Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sayın Günay’ın üzerimde hakkı var, özür dilerim

  Meltem ÖZGENÇ / MANİSA
  22 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ocak 2011 - 01:00

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa Turgutlu’da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

  Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın heykele “ucube” sözünü düzeltmek isterken eleştirilere hedef olan Ertuğrul Günay için söylediği “ Allah kimseyi o duruma düşürmesin” sözlerine açıklık getirdi. Arınç şöyle konuştu: “Ben o konuşmayı yaparken sayın Günay’ı küçültmek aşağılamak amacıyla söylemedim. Şimdi sayın Günay buna üzülmüştür. Ona hak veriyorum. Sayın Günay benim çok sevdiğim bir insandır. Bunun ötesinde Sayın Günay’ın benim üzerimde çok önemli bir hakkı var. Ben 1985’te Refah Gecesi diye bir parti toplantısında yaptığım konuşma nedeniyle yargılandım ve beş yıl ağır hapse mahkum oldum. Sayın Günay o dönemde beni savunan 3- 5 avukattan biriydi. CHP ve Muharrem İnce mal bulmuş Mağribî gibi bunun üzerine atladı. Maksadını aşan bir söz olarak kabul ediyorsa ben şahsen kendisinden özür dilediğimi ifade etmek isterim.”
  Arınç’ın, Danıştay’ın son türban kararı ile ilgili değerlendirmeleri de şöyle:
  kararını şahsen üzücü bir karar olarak yorumluyorum. Danıştay burada yanlış bir karar vermiştir. Maalesef gerekçesi de fevkalade üzücüdür adeta alay eder mahiyettedir. Yani başını örten bir bayanla bir erkeğin ayırt edilemeyeceğini dolayısıyla güvenliğin sağlanamayacağını ileri sürmek akla zarar bir düşüncedir. Bizim düşüncemiz şuydu bir bayanın yüzünü tamamen örtmesi peçe kullanması yüzünü sadece gözlerini açık bırakacak şekilde giyerek bir yere gitmesi doğrusu kabul edilemez bir davranıştır. Çünkü bu hüviyetinin tespitine engel olmaktadır. Aslolan hem pasaportta hem de herhangi bir yere girişte yüzünün açıkta kalmasıdır. Bütün bunları aşacağız Danıştay da aşacak. Kendini yenileyecek.”

  Biz arkadaşız

  ARINÇ’ın sözleriyle ilgili dün sabah gazetecilerin soruları üzerine, “Kapattım o konuyu arkadaşlar, Allah’a havale ettim” diyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Arınç’ın özür dilemesi üzerine şöyle dedi: “Biz arkadaşız. Aynı kabine içinde çalışıyoruz, daha erken olsaydı daha çok memnun olabilirdim. Ama yine de bu açıklamaya çok teşekkür ederim. Bir arkadaşınız ‘Böyle demek istemedim. Niyetim, düşüncem sizinle ilgili şudur’ derse arkadaşlık hukuku bunu kabul etmeyi gerektirir herhalde. Nezaketin, zerafetin gereği budur” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı