ANKARA HABERLERİ

Savunma sanayisinde hedef yerli payını arttırmak

Hande BAŞPINAR
01.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’nin en büyük harcama kalemlerinden birini oluşturan savunma sanayinin ihtiyaçlarının yerli üreticiler tarafından karşılanmasının milli bir mesele olduğunu söyleyen OSTİM Yönetimi, savunma sanayisindeki kümelenme çalışmalarını Ankara Hürriyet’e anlattı.

Hande BAŞPINAR

KÜME geliştirme aşamasında uygulanacak projelerin odak noktasının, savunma sanayisi ana tedarikçileri için üretim yapan firma sayısının artırılması ve yeteneklerinin geliştirilmesi olduğunu ifade eden OSTİM OSB Yönetimi şunları kaydetti:

"Ordumuzun ihtiyaçlarının karşılanmasında yerli üretimin payının artırılması hedefi ile başlattığımız Savunma Sanayi Kümelenme Çalışmaları, Türkiye’de şu ana kadar gerçekleştirilen kümelenme çalışmaları ile karşılaştırıldığında altyapısı en sağlam olanıdır. Çalışmalarımıza aynı profesyonellik ve özveri ile devam ederek Ostim Savunma Sanayi Kümesi’ni, kümelenme konusunda Türkiye’nin ihtiyacı olan seviyeye getirmek istiyoruz. Kümelenme konusunda ilk somut adımlarımızı 2007 yılında attık. Bu süreçte, kümelenme çalışmalarına altyapı oluşturacak olan "Ostim OSB’de Faaliyet Gösteren Sektörlerin Uluslararası Rekabet Düzeylerinin Analizi" çalışmasını yaptık. Söz konusu çalışma, Ostim’de yer alan makine imalat, metal işleme, elektrik-elektronik, iş makineleri, imalat ekipmanları, otomotiv, plastik-kauçuk, tıbbi araç gereçler, savunma sanayi sektörlerinin uluslararası rekabet gücünü ortaya koydu.

Harcamalar yurt içinde kalsın

Ülkemizin en büyük harcama kalemlerinden birini oluşturan savunma sanayinin ihtiyaçlarının yerli üreticiler tarafından karşılanması milli bir meseledir. Bu konuya Ostim Yönetimi ve Ostim firmaları olarak kayıtsız kalmamız imkansızdı. Sonuç olarak Ostim OSB’de yürütülecek kümelenme çalışmaları için en uygun sektörlerden biri olarak savunma sanayi ön plana çıktı. 2008 yılı başında Ostim’in kanaat önderlerinin katılımı ile bir çalıştay düzenledik. Söz konusu çalıştayda, Ostim OSB’de faaliyet gösteren tüm sektörlerin uluslararası rekabet gücünü ve Ostim’in güçlü yönlerini masaya yatırdık. İş planımızda, 2008 yılı sonuna kadar küme kurma aşamasının tamamlanması öngörülüyor. 2009 yılı başında gerçekleştirilecek arama toplantıları ve bu toplantılarda elde edilen sonuçların projelendirilmesi ile küme geliştirme aşamasına geçilecektir. Böylece Aselsan, Roketsan, TAİ, Havelsan, MKE gibi firmaların yetenekleri gün geçtikçe gelişen tedarikçileri ile yabancı rakiplerine karşı kuvvetlenecek ve yaklaşık yıllık 9 milyar Dolar olan savunma sanayi harcamalarının daha fazlasının yurt içinde kalması sağlanacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Savunma sanayisinde hedef yerli payını arttırmak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:07
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı