Gündem Haberleri

  Saygın tüccarken hırsız olduk

  Hürriyet Haber
  16.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı Muhsin Alkan, "Akaryakıtçılar olarak saygın birer tüccar iken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) sayesinde kaçakçı, hırsız konumuna düştük" diye yakınırken, akaryakıt sektörü için Petrol Piyasası Kurulu adı altında, ayrı bir yapı oluşturulmasını istedi.

  Alkan, akaryakıt sektörünün reel verginin yüzde 20-25’ini veren, 35-40 milyar dolarlık dev ve bu çerçevede Türkiye’nin en çok şaibe altında kalan sektörü olduğunu söyledi. 2003 yılı sonunda yürürlüğe giren 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile sektörün serbest piyasa koşullarının geçerli olduğu yeni bir döneme geçtiğini anlatan Alkan, fakat geçiş döneminin sektör için biraz sancılı olduğunu ifade etti.

  NASIL TEMİZLENECEK: Alkan, şu görüşleri savundu: "EPDK (lisanssız faaliyet gösterme) dedi. Bayiler EPDK’ya lisans almak için başvurdu, bu arada bilerek değil ama lisansı olmadan akaryakıt aldı, sattı. Artış iş yoğunluğundan mı diyeyim, tembelliğinden mi Kurum lisans işlemlerini yetiştiremedi. Daha sonra EPDK bir şekilde lisans kontrolüne başladı. (Vay efendim lisansın yok, al sana şu kadar ceza). Akaryakıtçının evrakı EPDK’da, ama EPDK (lisans verilmedi) diye gitti jandarmaya şikayet etti. Adam cezayı aldığı gün lisansı da çıktı. Buna rağmen cezayı da aldı. EPDK idare ettiği kesime ceza verdiği zaman seviniyor, benim izlenimim bu... Üstelik EPDK kurulduğu günden beri bir tane kaçak yakalamış değil Türkiye’de. Akaryakıtçılar olarak saygın birer tüccar iken, EPDK sayesinde kaçakçı, hırsız konumuna düştük. Alnımıza sürülen bu leke nasıl temizlenecek bilmem. Alnımıza sürülen bu lekeyi EPDK gibi bir kurul olduğu sürece temizleyemeyiz."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı