GeriFutbol Savunmalar bitti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savunmalar bitti

Savunmalar bitti
refid:19989305 ilişkili resim dosyası

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık için açılan davanın 8. duruşması yapılıyor. Sanıkların savunmaları sona erdi. Hakim avukatların taleplerini aldı ve duruşmaya ara verdi.

Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya 22 tutuklu sanık katıldı. 

- Şike davasında savcı Sedat Peker'in yargılandığı "Kelebek" isimli dava dosyasını istedi

SAVCI 3 TAHLİYE TALEBİNDE BULUNDU

- Savcı Şekip Mosturoğlu, Mehmet Yenice ve Coşkun Çalık'ın tahliyesini talep ederken, diğerlerinin ise tutukluluğunun devamını istedi.

-Hakim 2-3 saatlik ara vereceğini açıkladı.

AZİZ YILDIRIM'DAN TAHLİYE TALEBİ

-Ayrıca İlhan Ekşioğlu'nun da avukatı tahliye talebini istedi.
-Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar: Aziz Yıldırım'ın 6 rahatsızlığı vardır ve giderek artmaktadır. Hastalığı sebebiyle tahliye talebinde bulunuyorum. Şike suçunun cezası 1 ila 3 yıldır. Bütün sorgular da bitmiştir. Bu nedenlerle 8 aydır devam eden tutukluluğun kaldırılmasını talep ediyorum.
- Yurtdışı yasaklarla iligli talepler alındı.

-Sanıkların savunmaları bitti. Avukatların talepleri alındı.

"SAVUNMANIN GÖREVİ ADİL KARAR VERMEKTİR"

-Ali Rıza Dizdar: Savunmanın görevi onurlu bir savunma ve mahkemeyi ikna etme mahkemenin görevi adil karar vermektir.
- Ali Rıza Dizdar konuşmaya başladı.

-Haldun Şenman tahliyesini talep etti.
-Haldun Şenman: Ali Parlak sorumluluğu kendisinden uzaklaştırmak için böyle ifade ediyor.
-Haldun Şenman: 8 aydır canımı acıtan şey benim amirimin verdiği ifadedir. Ne işgal ettiği koltuğun ne olduğunu biliyor ne de işini... Bu kişi de Ali Parlak.

"SORULAR BİZE VERİLMEDİ"

-Haldun Şenman: Sorular bize hiç gelmedi. Yönetim Kurulu üyeleri bile alamaz o soruları. Madem çalındı bu sorular hırsızlık suçu nerede iddianamede.
-Haldun Şenman: Sınava girip çıkar elde etmekle suçlanıyorum. Ama TFF çalışanıyım giremem ki gözetmen olduğum sınava. Nasıl gireyim?
-Hakim: Ben bunları sormak zorundayım. Her şeye şüpheyle bakıyoruz. Savcının iddianamesine baktığımız gibi.
-Haldun Şenman: Evraklar özel çekmecemde ya da evimde değil, TFF de olması gerektiği yerde bulunmuştur. Siz de sordunuz bana; Olgun Peker'in TC Kimlik Numarasını niye istiyorsunuz diye. Kayıt yapıyorum istemem normal
-Haldun Şenman: Bizim asıl işimiz profesyonel futbolcu ve temsilcilerinin özlük işleri sözleşmeleri ile ilgili arşiv tutmaktır. Benim odamda bulunan sınav evrakları 2001 yılına aittir. O arşive de herkes girebilir.
-Haldun Şenman: Menajerlik sınavıyla ilgili yetki benim departmanımda değildir. Yunus Egemenoğlu'nun talimatıyla yetki güvenli olsun diye hukuk kuruluna devredilmiştir.
-Duruşmanın son sanığı TFF çalışanı Haldun Şenman savunmasına başladı.

-Emre Koçak savunmasını yaptı.

"O SINAVA GİRMEDİM"

-Talat Emre Koçak'ın savunması sona erdi.
-Talat Emre Koçak: Nitelikli dolandırıcılığa teşebbüsle suçlanıyorum. Ben o sınava girmedim.
-Talat Emre Koçak: Bir avukatlık hizmeti sundum. Ofisinin yerini bile bilmezdim. Şahsın benden hukuki yardım dışında talebi olmamıştır. Resmi evrakta sahtecilik yapmışım. 7 Nisan'da Olgun Peker'le tanıştım. İddia edilen diplomayı hiç görmedim.
-Talat Emre Koçak: Olgun Peker'in ofisinde arama yapılıyordu. Gel sen de aramaya katıl deneyim olur dediler.
-Talat Emre Koçak: 5 suçla yargılanıyorum.Yardım ettiğim iddia edilen suç örgütünün hiç birisini tanımam.
-Talat Emre Koçak savunmasına başladı.

"İDDİANAMEDE KURGU VAR"

-Sami Dinç'in avukatı Erdener Yurtçan müvekkilinin savunmasını yaptı.
-Sami Dinç: Bir hukuk adamının bu suçlamalara maruz kalmasından daha büyük ceza mı var? Tahliyemi talep ediyorum.
-Sami Dinç: Bir de savcı bir eseri örnek göstermiş. Eserde bir yerde TFF yazıyor sadece. İddianamede ben Sezer Öztürk transferiyle ilgili nitelikli dolandırıcılıkla suçlanıyorum. Sezer'in avukatıyım onla tabi görüşeceğim.
-Sami Dinç: Ben TFF ile yakınım, çalıştım da. TFF tüzelkişiliktir. Kamu kurumu değildir. Özel  hukuk kurallarına tabi kurumda rşvete iştirakle suçlanıyoruz. Savcı Türkiye Tekvando Federasyonu'ndan örnek bir karara dayanarak yapmış ama TFF'miş gibi göstermiş.  3. dayanağı ise anayasa mahkemsi kararı. Kararda TFF kamu kurumu değildir diyor. Ama bir tane muhalefet var savcı kelime kelime oynuyor.
-Sami Dinç: İddianamede bir kurgu var.
-Sami Dinç: Yetkisiz menajerlik suç değildir ve vergi verip fatura kesen yasal bir şirket var ortada. Olgun Peker'in adını kullanıyormuşum. Zaten mesleki olarak çok iyi bir yerdeyim Olgun Peker'in adını niye kullanayım?
-Sami Dinç: Evrakı ben iddianame açıklandıktan sonra gördüm.
-Hakim: Evrakın sahte olduğunu aklına gelmemiş miydi?
-Sami Dinç: Evrakta sahtecilik suçlaması var evrakla alakam yok. O resmi evrak nedir diye avukatım getirdi belgenin resmini o evrak bile değil. Ben de evrakla ilgili değilim.

"NE HİKMETSE ÖRGÜT ÜYESİYİM"

-Sami Dinç: Bunların hepsi ve iddianamedeki kulüplerle de mesleki konuşmalarım var. Müvekkillerim ve meslektaşlarımla yaptığım konuşmalar ve bu yüzden örgütün unsurlarından biri olarak gösteriliyorum. Nasıl bir avukatsam sadece mesleki konuşmalar yapıyorum ama ne hikmetse örgüt üyesiyim
-Sami Dinç: Ben spor hukukçusuyum. 2008'den beri 150 futbolcu, 32 teknik adam, 14.kulüp ve birçok sporcunun temsilcisiyim.
-Sami Dinç: Kovuşturmaya yer olmadığına karar verilen iddialar bile beni suçlamalar için kullanılmış. Mesleğimle ilgili olan ve mesleki olarak gizlemem gereken konuşmalar sanki suç unsuru olarak gösterilmiş.
-Sami Dinç: Burada 8 ay önce kaybettiğim hayatımı kazanmaya çalışıyorum. Ama sadece 10 dakikam var. Hakıımdaki tek delil tapeler ve onlar da hukuka aykırı ve delillerin reddedilip dosyadan çıkarılıp yok edilmesi gerekir.
-Sami Dinç: Aylardır hazırladığımız savunmaları yapamayacağımız anlaşılan. Benüm bütün konuşmalarım meslekidir.
-Sami Dinç savunmaya başladı.

-Bülent Uygun'un avukatı savunmasını yaptı.
-Bülent Uygun:  Ben Fenerbahçe'den de böyle bir şey geldiğine inanmıyorum. Trabzon'un da yaptığına inanmıyorum. Özel hayatımla ilgili tapeler dosyadan çıkarılsın dedim çıkarılmadı şikayetçiyim.
-Bülent Uygun:  İftiraları görünce kan beynime sıçradı emniyette ağzıma geleni söyledim. Teşviği önlerken şikeci durumuna düştük. Erman Toroğlu'nun programdaki iddialardan sonra delirdim ve ağzıma geleni söyledim, o konuşmalar da odur.

FENERBAHÇELİ TARAFTARLAR ÇAĞLAYAN'DA / WEB TV

FENERBAHÇELİ TARAFTARLAR ÇAĞLAYAN'DA -Emre Oktay'ın objektifinden

-Bülent Uygun: Ben oyuncuyla bunları konuşamam Ümit'e söyle bir araştırsın dedim. Hatta uyarın herkesi, böyle şeyler istemem duyarsam kafalarını kırarım hepsinin dedim.
-Bülent Uygun: Lokantada tuvalete gidiyoruz. Onu esrarengiz bir durum gibi gösteriyor polis. Ali Kıratlı bana Trabzonspor 1 milyon verecekmiş, doğru mu dedi. Ben de öyle bir şey olsa  Trabzon doğumlu oyuncuya gelir. dedim
-Bülent Uygun: Büyük ilgili Şampiyonlar Ligi ile ilgili konuşmalar onlar
-Hakim: Ali Kıratlı'nın seninle ilgili görüşmelerine ne diyorsun?
-Bülent Uygun: Sedat Peker ise çocukluk arkadaşım. Düğünlerde cenazelerde görüşürüz, birlikte camiye gideriz.Benim başarılarımı kutlar.
-Hakim: Evet, aramamışsın.
-Bülent Uygun: Aramadım hakim bey.
-Hakim: Olgun Peker sana beni sabit hattan ara mesajı çekmiş.
-Bülent Uygun: Olgun Peker ile sadece bir milli takım kalecisi ile ilgili görüştüm.
-Hakim: Seyir yasağı kaldırılmayan varsa talepleri alıp onu değerlendirelim. Sedat Peker ve Olgun Peker'le ilişkin nedir?

"BİLİRKİŞİ RAPORU İSTİYORUM"

-Bülent Uygun: Maçlarla ilgili bilirkişi raporu istiyorum. Hatta Erman Toroğlu'nu da koyun heyete.
-Bülent Uygun: Suçlanan maçlarla ilgili gözlemci temsilcisi ve hakemleri şahit olarak burada dinlenmesini istiyorum.
- Bülent Uygun: Hayatım boyunca bu işlerin içinde olmadım. Şike yaptığım söylenen Ümit Karan'a bakın kaçıncı dakikada maçta. Savcı Mehmet Berk "10. dakikada maçın satıldığını anlamıştım" ben diyor. Ama sıırada biz 1-0 öndeyiz.
-Bülent Uygun: Beni tutukladığınız için teşekkür ederim, 17 kilo verdim. Olgun Peker'le ortaklık yaptım, anlaşamadık 2004'te ayrıldım. Noter kanalıyla ayrılma ihtarname de çektim 5 kuruş oradan para almadığım da belgeli
-Bülent Uygun: Eskişehir'de yine alttaki bir takımı aldık altıncılığa çıkardık hem de iyi para da alıyordum kulüpten ama daha önemlisi ben milli takım hayalleri olan biriyim, şampiyonluğa oynarım.Geçen sene maçtan önce futbolcularımla konuştum nasihat ettim; yanlış yapan olursa kendini kapıda bulur dedim ama ben kendimi Metris'te buldum.
-Bülent Uygun: Mecnun Başkan'la birlikte Sivasspor'u Süper Lig'e taşıdık. Beşinciliğe kadar yükselttik takımı benim şike yaptığımı iddia edenler o sezona da baksınlar. O sene de Fenerbahçe'ye 2 kez yenildik, ertesi sene de maçları kazansak şampiyonluğa oynardık.
-Bülent Uygun: Polisin yakıştırmaları var ama para ile ilgili suç üstü imkanları varken onlar film çekti, senaryoyu da Mehmet Berk yazdı.
-Verilen aranın ardından Bülent Uygun savunmasına devam ediyor.

BÜLENT UYGUN HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADI

-Bülent Uygun savunmasına devam ederken "namusum" dedi ve gözyaşlarına boğularak sözlerine devam edemedi. Duruşmaya 1 saat ara verildi.
-Bülent Uygun: Oyunu görünce soruları cevaplamayı bıraktım ve yanlış yapıyorsunuz dedim.
- Bülent Uygun: Yöneticiler çok amatördü.Yabancılara soyunma odasında para dağıtıp yerlilere vermediler ben de otoritem sarsılınca bıraktım. Ama Bucaspor yöneticileri peşimi bırakmadı.Ben niye alındığımı bile anlamadım. Başka sorular gelmeye başlayınca fazlasıyla art niyet olduğunu gördüm, iftiraları anladım.
- Bülent Uygun: "Benim sözleşmemde dini söylemde bulunma diye madde vardı. Ben de '10 milyon verseniz imzalamam' dedim."
- Bülent Uygun: "Sayın savcı yerine burada Mehmet Berk'in olmasını isterdim bu iftiraları sormak için. Fenerbahçe gibi 25 milyonun gönlunde taht kurmuş ve benim de eski oyuncusu olduğum takım için burada olmaktan gurur duyuyorum."
- Bülent Uygun, savunmasına başladı.

TARAFTARLAR ÇAĞLAYAN'A AKIN ETTİ / WEB TV

"ŞİKENİN ALARM SİSTEMİ BAHİSTİR"

- Odyakmaz'ın avukatı Kemal Kapulluoğlu: "20 yıllık spor hukukçusuyum. Burayı olanları hayretle izliyorum. Türkiye'de her maç şikeymişo zaman. Emniyet herşeyi ama herşeyi yanlış anlamış. Sadece bir maçta anlaşma iddiasi var, nasıl örgüt olur? Yasadan önce yapsalar dolandırmış oluyorlarmış, olmaz. Uzakdoğu'da 4 bahis şirketi var. En küçüğü Coca Cola'dan büyük. Bochum dosyası bunlarla ilgili. UEFA'nın alarm sistemi bahistir, şikenin alarm sistemi bahistir. Bu işler 50 kişi-100 kişi ile yapılmaz. UEFA'da da görev aldım, böyle şey görmedim. 20 yıllık bütün şike dosyalarını gördüm. 4 yıl UEFA müfettişiydim. Böyle şike olmaz."
- Odyakmaz'ın avukatı Orhan Erdemli: "İddianamede suçlamaları ispat edecek tek delil gosterilememiştir. Tüm dosya kapsamında iddia edilen örgütten aldığı emir yoktur. Hiçbir örgüt lideri, örgü üyesine şike teklif eder mi? Örgüt hiyerarşisi, emir-komuta zinciri denilip, şike teklif edilmesi gibi birşey olur mu? İddianamede Odyakmaz, Sivasspor-Fenerbahçe maçında şike yapmakla suçlanıyor, ama ne örgüt hiyerarşisi ne de şike ile ilgili delil yok. Müvekkilm hem Sedat Peker örgütüne hem iddia edilen Aziz Yldırım örgütüne üye gösterilmeye çalışılmış. Müvekkilim 13 Mayıs'ta Aziz Yıldırım ile görüşmekte sakınca görmemiş. Çünkü ligde daha riskli haftalara girilmemiş. Sonraki haftalarda ise Aziz Bey, kendini aradığında 'Kimse birşey sanmasın. Biletlerle ilgili konuşacağız' diyor. 'Kulübe gelirsem gazeteciler birşey zanneder' diyor. Mecnun Bey, bu konularda çok hassas çünkü. Keşke ses kayıtlarını burada dinlesek de sesteki duyguları görsek. Yazılar anlatmıyor. Mecnun Bey, biletler ellerinde kaldığı için üzgün"

"ŞİKEYİ ALT TARAFTAKİLER YAPAR"

- Avukatlara 10 dakika süre veren Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci: "Olmazsa ertelerim duruşmayı" dedi.
- Odyakmaz, Emniyet ifadesini reddederken, savcılık ve mahkeme ifadesini kabul etti.
- Mecnur Odyakmaz: "Korcan 'Üst taraftakiler' derken operasyonu yapanlari kastetmiştir. Şikeyi üst taraftakiler değil, alt taraftakiler yapar."
- Mecnun Odyakmaz: "Fenerbahçe, son 17 maçının 16'sını kazanmıştı. Biz ligde 15. sıradaydık. Elimizden geleni yaptık. O maçta Fenerbahçe'ye kök söktürdüğümüz için gurur duyduk."
- Mecnun Odyakmaz: "Serdar Kulbilge takip ediliyormuş, ama oteldeki kayıtlara baksalar Çelebi'nin futbolcu ile 3 dakika lobide konustuğu görülürdü. Görüntüler otelin kamera kayıtlarından alınmış. Foto değil, hareketli görüntüler alınsa herşey ortaya çıkardı. Elimizde bilet kalmıştı, kalan biletleri Faruk Bey arabadan getirdi. Bütün bu gerçekleri göstereceklerine fotoroman yapıp suçladılar."
- Mecnun Odyakmaz: "Maçta 4-4 berabere kalsak bu kez Trabzonspor'dan teşvik aldın' derlerdi. Bu nedenle trabzon olayini anlattım."
- Aranın ardından duruşma yeniden başladı.
- Mahkemeye ara verildi.

"BİR MİLYON DOLAR TEKLİF ETTİLER"

- Mecnun Odyakmaz: "Trabzonlular, Fenerbahçe maçımız için oyuncularıma galip gelmeleri için bir milyon dolar teklif ettiler. Mehmet Yıldız 'Bir milyon Trabzonspor'dan teklif edenler var başkanım' dedi. Kimin söylediğini söylemedi. Ben de Zeki Mazlum'u aradım. O da böyle birşey olmaz dedi. Mehmet Yıldız kimden geldiğini tanımaz, ama kime dendiğini bilir, savcıya söyledim. Savcı, Mehmet'e sormuş. Mehmet 'Duydum, ama kimden bilmiyorum demiş."
- Mecnun Odyakmaz: "Yanlış anlaşılma olabilir diye korktum. Seçim zamanı da kaset furyası olunca açıkça korktum. Aziz Yıldırım'ın güvenlikçisi dedi ki 'Camları filmli bir araba var, foto çekiyor, medyaya veriyor. Seni de çekmiştir' deyince Aziz Yıldırım'ı aradım. O dönem sadece devlet değil, özel kişiler de telefon dinleyip orda burda yayınlıyor tedirginim. Millet bilmez dedikodu yapar dedim. Aziz başkan da bunalmış biletlerden. Dinlemedi nolcak ki, altı üstü bilet dedi. Ofise gittim Gümüşdağ da vardı. Trabzon olayını konuştu. Endişesini dile getirdi. Ben de aynı tepkiyi verdim, bizden yana rahat olun dedim."
- Mecnun Odyakmaz: "Final maçı olduğu için bilet talebinden bunaldım. Sıkıldım, tapeler olması lazım ama yok. Yarı şaka yarı ciddi Bülent'e bilet paralarını yollayın dedim. Bu da şike parası oldu. Aziz Yılldırım beni arıyor. Kasıtlı olarak benim aradığım gösteriliyor. Biletler ile ilgili görüşmek istediğini söylüyor."

"HAYATIMA SON VERİRİM"

- Hakim "Trabzonspor'un teşvik teklifi var mı?" diye sordu. Odyakmaz, "Var, ama Zeki Mazlum'la alakası yok. Zeki'nin geleceğini Fenerbahçekliler duydu, problem burada başladı. Ertesi gün Bülent İşcen geldi. 'Ya hayırdır, Trabzonsporlular gelmiş' dedi. İki tarafa da aynı konuşmayı yaptım. Aksi ispatlanırsa hayatıma son veririm, bu kadar netim. Benim istediğim son maça kalmamasıydı, ama maalesef oldu."
- Mecnun Odyakmaz: "Deseniz ki 'Sen şike yapmadın, Metris'te git yat. Güle oynaya gider yatarım."
- Mecnun Odyakmaz: "Polis sanki para benim için gönderilmiş gibi gösteriyor. Zaten para sonrasında hesaba geçmiş."
- Mecnun Odyakmaz: Daha önce Galatasaray'a da fazla bilet verdik, şehre canlılık gelmişti. Vali Bey'e 'Dedikodu yapabilirler' dedim. Vali 'Ne yapsan dedikodu yapacaklar' dedi. Bilet konusunda son kaça kalır, ne yapabiliriz, nasıl yer veririz şeklinde konuştuk."
- Mecnun Odyakmaz: "Avukatlar prensip olarak tapeye yanıt vermeyin diyor, ama onurumuz mevzu bahis, dayanamıyorum."

"FENERBAHÇELİYİM, AMA..."

- Mecnun Odyakmaz: "Ek ifade vermek icin Mehmet Berk'e gittim. Başta içim rahat olduğu için önemsemedim, iddialar komik geldi. Hata ettim, önceden planlanmis şeyleri göremedim. O yüzden Berk'i aradım ve gittim ayrıntılı ifade verdim. Ona sordum 'Ben de Fenerbahçeliyim, ama babam olsa tanımam' demişti. Ben de Fenerbahçeliyim, ama 10 yıldır Sivassporluyum. Ben de Sivasspor olunca babamı tanımam. Kendinize bahşettiğiniz onuru bana da bahşedin dedim."
- Mecnun Odyakmaz: "TFF seçimlerinde birlikte organizyon yaptığımız iddiasi var. O zaman şimdi seçimlerde 20 tane örgüt var demektir."
- Mecnun Odyakmaz: "Sivasspor'un ligden düşme tehlikesi olduğunda Aziz Bey'den destek aldığım iddiası var. Aynı adamlarla Fenerbahçe de oynuyor, benim için mi? İddianamede Fenerbahçe için kazanmaya ihtiyacı var diyor hem de bana Sivasspor için yardım ettiği söyleniyor."
- Mecnun Odyakmaz: "Aziz Bey bana böyle bir teklifle gelmedi, gelse bir daha görüşmem."
- Mecnun Odyakmaz: "Olgun Bey yıllardır tanıdığım kardeşim. Polis takibiyle karşımıza 7-8 tape koydular. Transferlerle ilgili biri. Korcan transferinde elimizde fazla kaleci oldu, Karşyaka'ya vermek istemiyodum. Bolu kaleci istiyormuş Olgun'a söyledim bir de ofisine polis gelmiş arama yapılmış. O arada konuştuk. Bunları dosyaya süs olsun diye her sayfada tazeleme gereği hissetmişler. Bunlar başkan-menajer rant elde ediyorlardır diyenler aramızda hiçbir menfaat olmadığını görmüş oldu. Ona seviniyorum en azından."
- Mecnun Odyakmaz: "Biz korakor oynayalım, Fenerbahçe'yi yenelim diye futbolcularımla konuştum. Bütün oyuncularıma sorabilirsiniz. Hakem hatası ve temiz olduğuna sonuna kadar inandığım Korcan kardeşimin hatasıyla yenildik. Bazı fanatik köşe yazarları var, insan onuruna gururuna bakmaz yalan yanlış yazarlar."

"BU SİVAS'A HAKARETTİR"

- Mecnun Odyakmaz: "Namuslular da namussuzlar kadar cesaretli olmalı felsefesiyle fazla cesaretli olduğum günler vardı. Ama sonra evlendim, düzgün bir hayatım var."
- Mecnun Odyakmaz: "Öyle iddianamede yazıldığı gibi Sivas'ın başına Sedat Peker'in emriyle geçmedim, bu Sivas'a hakarettir. Sedat Peker akrabamdır, cezasını çekiyor. Her fırsatta adı kullanılıyor. Gelişmiş ülkelerde insanlar topluma kazandırılırlar."
- Mecnun Odyakmaz: "92-93 yılında bir terör haberi okudum. Köyüme yakın bir eylem yapılmış. Kendi köyune sahip cikman lazim fikriyle o günden sonra her firsatta köyüme gitmeye başladım. O zamanın Sivasspor baskanina beni anlatmışlar, senin durumun biraz dar o sana yardım etsin demiş. Başkan spordan pek anlamadığını ama Sivasi sevdiği için başkan olduğu artık ileri götüremeyeceğini anlattı bana. Sen gel yap şu işi dedi. 3 sene Sivas'a hizmet ettim çok zor şartlarda."
- Mecnun Odyakmaz: "Her Kadıköylü gibi Fenerbahçe ile tanıştım ve iyi bir Fenerbahçeli oldum. Sivas'la memleketle pek baglantım yoktu."
- Mecnun Odyakmaz: "Onuru şerefi bana emanet edilmiş. Sivasspor'un maçını satmaktan yargılanıyorum. Önce şikeden bahsedildi, ama bugün karşımıza örgüt suçlaması var, onuru zedelenmiş insanlar var."
- Mecnun Odyakmaz savunmasına başladı.

"EMRE'NİN GERİ PASI ŞİKE Mİ?"

- Abdullah Başak'ın avukatı: ""Rüştü hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe'de kendi kalesine gol attı. Emre'nin Galatasaray maçındaki geri pası şike mi? Maradona eliyle gol attı, Arjentin finale kaldı ve şampiyon oldu. Tarih şampiyon olarak yazıyor, şikeci değil."
- Başak'ın avukatı konuşmaya başladı.
- Hakim, Başak'ın savunması sonrası gülerek "Böyle savunma yapacağını bilseydik seni en son alırdık" dedi.
- Abdullah Başak: "Poliste aç kaldığım için ifade veremedim."
- Başak, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin "Spor yapıyor musun?" sorusuna "Belden aşağı spor yapıyorum" yanıtını verdi.
- Aranın ardından duruşma yeniden başladı.

"HER STADA GİDEN ŞİKE Mİ YAPIYOR?"

-Duruşmaya ara verildi.
-Abdullah Başak: Aziz Başkan'ı maçtan maça görürüm. Ne takım ne de futbolcuyla görüştüm. Ben nasıl şike yaptım?"
-Abdullah Başak: Rahmetli babam bana derdi ki 'Sana 5 koyun versem 3'ünü kaybedersin , 2'sini de yersin."
-Abdullah Başak: "İlhan Abi'nin bana araba alması çok normal."
-Abdullah Başak: Stada 5 dakika kombine için gittim resmimi çekmişler. Her stada giden şike mı yapıyor?"
-Abdullah Başak: O ne arabaymış (mini cooper)bir arabaya bakın bir de bana. İlhan Ekşioğlu beni yazın evlendirecekti. Eğer evlenseydim, düğün şike parasıyla yapıldı diye savcı tarafından geline ve takılara el mi konacaktı? Arabaya tedbir koydu.
-Abdullah Başak: Ben sadece Fenerbahçe'nin futbolcularını tanırım menajersem nasıl oluyor?
-Abdullah Başak: "Bağdat Caddeli'yim, 30 yıldır Fenerbahçe'nin maçlarına gitmekteyim. 20 yıldır İlhan Ekşioğlu'nu tanırım. Her gittiğimde de dediğim olmuştur. Uğurluyum ona."
-Abdullah Başak savunmasına başladı.

"BENİ KORKUTUCU GÜÇ YAPMIŞLAR"

-Bülent İbrahim İşcen'in savunması bitti.
- Bülent İbrahim İşcen: Abdullah Başak o araba alınmadan 10-15 gün önce kız kardeşinin dükkanına uğradığımda "arabayı sattım abi kardeşim beni dinlemiyor" dedi.
-Bülent İbrahim İşcen: Benim Mecnun Odyakmaz ile görüşmem bilet, oturma yerleri ile ilgilidir. İfademde de mevcuttur.Televizyonlarda sürekli Bucaspor maçında şike yemeği yediğim söylenmiş. Ben sürekli İzmir'e giderim. Üstelik masada da herkes Fenerbahçe'li. Aramızda Bucalı bile yok. Fotoğraf şike fotoğrafı gibi yayınlayıp beni ve ailemi rencide ettiler.
-Bülent İbrahim İşcen: Kongreden bir gün sonra Hulusi Belgü gelip benden araba aldı. Yani herkesle iyi geçinirim, kimseyi korktmam. Maçlar için futbolcularla görüşmelerim yok. Sadece Trabzon teşvik dedikoduları yayılmıştı. Başkanım bana "Ahmet Çelebi'yi tanıyorsun, konuş araştırsın" dedi. Ben de Ahmet Çelebi'ye gidp "Öğren araştır" dedi bu kadar.
-Bülent İbrahim İşcen: Fenerbahçe Altyapı Derneği'nin kurucu üyesiyim, kongrelere katılırım. Beni korkutucu güç yapmışlar. Aziz Başkan "Kongreye çocuklarını al gel" der, onlar benim gerçek çocuklarım. Sanki muhalefete adamlarla gitmişim gibi gösterilmiş.
-Bülent İbrahim İşcen: İddianamede suçlu gösteriliyorum ama ben beraat etmeme rağmen bu iddianameye yazılmamış. Benden menajer diye bahsediliyor. Ben denizcilik yapmaktayım. Aziz Yıldırım başkan olmadan önce de abi kardeş gibiydik.
-Bülent İbrahim İşcen: Kelebek Operasyonu ile ilgili Sedat Peker'in çetesine üye ve suçlu gibi gösteriliyorum. Ben ifade için gittim ve beraat ettim
-Bülent İbrahim İşcen savunmasına başladı.

"İDDİANAME HATALARLA DOLU"

-Ali Kıratlı'nın avukatının savuması sona erdi.
-Ali Kıratlı'nın avukatı: Müvekkilim 6 ayda yurda giriş çıkış yapıyor. Sanki Kıbrıs gezisi Fenerbahçe'den hediyeymiş gibi gösteriliyor. İlhan Ekşioğlu ile konuşmalarda ayakkabı konusu şifre gibi konmuş. O sırada satın alınan ayakkabının kredi kartı fişini vereceğiz.
-Ali Kıratlı'nın avukatı: Savcının malesef yine iddianeme ve eke koymadığı bir konuşma var. Soner Yeğiner ile Eskişehir'de mülk satışı ile ilgilidir.Can Arat'ın ifadesi aslında suçsuzluğumuzun kanıtıdır. Can Arat'a Ali Kıratlı "Çık oyununu oyna" dedi ama bu tapeler yok. Aynı para iki maçta kullanılıyor. İddianame bu hatalarla dolu.
-Ali Kıratlı'nın avukatı bu konudaki tapeleri okuuyor
- Ali Kıratlı'nın avukatı 14 yıl öncesi Eskişehir'in Trabzon maçından dolayı düşmesi hikayesini anlattı ve Eskişehir için "teşvik bunun acısını çıkarmaktadır" dedi.
-Ali Kıratlı'nın avukatı: Trabzon-Bursa maçı ile ilgili iddialarda ne hikmetse savcının gözden kaçırdığı bir konuşma vardır. Sercan'la müvekkilim arasında bu konuşmada Sercan Bursa'dan şikayet ediyor, Ali Kıratlı da nasihat ediyor ve transfer sezonunda yardımcı olacağını söylüyor.
-Ali Kıratlı!nın avukatı: Lehe delil toplamakla yükümlü olan savcı nedense bunu yapmamıştır. Ali Kıratlı'nın daha önce Eskişehir'e gittiğini belgeyen tapeler konmamıştır. Umuma açık yerlerde şahitler önünde yenilen yemekler şike görüntüsü gibi basına servis edilmiştir.
-Ali Kıratlı'nın avukatı: Müvekkilimin Sezer Öztürk'le ilgili hiçbir bağlantısı yoktur ve Aziz Yıldırım'la birlikte örgütle suç işlediğine dair delil yoktur.Ümit Karan, Ali Kıratlı'nın da çok yakınıdır. Hatta Umit Karan oğluna onun adını vermiştir.Hatta Ümit Karan telefonda Ali Kıratlı'ya "Sizi yeneceğiz" demiştir.
-Ali Kıratlı'nın avukatı: "Dolandırıcılık iddiası ile ilgili de suç oluşumu söz konusu değildir.İBB'li oyuncularla ilgili delil tespit edilemediğinden sevk maddesi kullanılmamıştır.Eskişehir maçı için de Ali Kıratlı'nın eşinin orada satacağı gayrimenkuller vardır, tapuları delilimizdir."
-Ali Kıratlı'nın avukatı: "Bu dosyayı belli bir kapsama sokmak için özellikle bunun yapıldığını düşünüyoruz. Mahkemeniz bu davaya bakma yetkisine haiz değildir. Görevsizlik verilmeli ve ilgili mahkemeye gönderilmelidir."

"YILLARCA F.BAHÇE'DE GÖREV YAPANLAR ÖRGÜT GİBİ GÖSTERİLDİ"

-Ali Kıratlı'nın avukatı: Örgüt suçlaması havada kalan bir iddiadır. Yıllarca Fenerbahçe'de yöneticilik yapmış insanlar alt alta yazılıp  örgüt gibi gösterilmiştir.
- Ali Kıratlı'nın avukatı: Müvekkilimin savunması inandırıcıdır. Tahliye umuduyla konuşmaya başlıyorum. Bu iddianamenin hukuki dayanağı yoktur. Yasa ortada yokken olmayan suçtan dinleme izni alınmıştır.
-Duruşmaya ara verildi.
- Ali Kıratlı: İddianamede yer alan aleyhimde olanları kabul etmiyorum, emniyet ifadem doğrudur. Benim Trabzonlular'a da çok iyiliğim vardır onları yazmamışlar
-Ali Kıratlı tahliyesini talep etti.
- Ali Kıratlı: O sırada İlhan Ekşioğlu aradı, Bülent Uygun hakkında suçlamalar var diye. Bülent canlı yayına bağlandı, canı sıkkındı. Bütün olay da bu. Sitenin güvenliğinde oturduk. Bülent Uygun televizyona bağlandı. Güvenlikçiler şahit, dinleyin. Transferlerle ilgili İlhan Ekşioğlu'yla görüşmelerim var, Karabük, Eskişehir baskanları da teyit eder bunu.
-Ali Kıratlı: " Zeki Mazlum beni aradı ve Fenerbahçe'nin maçına 3 bilet istedi ve bana Semih Şentürk'ü Fenerbahçe istemezse Trabzon'a alalım dedi. Bülent Uygun'un İstanbul'a gelmesi İlhan Ekşioğlu ile görüştürülmesi olayı var Bülent hocanın  annesi umreden döndüğü için İstanbul'daydı."
-Ali Kıratlı: "Haber gazetelere servis edildi. Ben de ona dedim "bombamız patladı" diye, avukatım da size delilleri verecek. Basın beni malzeme yaptı. Ben popüler bir insan değilim mecburen ekrana çıkıp konuştum o yüzden bombam patladı dedim."
- Ali Kıratlı: "Parayla Eskişehir'e gitti diyorlar. Elimde küçücük çanta, para olsa bunu polis tespit ederdi. Porche'yle kaçmışım, yok öyle birşey. Sivas'ın Konya maçından önce 'bombamız patladı' konusu ise şu:  Benim bilet organizatörü gibi resmimi çekmişler"

BOMBAMIZ PATLADI KONUSU

- Ali Kıratlı: "Ümit'in eşiyle konuşmam var. 'Kızım bir saat var, sen mi takıyorsun' diye sordum. 'Evet' dedi. Ben de 'Sana yeni saat getireceğim, onu Ümit'e ver. O'na aldım' dedim."
- Ali Kıratlı: "O sırada 'Eskşehir'e Trabzonspor'dan bir teşvik girişimi var mı? dedim. O da 'Böyle şey olmaz' dedi. Fezlekede ben giderken 100 bin dolar almışım gibi gözüküyor. İddianamede 200 bin dolar olmuş. Benden böyle pozlar çıkmaz."
- Ali Kıratlı: "Elimi kolumu sallaya sallaya Eskişehir'e gidiyorum. 7 ekip takip ediyormuş, devletin parasına yazık. Ben Bülent Uygun'un abisi konumunda bir insanım. Davetimize tabii ki icabet edilir. Bir lokantada umuma açık yerdeyiz, eşiyle geçimsizliği var. Bunları konuşuyoruz, fotoğraf çekiliyor."
- Ali Kıratlı: "Sanki çantayı alan Sivas'a gitmiş. Bir koyundan 4 post çıkarılmış."
- Ali Kıratlı: Trabzonspor maçında Trabzonlu yöneticinin oğlu Bülent Uygun'un evinde kaldı. Biz bunda artniyet aradık mı? Bunlar spor camiasinda olur.
- Ali Kıratlı: Fatih Akbaba, Alper Potuk'un menajeri ve Fenerbahçe ile iş yapmak istemiyor. Ben de bununla ilgili konuştum, kendi paramı garantilemek istedim."
- Ali Kıratlı: "Şu an bütün takımların ilk 18'ini sayarım, hastalığım bu. Haftada 10 maçı canlı izlerim. Bursaspor şampiyon olduğu sene Sercan benim yanımda oturdu, basın 'Tehlikeli yakınlaşma' yazdı. Abi-kardeş ilişkimiz var. İki gün sonra doğumgünüydü. İstanbul'a gelecekse sürpriz yapacaktım. Sercan serbest kalacaktı, konuştuk '3 milyon euroya belki kabul edilir' dedim. O da 'Rusya'ya gideceğim belki' dedi. Sercan'la ya da Metin'le yanyana gelmişliğimiz yok, savcının nasıl vizdanı elveriyor, 5-12 yıl istiyor?"

SAAT KONUSU

- Ali Kıratlı: "İstanbul Belediye-Bursaspor maçı ile ilgili 15 tapem var. O konuşmalarda Antep'te düğündeyim. Yusuf'la karşılaştık lobide. '31 Temmuz'da bir gece yapacağım, senin çevren geniş destek ol. Ben de sana saat alacağım' dedim. Bunlar spor camiasinda hep olur. Biz şu anda burada bile bunu yapıyoruz. 'Sen çıkarsan, ben çıkarsam saatini alırım' diye. Maç Bursa'da, biz Antep'teyiz. Hiç bir şekilde temasımız yok. Maç sırasında uçaktayız, her şey bize yakıştırılıyor. Yusuf'a 60 bin lira falan vermedim. Söz konusu futbolcularla o sırada aynı kitada bile değilim."
- Ali Kıratlı: "1996'dan beri Bülent Uygun, çok iyi arkadaşım. Türkiye'nin Mourinho'su derim. Yazlığımız aynı. Kızı elimizde büyüdü. Bulent'in peşinden Anderlecht'e gittim. Sivas'tayken maçlarına gittim. Eskişehirspor'dayken maçlarına gittim. Sanki bir tek Fenerbahçe maçına gitmiş gibi gösterilmişim. Yanımda da sürekli Lig TV'den Zafer Tüzün var. Başkaları da var, bir ceket bir gömlek Eskişehir'e gidiyorum ama sanki kolilerle parayla gitmişim gibi gösteriliyor. Ümit Karan da arkadaşım. Onla da görüşürüm. Ümit'e bir kötülüğüm olsa Metris'te aynı yerde mi kalırım. Bülent Uygun'un Bucaspor'un Hollanda kampına bile gittim."
- Ali Kıratlı: "Antalya kampındaydık. Bülent Uygun'la Olgun'un nazik bir dönemiydi. Onun için konuştum. Kıbrıs'ta sürekli organizasyon yaparım. Güzellik yarışması bile yaptım. Sonra Devler Ligi projesi aklıma geldi, Acun Ilıcalı'nın adamıyla bile görüştüm. Kıbrıs hakları boştaymış, Devler Ligi'nin. İlhan Ekşioğlu'ndan da sponsor olmasını istedim. Bunun için erken rezervasyon yapmak gerekiyordu. Ödediğim paralar budur. Buyurun bunlar da belgeleri. Türk dili ve edebiyatını iyi kullanamıyoruz diye bunlar başıma geliyor."
- Ali Kıratlı: "Suçüstü yapsalardı ya. Takip ediyorlar, suçüstü yok. Bir transfer için para aldım, çalıştım olmadı, iade ettim. 'Siz niye transfer görüşüyorsun?' derseniz, 2007 yılına bakın Brezilyalı oyuncu almak için yurt dışına bile gittim. Mehmet Topuz transferinde vardım."

"PARA DAĞITICISI OLDUK"

- Ali Kıratlı: "Öyle bir lanse edildi ki, şehrin her yerinde elimizde para, millete para dağıtıcısı olduk. Bütün tapelerde üzerimde para gözüküyor, evet para alıyorum bankaya yatırıyorum, gidiyorum Kıbrıs'a, takip ediyorlar."
- Ali Kıratlı: İddianamede şeker hastası yaptılar, öyle bir hastalığım yok. Fenerbahçe bana hediye vermiş, Kıbrıs'a göndermiş. Ben sürekli giderim. Olgun Peker'le yaptığım görüşmeler sanki çok gizli şeylermiş gibi aksettirilmiş."
- Ali Kıratlı: "Popüler biri değilim. Fatih'liyim, üniversite terkim. Çocuklarım yüksek eğitimde okuyorlar, işim gücüm var. Fenerbahçe'den gelecek paraya ihtiyacım yok. Fenerbahçe babamdan bana miras kalmıştır. 1997'de resmi üye oldum. Her maçını takip ederim. Kulübün çıkardığı eski dergide müdürlük yaptım. Altyapıda yönetici oldum, fahri görevlerde bulundum."
- Ali Kıratlı: "Sizin istediğiniz ifade şeklini anladım, o şekilde ifade vereceğim. Ümit Karan'la barda buluşuyoruz. İki polis bizi izlemiş, biz de meyve göndermişiz. Basın böyle yazdı. Allah her şeyi görüyor. Hayatımda ilk kez Emniyet'e girmeme rağmen 150 soruya tek tek cevap verdim. Ama fezleke ve iddianamede farklı. 4 gun ifade verdim, saati almadığımı söyledim. Ama bakın iddianamede aldı yazıyor."
- Çelebi'nin ardından Ali Kıratlı savunmasına başladı.

"POLİSİN OPERASYON HATASI"

- Ahmet Çelebi'nin avukatı: Çanta olayı da kendi elbise çantası. Odaya çıkarken unutuyor, şoförü getiriyor. Bir örgüt verdiği parayı geri alır mı? İstanbul belediye maçında İbrahim Akın'ın çelişkili ifadeleri var. Burada da güya Ahmet Çelebi para verecek. Ama Çelebi'nin kulübe girip çıkmışlığı ya da görüşmüşlüğü yok. Polisin operasyon hatası bizim üstümüze atılıyor."
- Ahmet Çelebi'nin avukatı: Müvekkilimin Mehmet Yıldız ile şike görüşmesi yoktur."
- Ahmet Çelebi'nin avukatı: "Poliste kendisine 'Trabzonspor teşviğini araştırmanız için Sivas'a yollandınız mı?' sorusu yöneltiliyor. Çelebi de 'Ne münasebet, kimse bana emir veremez' diyor. Onu 'Örgüt var, emir almadım' anlamında demiyor. 'Kişisel olarak kimseden emir alacak biri değilim' anlamında söylüyor."
- Öğlen arasından sonra duruşma yeniden başladı.
- Mahkemeye saat 14:00'a kadar ara verildi.

"FENERBAHÇE GOL ATIYOR, SEVİNEMİYORUM"

Hakim: "Abdullah Başak sizi arıyor, kadro veriyorsunuz. O da 'Mehmet Yıldız yok, ne güzel işte' diyor. Siz ne düşünüyorsunuz?" Çelebi: "Kadroları verdiğim telefon konuşmasını dinleyin, o zaman başka anlam, yazıya dökünce başka anlam çıkar."
"Fenerbahçe kongre üyesi ve Sivasspor yöneticisisiniz. Bu son maçta kimin kazanmasını istediniz?" sorusuna Çelebi "Ne yapacağımı şaşırdım maçta. Fenerbahçe gol atıyor, sevinemiyorum. Sivasspor gol atıyor, sevinemiyorum. En sonunda çocuklarımın yanına eve gittim" dedi.
- Ahmet Çelebi: "Menfaat temin etmedim, basında takımını satan yönetici gibi lanse edildim. Emir almayacak yaşta ve konumdayım, ama iddianamede 'Aziz Yıldırım'dan emir alıyor muşum' gibi göstermişler. Aziz Yıldırım'a saygı duyarım, ama bana emir vermesini gerektirecek bir konumda değiliz ki."
- Hakim: "Mehmet Yıldız, senin oğlun degil, kardeşin değil, seni niye ilgilendiriyor?" elebi: "Ben sivasspor yoneticisiyim sayın hakim."
- Ahmet Çelebi: "Sivasspor'un yöneticisiyim. Zaten Sivas'a gideceğim. Gitmişken Trabzonspor'un teşvik girişimi var mı, bakmak için 2 gün öncesi gittim. Mecnun Başkan'la da Sivas'ta 'Bu teşvik girişimleri Trabzon tarafından var mı?' diye konuştum. Bana söylendiği saniyede Mecnun Başkan'a bu teşvik girişiminden bahsettim. Çünkü böyle şeylere karşıdır. Sivas'a gittiğimde bu konuda sohbet ettim. Mehmet Yıldız'a birşey teklif etsem, yarın öbür gün bunu yapmasını nasıl engellerim?"
- Ahmet Çelebi: "Bülent İşcan'la konuşmalarımız var arada, Trabzonspor-Sivasspor maçıyla ilgili. Trabzon'un teşvik verebileceğini duydum. 'Önceden git konuya hakim ol. Buna izin verirsek, Aziz Başkan bizi affetmez' dedi."
- Ahmet Çelebi: "Bülent İşcan, 20 yıllık arkadaşım. İş de yaparız. Ben denizcilik işine girecektim, gemi işinde ortaklık yapmak için anlaşma yaptık. 'Mutabık mıyız, para da anlaştık mı?' diyorum. Bankaya gidiyorum, konu ortaklığımız. İddianamede 'şike anlaşması' deniyor."
- Ahmet Çelebi: "Başkasına söylediğim '200 bin TL'yi Mehmet Yıldız'a yoruyorlar. Neye dayanarak, ne tape var, ne birşey? Nasıl olmuş, bu nasıl?

"EMNİYET'TE 4 GÜN AÇ KALDIK"

- Ahmet Çelebi: "Abdullah Başak akrabam, ararım, kadroyu da sorarım. Ben fanatik Fenerbahçeliyim. Verdiği kadro da yanlışmış zaten."
- Ahmet Çelebi: "50 bin-50 bin 4 kerede ödeyeceğime, borcumu 40 bin olarak 5 çekle ödedim. Emniyet'te 4 gün aç kaldık, yanlış ifade etmiş olabilirim. 200 bin TL'yi Mehmet Yıldız'a vermişim gibi yazılmış. Görüşmediğim, randevulaşmadığım Mehmet Yıldız ile '20:15'te görüşecekleri tespit edilmiştir' diyor. Bu nasıl olur?"
- Ahmet Çelebi: "Sivas'a düğüne gittim. İşte davetiye. Mehmet Yıldız telefonla aradı. Ayaküstü 2-3 dk. görüştük. Diğer futbolcular da oradaydı. 'Maçta oynamayacağım, hoca ile anlaşamıyorum' dedi. Oteldeki kameralar incelensin, 3 dakika olduğu görülürdü. Neden kamera kayıtları alınmadı?"
- Ahmet Çelebi: "Somut delil yok, İlhan Bey'in '3 koldan çalışıyorum' lafı şikeye yorulmuş. Başka birşey yok."
- Ahmet Çelebi: "Fenerbahçe, İstanbul Belediye'yi yenemiyorsa zaten şampiyon olmasın. Böyle saçma şey olur mu? Takip edenler sürekli kurgulamış. Elimde poşet bile yok, nasıl para vermişim?"
- Ahmet Çelebi: "Kombine kart ödemelerimi sunmuştum, bir daha sunuyorum. Bakın 42 bin liraydı, 3-5 değil. Başkandan yardım istedim."
- Ahmet Çelebi: "Abdullah Başak akrabamdır. İlhan Ekşioğlu ile samimiyetim yok."
- Ahmet Çelebi: "Petrol ofisi bayisiyim, tekstil işim var. 8 ayda ise işim ne halde bilmiyorum."
- Sivasspor eski yöneticisi Ahmet Çelebi savunmasına başladı.

"LEHİME TAPE DE KOYMUŞLAR"

- Turanlı'nın avukatı: "Müvekkilimle ilgili Korcan, İbrahim Akın vs. hep tahliye edildi. Tape dışında maddi delil yok. "Maçlar izlense, bahsi geçen futbolcuların yüksek performans gösterdiği görülür. Transfer görüşmeleri her zaman yapılır."
- Turanlı'nın savunmasının ardından avukatı söz aldı.
- Yusuf Turanlı: "İki tabanca; biri tarihi 1800'lerden, diğeri ise bana ait. Karadenizliyim ondan, 10 yıldır evde durur."
- Yusuf Turanlı: "Biz metrelerle konuşmayız ki. 'Kaleye gitmiyor Fener' bir futbol terimidir. Böyle konuşuruz."
- Yusuf Turanlı: "İki Beşiktaş-İstanbul Belediye maçında İskender gol attı. Birinde İbrahim Akın attı. Sağolsunlar lehime tape de koymuşlar, ilk devre maçını konuşmamıza 'şike' denmiş."
- Hakim, Turanlı'nın soğukkanlı tavırları üzerine "Sen çok rahatsın, öyle görünüyor" dedi.

"TAYFUR ARADI, KORCAN'I İSTEDİ"

- Turanlı'nın "Hediye konusu çok özel, onu Korcan açıklasın izin verirseniz" sözlerine hakim "Anladım, tamam" karşılığını verdi.
- Hakim Ekinci "Korcan'ın sakatlığı var mı?" diye sordu. Turanlı: "Evet kasıkları ağrıyordu, son maçta oynamadı" dedi. Bunun üzerine Hakim, "Rapor var mı?" diye sordu. Turanlı ise "Ameliyat oldu" yanıtını verdi.
- Yusuf Turanlı: "Korcan'la 17.05 tarihli görüşmemden önce Tayfur beni arıyor 'Yedek kaleci Hakan gönderilecek, Korcan'ı istiyorum' diyor. Besiktaş'a da gitse, Sivas'ta da kalsa ücreti artacaktı. Görüşmeler bunlarla ilgili. Transfer konusunda Korcan'ın babaları, dayıları hep konuya girmek isterler. Tapelerde bahsedilen konu da bu."
- Yusuf Turanlı: "Futbolcu araba arıyor, birçok galeriyle görüşüyor. Belgeli bunlar, banka kredilerine kadar yardımcı olurum. İlgili tanık var."
- Yusuf Turanlı: ""Maç kadroları TV'de dahi veriliyor, benim söylemem garip değil ki."
- Yusuf Turanlı: "Ümit Aydın'la görüştüm. Abdullah Başak istedi. Melih Gökçek'in çok prim ödeyeceğini araştırmamı istedi. Görüşmelerde yanımızda insanlar var, bunların hepsini tanık olarak istiyorum"
- Yusuf Turanlı: "İddianame 318. sayfada teşvik girişimi sonuca ulaştı ifadesi varsayımdır. Doğru değil, 2 maça aynı tapeleri koymuşlar."
- Yusuf Turanlı: "Uğur Uçar'ı tanımam. Turgut Doğan Şahin'le ilgili tek mesajım var. Onun forvet oynadığını yazıyorum, o kadar."

'HOCA' KONUSU

- "Hoca işi nedir? sorusuna Yusuf Turanlı: "Benim bilgim yok, benimle konuştuğu sattığı evle ilgili. Sattığım evi tekrar satmamı istiyor. Ben evi 110 bin euroya sattım."
- "İstanbul Belediye maçında Ahmet Çelebi ile görüşüyorsun hem de futbolcularla sorusuna Turanlı: "Hergün 6-7 futbolcuyla görüşürüm, masadaki 2 futbolcu kalkıyor, İbrahim Akın geliyor. O kalkıyor, diğeri."
- Yusuf Turanlı: "İbrahim Akın'a daire sattım, annesi ile yaptığım sözleşme. Annesi tanık olarak dinlenebilir. İbrahim Akın'a verilen torbada İbrahim Toraman'ın forması vardı, para yoktu. Tanık olarak dinlensin. Elimdeki her torbaya 'şike parası' denmiş."
- Yusuf Turanlı: "Sık Kıbrıs'a giderim, maçtan iki gün önce de gitmiştim. Casino'da para kazanıldı, kaybebildi. bunlar belgeleridir."
- Yusun Turanlı: "Şike aracısı olmadım. İstanbul Belediye-Beşiktaş maçı önemliydi, Fenerbahçe değil."
- Bursaspor-İstanbul Belediye maçında baklava olayıyla ilgili Turanlı, "Bir değil iki tepsi zorlukla Antep'ten getirttim. Bunları tesise bıraktım, o gün Gaziantep'teydim. İşte belgeler."
- Yusuf Turanlı, "Rizespor'un futbol şube sorumlusuydum. Futbolcularla gayrimenkul işi yapıyorum, bulunan tapular da bunu gosteriyor. Menajerlik sınavını kazanamadım" sözleriyle savunmasına başladı.
- Mahkeme aranın ardından yeniden başaldı.
- Herkesin savunmasının alınması için savunmalar kısa tutuluyor. Uzun savunma yapacak olanlar ise yazılı olarak Mahkeme Başkanı'na sunuyor.
- Duruşmaya ara verildi.

"ŞİKENİN KARARI MI OLUR?"

- Tamer Yelkovan, Emniyet'te ağır küfür, hakaret ve darpa maruz kaldığını belirtirken,  atılı suçu kabul etmediğini söyledi.
- Yelkovan'a yöneltilen "Başkan 'şike yapacağız' derse, sen para vermemezlik yapabilir misin?" sorusu dikkati çekti. Bu soruyu Yelkovan, "Yönetim kurulu kararı olmadan para vermem" şeklinde yanıtladı. Ekinci ise "Şikenin kararı mı olur?" dedi.
- Yelkovan'ın Emniyet'te darp edildiğini söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Üzülüyorum. Avukatınız var. Neden şikeyette bulunmadınız?" diye sordu. Yelkovan, "Bunlar ilk kez başıma gelen olaylar" yanıtını verdi.
- Mahkeme Başkanı, "Ne kadar sürer?" diye sordu. Yelkovan'ın "5 dakika" cevabı vermesi üzerine ise "Çok, 5 dakikada topla" dedi.
- Duruşmada ilk olarak Fenerbahçe Muhasebe Müdürü Tamer Yelkovan, savunmasına başladı.

YOĞUN GÜVENLİK

Duruşma nedeniyle İstanbul Adalet Sarayı'nın içi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salona, önceki günlerde olduğu gibi sadece ana  bloktan giriş sağlandı. Salona geçiş yapılan diğer koridor ve geçişler güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, asansörlerin de bu katta durması engellendi.

7. DURUŞMADA NELER YAŞANDI?

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle