Gündem Haberleri

  Say, Viyana'da Mozart için çalacak

  Hürriyet Haber
  01.02.2006 - 12:14 | Son Güncelleme:

  Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Avusturyalı ünlü bestekar Wolfgang Amadeus Mozart'ın 250. doğum yıldönümü kutlamaları için özel olarak bestelediği “Patara” adlı bale eserinin genel provası Viyana'da yapıldı. Genel provaya dün akşam Avusturya devlet televizyonu (ORF) ile bazı gazetelerin sanat eleştirmenleri de izledi.

  Say, Mozart'a “doğum günü hediyesi” olarak hazırladığı ”Patara” adlı bale eserini bugün, yarın ve ertesi gün akşam Viyana'daki ünlü “Tanzquartier” salonunda sanatseverlere ilk kez sunacak.

  Genel provadan sonra Say, Mozart'ın 250. doğum günü komitesinin “siparişi” üzerine hazırladığı bestesini, “sakin bir eser” olarak nitelendirerek, şunları kaydetti: “Komitenin siparişi üzerine besteyi yaptım. Patara güneyde eski antik, turistik bir şehir. Sakin bir eser oldu. Ney, kudüm ve soprano var. Kimlik arayışı da var. Doğulu mu, batılı mı?”

  Mozart'ın 250 yıl sonra hala anıldığı konusunda Say, Mozart'ın 250 yıl sonra hala insanları güldürüyor, keyiflendiriyor olmasının çok büyük bir mucize olduğunu belirterek, “Dünya tarihi diye bir şey var. Burada çok önemli bir şey var, tuğlalar var ve Mozart da en önemli olanlardan biri. 250 yıl sonra da Mozart kalır. Ama günümüzden 250 yıl sonra Mozart'lar kalacaktır kuşkusuz. Ama onların kim olduğunu kahinler bilir” diye konuştu.

  Kendisinin de Mozart gibi 250 yıl sonra anılıp anılamayacağı sorusuna Say, “Ben kahin değilim, bunu kahinlere sormak lazım” diyerek, “Aslında onların kim olduğunu, dehalık, emek, çalışma, üretkenlik ve üretmek gösterir. Bütün bunlar bağdaşarak sonuçlandıracaktır” yanıtını verdi.

  Avusturya'da, Mozart'ın 250. doğum gününün turistik gelir kaynağı yapılmasına ilişkin faaliyetleri de “normal bulduğunu” belirten Say, ”Avusturya'nın böyle bir değeri var ve bunu bütün dünyaya kabul ettirmişler. Mozart çikolataları, Mozart CD'lerini satışa çıkarmaları da normal bence” dedi.

  Mozart'ın 250. doğum günü nedeniyle açıldığında “küçük bir gece müziği” çalan kadın sutyenleri üretildiği hatırlatıldığında ise Say, gülerek, “İyi ki Madonna değil de küçük bir gece müziği çalıyor” diye espri yaptı.

  Mozart'ın 250. doğum günü için bestelediği Patara adlı bale eserini Türkiye'de de sahneleyeceğini belirten Say, haziran ayında Avusturya'da düzenlenecek geleneksel Salzburg festivaline de katılacağını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı