Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Say, son konserini Münih'te verdi

  Hürriyet Haber
  14 Aralık 2009 - 15:41Son Güncelleme : 14 Aralık 2009 - 15:41

  Dünyaca ünlü Türk piyanist Fazıl Say, 2009 yılının son konserini Almanya'nın Münih kentinde verdi.

  Say, yaklaşık 1200 kişilik dinleyici kapasitesine sahip "Prinzregenten"  konser salonunu dolduran müzikseverlere, Wolfgang Amadeus Mozart ile Rus  besteciler Mussorgsky ve Prokofiev'in eserlerinden örnekler sundu.

  Konsere Mussorgsky'nin "Bir Sergiden Tablolar" adlı ünlü eseriyle  başlayan Say, konserin ikinci bölümünde ise Mozart'ın özgün adı "Rondo Alla Turca" olan Türk Marşı'nı da içeren 11 numaralı piyano sonatını ve Prokofiev'in 7  numaralı piyano sonatını seslendirdi.

  Konserin ardından basının sorularını yanıtlayan Say, 2009 yılı  içerisinde 100'ü yurt dışında olmak üzere 120 konser verdiğini, 2010 yılında da  aynı sayıda konser vermeyi planladığını belirtti.

  Yurt dışında konser verdiği yerler arasında, Viyana ve Münihli  müzikseverlerin en zor seyirci grubu olduğunu ifade eden Say, kendisini,  eserlerini yorumladığı bestecilerden en çok Mozart ile bütünleştirdiğini  kaydetti.

  Kendi bestesi olan ve gelecek yıl repertuvarına ilk kez alacağı "İstanbul  Senfonisi"nin öncelikle Almanya'nın Dortmund kentinde, ardından da İstanbul'da  müzikseverlerle buluşacağını belirten Say, Türkiye;de klasik batı müziği dinleyen  gençlerin sayısının artmakta olduğunu da ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı