ANKARA HABERLERİ

Sayaç değişimi mevzuata uygun

Hürriyet Haber
17.12.2017 - 14:25Son Güncelleme :

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 20 yılını dolduran doğalgaz sayaçlarının müşteri talebi olmaksızın değiştirilmesinin mevzuata uygun olduğunu açıkladı.

Hürriyet Haber

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. (Başkentgaz) tarafından ön ödemeli sayaçların faturalı sayaçlar ile değiştirilmesi konusunda yürütülen tüm süreçlerin kurum tarafından yakından izlendiği ve denetlendiği kaydedildi. Ankara’da yaklaşık 950 bin ön ödemeli sayaç kullanan tüketici bulunduğu aktarılan açıklamada, "Doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından 20 yılını dolduran sayaçların müşterinin talebi olmaksızın yeni sayaçlar ile değiştirilmesi mevzuata uygundur. 14 yılını doldurmuş olan sayaçlar da tamir edilemez ve kullanılamaz hale gelmeleri durumunda müşteri talebi aranmaksızın yeni sayaçlar ile değiştirilebilmektedir" ifadelerine yer verildi.

TEKNİK ÖMÜRLERİ DOLDU

Açıklamada, ön ödemeli (elektronik) sayaçların Ankara’da 1990’lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlandığı hatırlatılırken, aradan geçen uzun zaman içerisinde bu sayaçların; elektronik kitlerinin sürekli arıza durumuna geçmesi, pil sorunları yaşanması, kart manyetiklerinin sık sık bozulması, söz konusu sayaçların ekonomik ve teknik ömürlerini fazlasıyla doldurmuş olması ve bu sayaçların yanlış hesaplama yaparak mağduriyete sebep olabilmesi gibi nedenlerle yeni sayaçlarla değiştirilmesi gerektiği belirtildi.

CİHAZ DEĞİL GÜVENCE BEDELİ

Yeni sayaçların, dağıtım şirketlerinin mülkiyetinde olduğu ve bu sebeple müşteriden sayaç bedeli veya sayaç değişim bedeli kesinlikle talep edilemeyeceği bildirilen açıklamada, özetle şunlar kaydedildi:

"Faturalı sayaca geçişte talep edilen bedel, sayaç ücreti değildir. Bu bedel güvence bedelidir ve vatandaşlarımız aboneliklerini sonlandırdıkları anda dağıtım şirketi bu bedeli enflasyon oranında güncelleyerek vatandaşlarımıza geri ödemek zorundadır. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olmalıdır çünkü güvence bedeli dağıtım şirketinin değil, ödemeyi yapan tüketicinindir. Bir kez daha altını çizmek gerekirse güvence bedeli doğalgaz kullanım süresi boyunca dağıtım şirketinin alacaklarını garanti altına almak için tahsil ettikleri ve abonelik sonlandırma esnasında güncelleyerek vatandaşlarımıza iade ettikleri bir bedeldir.

GAZIN KESİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Mevzuatta tanımlanan gaz kesilmesini gerektiren durumlar haricinde hiçbir tüketicimizin gaz arzının durdurulması mümkün değildir. Vatandaşlarımız aksi bir durumla karşılaşmaları halinde EPDK resmi internet sitesindeki tüketici şikayetleri köşesine başvurabilir. Kurumumuz mevzuata aykırı uygulamaların tespiti halinde yasal süreci başlatacak ve vatandaşlarımızın mağdur edilmesine izin vermeyecektir."

‘MEKANİK SAYAÇLAR 300 DOLAR BEDELLE DEĞİŞTİ’

Ankaralıların 300 dolar karşılığında aldıkları ön ödemeli doğalgaz sayaçlarının Başkentgaz tarafından 406 TL güvence bedeli karşılığında değiştirilmek istenmesi CHP Altındağ İlçe Örgütü’nce protesto edilmişti. Eylemde bir açıklama yapan CHP Altındağ İlçe Başkanı Servet Akman, 1 milyona yakın kartlı doğalgaz sayacı abonesi olan Başkentgaz’ın, Ankaralılara ve Altındağlılara 20 yaşını doldurmuş kartlı sayaçları 406 TL güvence bedeli karşılığında mekanik sayaç dayatmasında bulunduğunu belirterek, “Özellleştirmeden önce mekanik sayaçlar 300 dolar karşılığında kartlı sayaçlarla değiştirilirken şimdi de kartlı sayaçlar 406 TL karşılığında değiştirme dayatmasında bulunulmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sayaç değişimi mevzuata uygun hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Aralık 2017 tarihinde saat 14 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sayaç değişimi mevzuata uygun haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Ekim 2018, Salı
 • İmsak
  05:23
 • Guneş
  06:45
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:52
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:44
Sayfa Başı