ADANA HABERLERİ

Saygılı: “Herkes İlk Yardıma İhtiyaç Duyabilir”

IHA
11 Eylül 2015 - 14:19Son Güncelleme : 11 Eylül 2015 - 14:20

TÜRK KIZILAYI ADANA ŞUBE BAŞKANI RAMAZAN SAYGILI.

IHA

Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, her yıl eylül ayının 2. cumartesi günü kutlanan "Dünya İlk Yardım Günü"nün nedeniyle yaptığı açıklama ilk yardım eğitiminin önemine dikkat çekti.
Dünya İlk Yardım Günü’nün bu yıl ki temasının “İlk Yardım ve Yaşlanan Toplum” olarak belirlendiğini kaydeden Saygılı, dünyada her 5 saniyede 1 kişinin yaralanma sonucu hayatını kaybettiğini hatırlattı. Saygılı, Herkes her an, herhangi bir yerde, bir kaza veya yaralanma sonucu ilk yardıma ihtiyaç duyabilir. Özellikle toplumdaki yaşlanan kişiler düşmelere bağlı olarak meydana gelen yaralanma sonucu yaşamlarını kaybetmektedirler. Yaralanmaya bağlı ölümlerin yüzde 40’ını düşmeler oluşturmaktadır" dedi.
Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, "Toplumlardaki yaşlı nüfus, düşmelere bağlı ortaya çıkan sağlık sorunlarının yanı sıra felç, kalp krizi, şeker ve hava durumuyla ilgili meydana gelen hastalıklara karşı savunmasız kesimi oluşturmaktadır. Böyle durumlarda erken uyarı belirtileri ve önleyici bakım, yaşam ile ölüm arasındaki çizgide yaşlıların hayatını sürdürebilmesi için büyük önem taşımaktadır. Böylesi acil durumlarda ne yapabileceğimizi ne kadar bildiğimizi değerlendirmek gerekmektedir. Yaşam ile ölüm arasındaki süreçte ancak ilk yardım bilgisi yardımcı olabilir" diye konuştu.
Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı sözlerine şöyle devam etti:
"Norveç’te nüfusun yüzde 95’i ilk yardım eğitimini almış durumdadır. Gelişmemiş veya az gelişmiş ülkelerde ise ilk yardım eğitimi alan kişi sayısı nüfusa oranla oldukça azdır. Ülkemizde Türk Kızılayı her yıl 20.000 kişiye ilk yardım eğitimi vermektedir. Mevzuat ile zorunluluk getirildiği durumlarda ilk yardım eğitimi alan kişi sayısı artmakta, buna bağlı olarak da kurtarılan yaşam sayısı yükselmektedir. Ülkemizde İş sağlığı ve güvenliği kapsamında, az tehlikeli iş yerlerinde her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı, tehlikeli iş yerlerinde her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı, çok tehlikeli iş yerlerinde ise her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı bulundurması zorunludur. Tüm işverenlerin bu kuralı sağlamaları gerekmektedir. Gelecekte, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde nüfusun yaşlanması yönünde hızlı bir demografik değişiklik meydana gelecektir. Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri tarafından yaşlı nüfusun arttığı ülkelerde her yıl 14 milyon kişiye ilk yardım eğitimi verilmektedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Saygılı: “Herkes İlk Yardıma İhtiyaç Duyabilir” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2015 tarihinde saat 14 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Saygılı: “Herkes İlk Yardıma İhtiyaç Duyabilir” haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:34
  • Akşam
   19:27
  • Yatsı
   20:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı