Ege Haberleri

EGE

  Saygın'ın Kordon istifası

  Hürriyet Haber
  29 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Eylül 2000 - 00:01

  ANAP İzmir Milletvekili Işılay Saygın, ‘‘Kordonyolu gibi yasal olmayan bir projeyi onayladılar’’ gerekçesiyle Mimarlar Odası üyeliğinden istifa etti. İl Başkanı Tahsin Toygar ve parti yöneticileriyle basın toplantısı düzenleyen Saygın, Büyükşehir Belediyesi'nin yasalara aykırı biçimde uygulama imar planı olmaksızın Kordon'da düzenleme yaptığını ileri sürdü, ‘‘Bunu TBMM'ne götüreceğim’’ dedi.

  KORDONBOYU'na harcanan trilyonların boşa gittiğini ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini, bu amaçla yargıya başvuracaklarını söyleyen Saygın, ‘‘Mimarlar Odası da mesleki çalışma yapacağına siyaset yapıyor. Oda yönetiminin açıklamalarından üzüntü duydum ve üyelikten istifa ettim’’ dedi.

  MİMARLAR Odası Başkanı Hasan Küçükkara'yı, ‘‘Belediye ağzı ile konuşmakla’’ suçlayan Saygın, istifa dilekçesini okudu. Karayolları'nın projesinde aynı oranda yeşil alan olduğunu, buna karşılık çok ihtiyaç duyulan yolun da yapılacağını söyleyen Saygın, ‘‘Ekim ayında hep birlikte buradaki trafik işleyişini göreceğiz’’ dedi. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın da yapıldığı dönemde bazı kesimlerce eleştirildiğini belirten Saygın, ‘‘Şimdi bu bulvarı kapatın, bakalım ne duruma düşeceğiz’’ dedi.

  Yapıp yıkılıyor

  KARŞIYAKA Katlı Otoparkı'nın 172 milyar liraya yıkılacağını söyleyen Saygın, ‘‘Bütün bunlar yapanın yanına kâr mı kalacak’’ diye konuştu. Konak ve Liman viyadüklerine trilyonlarca lira harcandığını, şimdi yıkılmasının söz konusu olduğunu da vurgulayan Saygın, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun projeden yıllar sonra bu bölgelere ilişkin kararlar almasını da eleştirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı