ANKARA HABERLERİ

Savunmada dev işbirliği

Hürriyet Haber
24.07.2015 - 01:37Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi, (AÜ) savunma sanayinde üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirmeyi ve özgün projeleri artırmayı amaçlayan Savunma Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı'na dahil oldu.

Hürriyet Haber

Ankara Üniversitesi, savunma sanayinde üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirmeyi ve özgün projeleri artırmayı amaçlayan Savunma Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı'na (SAYP) katıldı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Ankara Üniversitesi, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ve FNSS Savunma Sistemleri AŞ arasında imzalanan SAYP Mutabakat Metni için Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu'nda tören düzenlendi. Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Müsteşarlığın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının özgün tasarım projelerle karşılanması ve savunma sanayine ayrılan kaynakların maksimum oranda ülke ekonomisine yönlendirilmesine yönelik çaba yürüttüğünü söyledi.

GÜDÜMLÜ PROJELER

Müsteşarlık tarafından 2011'de hayata geçirilen SAYP'ın üniversite-sanayi iş birliğinin güzel bir örneği olduğunu dile getiren Tüfekçi, ODTÜ, Gazi, Abdullah Gül üniversiteleri ile birçok firmanın projede yer aldığını ifade etti.
İmzalanacak mutabakat metniyle Ankara Üniversitesi'nin de programa katılacağını belirten Tüfekçi, projeyle üniversitelerde lisansüstü programlarda yapılan tez çalışmalarının, şirketlerin orta ve uzun vadeli Ar-Ge stratejileri doğrultusunda ve Müsteşarlığın belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirilecek şekilde güdümlü projeler olarak yapılandırılmasının amaçlandığını kaydetti.

ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRMEK ZOR

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, uzun süredir üniversite ve sanayi iş birliği konusunda arayışlara girildiğini ama bugüne kadar istenen sonuçların alınamadığını söyledi. Üniversitelerin uzun yıllar duvarlarını örerek "isteyen gelsin bilimi alsın" dediklerini, iş dünyasında da "üniversiteler öyle ürünler versin ki hemen para kazanalım" anlayışının hakim olduğunu dile getiren İbiş, bilgi üretmek ve bunu ürüne dönüştürmenin zorluğuna dikkati çekti. İbiş, imzalanacak mutabakat metniyle uzun soluklu bir iş birliğine gidildiğini, bunun temelinde de nitelik insan yetiştirme, nitelikli Ar-Ge yapma, yetiştirilen insanların istihdamını sağlama, hizmet içinde eğitimi sürdürebilmenin bulunduğunu ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Savunmada dev işbirliği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı