Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sayı pazarlığı

  Hürriyet Haber
  02 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ocak 1999 - 00:01

  CHP'li hükümet giderek kesinleşiyor. Ancak dün Başbakan Yılmaz ve DSP'li Hüsamettin Özkan'la görüşen Yalım Erez, bakanlık sayısındaki pazarlığı sonuçlandıramadı. Erez, bir ortayol bulunacağına inandığını belirterek, ‘‘Çatı ortaya çıkmaya başladı. Bakanlık sayısında kimsenin bir eksik, fazla diye diretmemesi lazım’’ dedi.

  Bağımsız Yalım Erez başkanlığında kurulacak hükümet çatısının CHP ile çatılması kesinleşirken, bakanlık sayısındaki pazarlık dün de aşılamadı. Bir gün önce CHP'den yayılan ‘bakanlık sayısı pazarlığındaki’ yumuşama havası, dün tersine döndü.

  DSP Lideri Bülent Ecevit, hükümet modelinin CHP'nin tutumuna göre ortaya çıkacağını belirtirken, CHP Lideri Deniz Baykal, ‘‘Pazarlıklar hükümet konusuna ilgimizi soğutuyor’’ dedi. ANAP Lideri Mesut Yılmaz ile dün görüşen Yalım Erez ise ‘‘Bir orta yol bulunmalı. Bakanlık sayısında bir eksik bir fazla diye kimse diretmemeli’’ diye konuştu.

  ECEVİT: BU HAFTA BİTMELİ

  Ecevit dün Hürriyet'in sorularını yanıtlarken, hükümet konusunda ‘‘Hiç bir yeni gelişmenin olmadığını’’ vurguladı. Erez'in, FP Genel Başkanı Recai Kutan ve Baykal ile görüşmeden yeni bir gelişmenin sözkonusu olmasını beklemediğini de söyleyen Ecevit, ‘‘Onun için ben de şu anda bir şey söyleyebilecek durumda değilim’’ dedi.

  CHP'den önceki gün yayılan ‘bakanlık pazarlığındaki yumuşama’ havasıyla ilgili olarak da, Ecevit şunları söyledi:

  ‘‘Onlar da bir arayış, yahut yeniden düşünme sürecinde herhalde. Geçen sefer oyunbozanlık ettiler, ona tepki çok arttı, o bakımdan belki onlar da daha dikkatli davranmak istiyorlardı. Ama bilemiyorum durumu tabii. Ama bu işin hafta içiresinde bitmesi lazım.’’

  Ecevit, soruları şöyle yanıtladı:

  Soru: Hükümet FP'siz bir formüle doğru mu gidiyor?

  Ecevit: İşte onu bilemiyorum. Ne ölçüde FP'siz veya FP'li olacak bilemiyorum.

  Soru: Sizin FP'ye yaklaşımınız nedir?

  Ecevit: Bizim yaklaşımımız biliyorsunuz, olabildiğince uzak durmak.

  Soru: Bu durumda CHP'li bir model mi ortaya çıkıyor?

  Ecevit: Şimdi şu anda bir spekülasyon yapmak istemiyorum. Doğru bulmuyorum. En azından ortalık netleşsin.

  EREZ: ORTAYOL BULUNMALI

  Hükümet için liderlerle ikinci turu başlatan Erez ise dün İstanbul'da Yılmaz ile bir araya geldi. Yılmaz, Erez'le buluşmasından önce Ecevit'in sağ kolu Hüsamettin Özkan ile uzun süren bir görüşme yaptı, ardından Erez ile buluştu. Erez, Hürriyet'e şunları söyledi:

  ‘‘Bir orta yol bulunacağına inanıyorum. Çatı ortaya çıkmaya başladı. Bakanlık sayısı konusunda kimsenin bir eksik veya fazla diye diretmemesi lazım. Kurulacak olan, ülkeyi 18 Nisan'da seçime sağlıklı ve demokratik bir şekilde götürecek bir uzlaşı hükümetidir.’’

  Yılmaz ile görüşmesi sonrası dün Ankara'ya dönen Erez'in, bugün Bolu'ya giderek DTP Lideri Hüsamettin Cindoruk ile görüşeceği öğrenildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı