Ege Haberleri

EGE

  Sayım cezası; zam

  Hürriyet Haber
  24.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nüfus sayımında Aydın dışında olanların su faturalarına yüzde 50 zam yapmak isteyen Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, öneriyi meclise getirmeden tepki aldı

  AYDIN Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, 22 Ekim Pazar günü yapılacak Genel Nüfus Sayımı öncesinde ilginç öneri getirdi. Aydın'da yaşayanların kentte sayılması gerektiğini belirten Aksu, konutlarında bulunmayanların su faturalarına yüzde 50 zam yapılacağını söyledi.

  Nüfusa göre pay

  AKSU, belediyeler kanalıyla toplanan vergi gelirlerinin yüzde 6'sının, İller Bankası kanalıyla nüfusa göre dağıtıldığını bildirdi. Başkan Aksu, bu nedenle, özellikle sahil belediyelerinin sayımlarda nüfusu çoğaltma yoluna gittiklerini kaydetti.

  Kent sorumluluğu

  HER nüfusun 2.5 milyon lira gelir anlamını taşıdığını ifade eden Aksu, Aydın'da oturan bir kişi Bodrum'da sayılırsa ona, ‘‘Çocuğunu da Bodrum'daki okula kaydettirin’’ denmesi gerektiğini savundu, halkın kente karşı sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

  Meclise götürecek

  BAŞKAN Aksu, ‘‘Kentte sayılmayanların su tarifeleri yüzde 50 fazla alınacak. Belediyenin kent hizmetlerinde kullanacağı kaynakları azaltanlara, kaybı karşılaması için müeyyide uygulanacak. Konuyu meclise götüreceğim’’ dedi.

  TEPKi YAĞDI

  DYP’li üye Kanşıray:

  Öneriyi tartışmak gereksiz

  DYP'li meclis üyesi Yaşar Kanşıray, önerinin mantığa aykırı olduğunu savunarak, ‘‘Böyle teklif meclisten geçmez. Ceza yerine daha akıllı çözüm gerekir’’ dedi.

  DYP İl Başkanı Ergüven Yakan da, ‘‘Sorma ver parası gibi ceza. Böyle bir karar meclisten geçirilse de hukuksal dayanağı ve geçerliliği yok. Başkanın 'ben yaptım oldu' zihniyetiyle gündeme getirdiği bu konuyu meclisin tartışması bile yersizdir’’ dedi.

  DSP'li meclis üyesi Mehmet Çavuşoğlu ise insanları cezalandırmanın çözüm olmadığını vurguladı, ‘‘Böyle antidemokratik kararın mecliste kabul edileceğini zannetmiyorum’’ diye konuştu.

  CHP İl Başkanı Hulisi Şahinci ise, belediyenin ceza vereceğine insanları Aydın'da tutmanın yöntemini aramasının daha yerinde olacağını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı