir daha hiç deprem yok.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI