ANKARA HABERLERİ

Saydan: Gurbetçi reçetesi eczacıyı mağdur ediyor

Hürriyet Haber
04 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ekim 2011 - 20:43

Sayıları, bakmakla yükümlü kişiler dahil edildiğinde 4 milyonu bulan yurtdışı sigortalıların eczane medula provizyon sistemine halen tescil kayıtlarının yapılmaması nedeniyle, eczacılar bu kişilere verdikleri ilacın parasını SGK’dan tahsil edemiyor. TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, “SGK’nın ağır ve aksak işleyişi yüzünden eczacılarımızın mağdur edilmesini istemiyoruz” dedi.

Hürriyet Haber

SAYILARI, bakmakla yükümlü kişiler dahil edildiğinde 4 milyonu bulan yurtdışı sigortalıların eczane medula provizyon sistemine halen tescil kayıtlarının yapılmaması nedeniyle, eczacılar bu kişilere verdikleri ilacın parasını SGK’dan tahsil edemiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan“SGK’nın ağır ve aksak işleyişi yüzünden eczacılarımızın mağdur edilmesini istemiyoruz” diyerek, şöyle devam etti:

“SGK beş yılda yaklaşık 4 milyon yurtdışı sigortalıların tescilini sisteme işleyemediği için biz eczacılar mağdur oluyoruz. Şöyle ki; Eczacılar, yurtdışı sigortalı hastanın ilacını verdikten sonra sistemde hastaların tescilleri işlenmediği için faturayı sistemden değil manuel yani elle kesiyor. Bu da SGK ödemelerinin gecikmesine neden oluyor.

Fedakarlık yapıyoruz

Ankara başta olmak üzere bir çok ilde hizmet veren eczacılar; nisan ayında yurtdışı sigortalı hastalara ilaçlarını verdikten sonra SGK’ya fatura ettiği ilaç bedelini halen alamadılar. Oysa diğer eczane fatura ödemelerinde olduğu gibi SGK’nın 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na istinaden 60 gün içinde ödemeyi yapması gerekiyor. TEİS olarak SGK’nın bu tavrını anlamakta zorlanıyoruz. SGK’nın bu yanlış tutumuna rağmen eczacılar olarak, yurtdışı sigortalı hastalara ilaçlarını, bedelini gününde alamayacağımızı bildiğimiz halde fedakarca verdik ve vermeye devam ediyoruz. Ancak zaten ilaç fiyatlarındaki düşüşlerle yeteri kadar zarara uğrayan eczacılarımız, bir de bu şekilde hak ettikleri ödemeleri zamanında alamadıkları için zor günler geçiriyor.

Tescil tamamlansın

TEİS olarak; SGK’nın ağır ve aksak işleyişi yüzünden eczacılarımızın mağdur edilmemesini, geçmişe dönük ödemelerin derhal kapatılması ve ödemelerin en geç 60 gün içinde düzenli olarak yapılmasını, faturaların manüel olarak değil, sistem üzerinden kesilebilmesi için yurtdışı sigortalılarının tescil işlemlerinin tamamlanmasını istiyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Saydan: Gurbetçi reçetesi eczacıyı mağdur ediyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı