Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sayfası 5 dolara Osmanlı belgesi

  Hürriyet Haber
  27 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mart 1999 - 00:01

  Kocaeli Üniversitesi'nde aralarında bir öğretim üyesinin de bulunduğu bir grubun Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'ne ait belgeleri, İnternet aracılığıyla satışa çıkardığı belirlendi. Başbakanlık'ın şikayeti üzerine, Kocaeli Savcılığı ile Kocaeli Üniversitesi soruşturma başlattı.

  İnternette bütün dünyaya verilen ilanda, ‘‘isteyene Osmanlı belgelerinin kopyalarının sayfası 5 dolardan satışa sunulduğu’’ duyuruldu. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu, Başbakanlık'ın şikayeti üzerine yapılan araştırma sonucunda, üniversitenin Elektronik-Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde, aralarında bir öğretim üyesinin de bulunduğu bir grubun İnternet aracılığıyla Osmanlı belgelerini satışa sunduğunun tespit edildiğini söyledi. Prof. Dr. Komsuoğlu, bunun üzerine hemen sözü edilen sayfanın kapatılarak idari soruşturma başlatıldığını bildirdi.

  Soruşturmanın üniversitenin Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yürütüldüğünü anlatan Prof. Dr. Komsuoğlu, üniversiteye ait sayfada verilen adres incelendiğinde, bir aile şirketinin de olayla ilişkisi bulunduğunun ortaya çıktığını kaydetti. Prof. Dr. Komsuoğlu, şunları söyledi:

  ‘‘Bu ilanın verildiği sayfanın bilgisayardaki hafızaları inceleniyor. Bazı bilgiler silinmiş olmakla birlikte, Osmanlı arşivlerinden bazı sayfaların İnternet aracılığı ile yayınlandığını tespit ettik. Detaya indiğimizde, olayın bir aile şirketiyle ilişkisi bulundu. O şirketin bir üyesinin daha önce Osmanlı arşivlerinde de çalışmış olan öğretim üyelerimizden birisi olduğunu belirledik. Bunun üzerine bölüm hakkında da, bilgisayarı kullanan kişi hakkında da soruşturma açıldı.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı