Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Saygın, kadınlardan Medeni Kanun'a destek istedi

  Hürriyet Haber
  25 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 25 Eylül 1998 - 00:01

  Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın, dün İstanbul'da, kadın gazetecilerle yaptığı toplantıda, Medeni Kanun'da değişiklikler öngören yasa tasarısının yaşama geçirilmesi için destek istedi. Saygın, tasarının topluma doğru ve tam anlatılamamasından şikâyet etti.

  Avukatlar Nazan Moroğlu ve Birsen Yılmazer'le yasa tasarısının getirdiği yenilikleri anlatan Saygın, ‘Paylaşmalı Mal Ayrılığı Sistemi’nin yanlış yansıtıldığını belirterek, ‘‘Bu sistemle kadının hakları elinden alınmıyor. Aksine evlilik sonrasında edinilmiş, birlikte kullanılan her şey, eşit olarak paylaşılıyor’’ diye konuştu. Yasayla kadının istediği yerde boşanma davası açabilme hakkını kazandığına da dikkat çeken Saygın, ‘‘Boşanmaya karar veren kadın, başka bir ildeki yakınlarının yanına gitse bile kocasıyla oturduğu yerde dava açmak zorunda kalıyordu. Bu zorluğu kaldırıyoruz.

  AİLE MAHKEMELERİ KURULSUN

  Ayrıca tasarı, boşanma davalarının, gizli celseyle yapılmasını da öngörüyor. Yasanın getirdiği başka bir yenilikse, nafakaların güncelleştirilmesine yönelik’’ dedi. Saygın, tasarının yasalaşmasının yanısıra ‘Aile Mahkemeleri’nin de bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı