GAZİANTEP HABERLERİ

'Savunmanın Şifreleri' kitabı tanıtıldı

DHA
21.12.2017 - 15:27Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA)- GAZİANTEP'in, Milli Mücadele döneminde işgal güçlerine karşı gösterdiği ve 'Antep Savunması' olarak tarih kitaplarında yer alan direnişin,  Osmanlı kaynaklarında yer alan kayıtlarından oluşturulan Antep Savunması Heyet-i Merkeziye Muharebe Defteri ‘Savunmanın Şifreleri’ kitabının tanıtımı yapıldı.
Şehitkamil Belediyesi, Antep Savunması Heyet-i Merkeziye Muharebe Defteri ‘Savunmanın Şifreleri’ isimli yeni bir kitabı daha kentin tarih envanterine kazandırdı. Yeni kitabın tanıtımını Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı. Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Arkeolog Ü. Gülsüm Yaprak Pusat’ın desteğiyle hazırlanan Antep Savunması Heyet-i Merkeziye Muharebe Defteri ‘Savunmanın Şifreleri’ isimli kaynak Kurtuluş Savaşı’nda büyük mücadele örneğinin sergilendiği Antep savunmasında yaşananlara belgelerle ışık tutacak.
EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ ŞEFFAFLIK
Toplantıda konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Antep savunması ile ilgili 2013 yılından bu yana çalışma sürdürdüklerini kaydetti. Çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Fadıloğlu, şunları söyledi:
“Öncelikle bu eserlerin yayımlanma aşamasına getirilmesinde emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Kaynakların bulunmasında yardımcı olan Arkeolog Gülsüm Yaprak Pusat’a ve kaynakların tercümesinde büyük emeği olan Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar’a çok teşekkür ediyorum. Diğer yandan kurumlar arası işbirliği çerçevesinde Turizm ve Kültür Müdürlüğü bünyesinde yapmış olduğumuz çalışmayla 2013 yılında başladığımız bu serüveni 5. serisiyle bugün tamamlamış oluyoruz. Tabi çocukluğumuzda büyüklerimizin hatıralarından dinlemiş olduğumuz Gaziantep savunmasının ne zor şartlarda yapıldığını kulaktan dolma bilgilerle biliyorduk. Ancak bugün bu eserlerle birlikte tescil edilecek şekilde ne şartlarda Antep savunmasının kazanıldığını, nasıl bu topraklara sahip olduğumuzu bir kez daha meydana koymuş olduk. Özellikle Gaziantep’in Türkiye’de rol model olmasının aslında sosyolojik bir olay olarak özellikle incelenmesi gerektiğine inanıyorum. Bunun temelinde de bu eserdeki kayıtlar yatıyor. Düşünün ki düzenli orduların karşısında çete mücadelesi yapan bir organize yapının, organize bir şekilde bugünkü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının yapmış olduğu kaynakları tutması, askeriyenin alıp-sattıklarının tamamı, artık bilgi işlem teknolojilerinin yapmış olduğu işlemlerin tamamını kayda almış. Tabi bunun en önemli özelliği de bir şeffaflığı ortaya koyuyor olması. O zamanlarda 50 kuruşun dahi hesabını yapan bir yönetim anlayışıyla bugünlere gelindi. Bize düşen de bizden sonraki nesillere Antep savunmasında yaşananları çok iyi anlatmak ve evraklarla sağlam hale getirmek. Bugünden sonra da tarihimizle ilgili ulaştığımız yeni bilgileri, milletimizin önüne kaynak halinde koyacağız. Ben tekrar tekrar bu çalışmalarda emeği geçen arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. İnşallah bu kaynaklardan bizden sonraki nesiller de en iyi şekilde faydalanır.”
Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Antep Savunması Heyet-i Merkeziye Muharebe Defteri ‘Savunmanın Şifreleri’ isimli kitap hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.
ANTEP SAVUNMASI HEYET-İ MERKEZİYE MUHAREBE DEFTERİ
Muhabere Defteri Gaziantep Müzesi envanterinde 24 numara ile kayıtlıdır. Defterin ilk sayfasında Heyet-i Merkeziye Muhabere Defteri başlığı yer almaktadır. Defterde her yazışmaya bir numara verilmekle beraber bazı yazışmalar numarasızdır. Siyah kaplı sarı yapraklı defterde toplam 212 yazışma mevcuttur. Muhabere Defteri’ndeki yazışmalardan anlaşıldığına göre, Heyet-i Merkeziye savunma esnasında Antep’te vuku bulan her bilgi ve durumu savunma cepheleriyle, mıntıka, fırka ve kolordu komutanlıklarıyla, Büyük Millet Meclisi ve Mustafa Kemal Paşa ile paylaşmıştır. Antep Heyet-i Merkeziye bazen bilgi vermek, bazen onay almak bazen de içinde bulundukları durumun ve hametini ortaya koymak amacıyla kritik olan her bilgi ve olayı başta Ankara olmak üzere bağlı oldukları üst makamlarla veya kendilerine bağlı kurul ve kurumlarla istişare ederek durum değerlendirmesi yapmışlardır. Defterde iaşe ve erzak eksikliği ile temini noktasında pek çok yazı vardır. Defterdeki belgelerde bazen resmî üsluptan çıkılmış, çaresizliğin en son haddesini gösteren duygusal ifadelere yer verilmiştir. Yazılarda adeta açlığın ve çaresizliğin çığlıkları duyulmuştur. Umudun yitirildiği, elden bir şeylerin gelmediği anlarda bile savunmanın ciddiyeti ve savaşın acı yüzü yazışmalara yansımıştır.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Savunmanın Şifreleri' kitabı tanıtıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

15 Eylül 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:44
 • Guneş
  06:05
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  16:02
 • Akşam
  18:47
 • Yatsı
  20:02
Sayfa Başı