Ege Haberleri

EGE

  Sayı her yıl artıyor

  Hürriyet Haber
  10.12.2014 - 01:09 | Son Güncelleme:

  EGE Sağlık Turizmi Derneği Başkan Vekili Veysi Kubba, 2014 yılı sona ererken İzmir ve Ege Bölgesi'nde gerçekleşen sağlık turizmi hizmeti analizi yaptı. Türkiye'ye sağlık turizmi için gelen hasta sayısının 500 bini geçtiğini belirten Kubba, bunun yan sektörlerle beraber ülke ekonomisine katkısının 5 milyarı bulduğuna dikkat çekti.

  Türkiye'de sağlık turizmi pastasından İstanbul'un yaklaşık yüzde 70, İzmir ile beraber Antalya da dahil olmak üzere Anadolu'da bulunan diğer kentlerin ise yüzde 30 pay aldığını belirten Veysi Kubba, yetişmiş insan gücü ve ileri teknolojik sağlık alt yapısı ile İzmir'in henüz kapasitesini tam anlamı ile kullanamadığını söyledi. Bunda İzmir' in marka değeri ve ana uçuş destinasyonu olmamasının büyük etkisinin söz konusu olduğunu dile getirdi. Artık sadece estetik cerrahi ve diş tedavileri için değil, diyabet ve yüksek tansiyon için yapılan obezite ve renal denervasyon ameliyatlarından kula implantlarına, tüp bebekten organ transplantasyonuna ve robotik cerrahiye kadar ileri teknoloji ve tıbbi know how uygulamaları için de dünyanın her yerinden hasta kabul ettiklerini kaydeden Kubba, bu sürecin bazı yasal ve idari teşvik unsurları ile giderek büyüyeceğini, 2020'li yıllarda, tüm Ege Bölgesi ihracat kalemi tutarı kadar bir cironun (yaklaşık 20 milyar dolar) sadece sağlık turizminden kazanılabileceğini vurguladı.
  Ay sonunda, Ege Sağlık ve Turizm Derneği olarak, bir sektör analizi, 2014 yılı verilerinin değerlendirilmesi ve 2015 yılı sağlık turizmi projeksiyonlarını kapsayan bir panel düzenleyeceklerini belirten Kubba, tüm tarafların katılımı ile İzmir ve Ege Bölgesi için sağlık turizmi stratejisini ele alacaklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı